Do 16 kwietnia  trwa nabór na urzędników wyborczych. W powiecie wadowickim będzie ich 23. Jakie wyma
Szukają kandydatów na urzędników wyborczych. W powiecie będzie ich ponad 20 (aktualizacja)

Do 16 kwietnia  trwa nabór na urzędników wyborczych. W powiecie wadowickim będzie ich 23. Jakie wymagania trzeba spełnić i ile wynosi wynagrodzenie i co będzie należało do jego zadań?

Dyrektor Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Krakowie poinformował o zasadach dokonywania zgłoszeń kandydatów oraz liczbie urzędników wyborczych w gminach na obszarze właściwości terytorialnej delegatury.

Zgodnie z Kodeksem wyborczym, urzędników wyborczych powołuje się dla obszaru danej gminy na okres 6 lat, spośród pracowników urzędów obsługujących: organy administracji rządowej, samorządowej lub jednostek im podległych lub przez nie nadzorowanych, posiadających wykształcenie wyższe. Urzędnikiem wyborczym nie może być osoba kandydująca w wyborach w okręgu, w skład którego wchodzi gmina właściwa dla obszaru działania urzędnika wyborczego, komisarz wyborczy, pełnomocnik wyborczy, pełnomocnik finansowy, mąż zaufania lub członek komisji wyborczej. Urzędnik wyborczy nie może wykonywać swojej funkcji w gminie, na obszarze której ma miejsce zatrudnienia.

Dodatkowo urzędnikiem wyborczym nie może być osoba ujęta w stałym rejestrze wyborców objętym zakresem działania tego urzędnika. Zakaz, o którym mowa w zdaniu pierwszym, nie dotyczy miast na prawach powiatu. Urzędnik wyborczy nie może też należeć do partii politycznych ani prowadzić działalności publicznej niedającej się pogodzić z pełnioną funkcją. Nie może być również osobą skazaną prawomocnym wyrokiem za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego lub umyślne przestępstwo skarbowe.

Do zadań urzędników wyborczych należeć będzie między innymi przygotowanie i nadzór nad przebiegiem wyborów w obwodowych komisjach wyborczych, organizowanie szkoleń dla członków tych komisji a także dostarczenie kart do głosowania do obwodowych komisji wyborczych. Otrzyma on wynagrodzenie, które wynosić będzie 4 473,55 złotych. Będzie ono "proporcjonalne do czasu realizacji zadań".

Przedłużono termin naboru na urzędników do 16 kwietnia. Chętni mogą zgłaszać się do Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Krakowie.

Ilość urzędników wyborczych z podziałem na gminy w powiecie wadowickim:

Andrychów - 3
Brzeźnica - 2
Kalwaria Zebrzydowska - 2
Lanckorona - 2
Mucharz - 2
Spytkowice - 2
Stryszów - 2
Tomice - 2
Wadowice - 4
Wieprz - 2

AKTUALIZACJA (ŚRODA, 28 MARCA 2018 11:30)

(MG)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

0 #1 marianno 2018-03-28 20:45
Jedni i ci sami co wybory przy urnach - często po zawodówkach a osoby z wykształceniem i wieloletnim doświadczeniem w pracy zawodowej nie mogą być urzędnikiem wyborczym. Czemu tak jest?
Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.