Wygląda na to, że Wadowice nie będą mieć na razie na ulicy Lwowskiej woonerfu, bo... starostwa Barto
Nie będzie na razie woonerfu bo... starosta Bartosz Kaliński się pomylił

Wygląda na to, że Wadowice nie będą mieć na razie na ulicy Lwowskiej woonerfu, bo... starostwa Bartosz Kaliński wydał błędną decyzję, którą właśnie uchylił wojewoda Małopolski.

W połowie ubiegłego roku wadowicki magistrat złożył do Starostwa Powiatowego w Wadowicach wniosek o wydanie pozwolenia na przebudowę i remont ulicy Lwowskiej na całej długości, od rynku do ronda na Skawie. Miała być tu wymieniona kanalizacja, sieć elektroenergetyczna, wodociągowa i sanitarna. W części ulicy, od rynku do skrzyżowania z ulicą Sienkiewicza  miał powstać słynny woonerf. Zamówiono projekt jego budowy w pracowni Markowe Ogrody sp z o.o. z Warszawy. Prace miały rozpocząć się jeszcze w 2017 roku.

Starosta wadowicki Bartosz Kaliński nie zgodził się na taką przebudowę ulicy bo uznał, że nie jest ona zgodna z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Z tym z kolei nie zgodzili się urzędnicy Urzędu Miejskiego, oddając sprawę pod osąd wojewody małopolskiego

Jak się okazuje, wojewoda uchylił właśnie zaskarżoną decyzję w całości i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia starostwu. Poszło o nieprecyzyjną definicję woonerfu i strefę zamieszkania. Zdaniem wojewody, wadowickie starostwo nie zbadało w pełnym zakresie materiału dowodowego i przedwcześnie wydało decyzję o odmowie udzielenia pozwolenia na przebudowę ulicy Lwowskiej. Decyzja jest ostateczna.

Przez decyzję niekompetentnego urzędnika straciliśmy rok. Dzisiaj ulica Lwowska mogłaby być już przebudowana, a nowe instalacje burzowe i rozwiązania komunikacyjne, w tym ścieżki rowerowe i bezpieczne przejścia dla pieszych, służyć mieszkańcom. Zamiast tego na głównej ulicy miasta mamy dziury, potrącenia pieszych i stojącą wodę – mówi nam burmistrz Wadowic Mateusz Klinowski.

Przypomnijmy, że woonerf to rodzaj ulicy w strefie zurbanizowanej, na której położono nacisk na wysoki poziom bezpieczeństwa, uspokojenie ruchu i wysokie walory estetyczne przy zachowaniu miejsc parkingowych i funkcji komunikacyjnej z priorytetem dla pieszych i rowerzystów. Woonerf jest w założeniu przestrzenią publiczną, która łączy funkcje ulicy, deptaku, parkingu i miejsca spotkań mieszkańców. Podstawą jest tutaj rezygnacja z tradycyjnego podziału przestrzeni między jezdnię i chodniki oraz zastosowanie elementów małej architektury, co zniechęca kierowców do ruchu tranzytowego, ale nie wyklucza możliwości wprowadzenia komunikacji miejskiej. Tego typu rozwiązanie pojawiło się w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku w Holandii, jako reakcja na wzrost liczby samochodów w strefach szkół i strefach zamieszkania. Woonerfy popularne są w Amsterdamie, Berlinie, czy Kopenhadze. Jeden z pierwszych w naszym kraju woonerfów powstał w 2014 roku w Łodzi na ulicy 6 sierpnia.

Woonerf na ulicy Lwowskiej ma wprowadzić nowe walory estetyczne w tym miejscu, z priorytetem dla pieszych i rowerzystów, czyli być połączeniem ulicy, deptaku, parkingu i miejscem spotkań mieszkańców z drzewami i ławkami. Wygląda na to, że jeszcze nia niego mieszkańcy poczekają...

(Marcin Guzik)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

+18 #1 Woonerfiarz 2018-02-15 16:00
Należałoby zadać pytanie czy to była pomyłka czy po prostu zwykła złośliwość pisiorka stacjonującego na Batorego... Inna sprawa, że Gwiazdor przez 3 lata rządów nie zrobił kompletnie nic, ani pół inwestycji i nawet woonerf tego nie uratuje.
Cytować
-5 #2 Edzio 2018-02-15 16:06
Fajnie jakby Kaliński i Klinowski razem współpracowali a nie robili se jaja o wpływ między sobą kosztem mieszkańców...
Cytować
+22 #3 gość 2018-02-15 16:07
No i ten gwiazdor z ogromną satysfakcją nas o tym zawiadamia to tu na wadowiceonline, to na swoim fejsie, a swojej nieudolności i bezczynności nie widzi.
Cytować
+56 #4 Edi 2018-02-15 16:08
I bardzo dobrze zrobił. Przebudowa Lwowskiej w tym wariancie oznacza całkowity paraliż komunikacyjny miasta. Korki które już dziś są nieznośne były by jeszcze większe.
Cytować
-16 #5 Aha 2018-02-15 16:10
Cytuję Edi:
I bardzo dobrze zrobił. Przebudowa Lwowskiej w tym wariancie oznacza całkowity paraliż komunikacyjny miasta. Korki które już dziś są nieznośne były by jeszcze większe.


Gdzie to wyczytałeś? U dziwkarza48? Jakoś jak był zamknięty rynek przy ŚDM to nie widziałem tego paraliżu...

Jakby co drugi ruszył dupę 300 metrów na nogach a nie wszędzie jechał autem to by nie było korków w centrum.
Cytować
+22 #6 JózekZGór 2018-02-15 16:16
Cytuję Aha:
Cytuję Edi:
I bardzo dobrze zrobił. Przebudowa Lwowskiej w tym wariancie oznacza całkowity paraliż komunikacyjny miasta. Korki które już dziś są nieznośne były by jeszcze większe.


Gdzie to wyczytałeś? U dziwkarza48? Jakoś jak był zamknięty rynek przy ŚDM to nie widziałem tego paraliżu...

Jakby co drugi ruszył dupę 300 metrów na nogach a nie wszędzie jechał autem to by nie było korków w centrum.

Cwaniaczku to sobie sam ruszaj dupę, a nie rozkazuj innym co mają robić. Korków nie było i życia nie było. Zamknęli 2 tygodnie wczesniej rynek i wiatr hulał jak na cmentarzu. Jak jestes wyznawcą Klinowskiego to idź mu pomagaj śmieci zbierać nad jeziorkiem a od tego jak inny podróżują się odwal.
Cytować
+6 #7 Obserwator 2018-02-15 16:21
Gdzieś cicho o tej pomyłce Starosty Kalińskiego na jego popularnych stronach ??? Jak by to był sukces to by pisano wszędzie wzdłuż i wszerz jakie to" wielkie" osiągnięcie jego i jak to mawia w ostatnim czasie jego drużyny z Batorego rekordowy sukces.A jak porażka to cichutko...Nawe t wojewoda nie pomógł...Taki to nasz karierowicz Bartuś.....
Cytować
+22 #8 aaa 2018-02-15 16:24
Cytuję Obserwator:
Gdzieś cicho o tej pomyłce Starosty Kalińskiego na jego popularnych stronach ??? Jak by to był sukces to by pisano wszędzie wzdłuż i wszerz jakie to" wielkie" osiągnięcie jego i jak to mawia w ostatnim czasie jego drużyny z Batorego rekordowy sukces.A jak porażka to cichutko...Nawet wojewoda nie pomógł...Taki to nasz karierowicz Bartuś.....

pomylił się, ale przynajmniej dla miasta na dobre wyszło :-)
Cytować
+25 #9 Taka Prawda 2018-02-15 16:27
Ja tam sie ciesze ze nie bedzie woonerfu, najwazniejsza ulica ograniczona w ruchu na rzecz pieszych i rowerzystow to jeszcze wieksze korki,
Taki woonerf to mozna na zatorskiej zrobic, a nie ma lwowskiej... No chyba ze bylyby obwodnice, bdi i dodatkowe mosty, a tego murmistrz nie zrobil.
Nie lubie pisu, ale ten Kalinski właśnie uratował Wadowice przed kompletnym paralizem komunikacyjnym.
Cytować
-6 #10 Jojo 2018-02-15 16:33
Cytuję Taka Prawda:
Ja tam sie ciesze ze nie bedzie woonerfu, najwazniejsza ulica ograniczona w ruchu na rzecz pieszych i rowerzystow to jeszcze wieksze korki,
Taki woonerf to mozna na zatorskiej zrobic, a nie ma lwowskiej... No chyba ze bylyby obwodnice, bdi i dodatkowe mosty, a tego murmistrz nie zrobil.
Nie lubie pisu, ale ten Kalinski właśnie uratował Wadowice przed kompletnym paralizem komunikacyjnym.


Noe nie uratował, bo wojewoda stwierdził, że blokując przebudowę Lwowskiej postapił niezgodnie z prawem.
Cytować
-7 #11 Koło 2018-02-15 16:35
Kaliński na burmistrza ! Brawo wonderfy się zachciało
Cytować
+6 #12 Jolka 2018-02-15 17:03
No tak, tak dokładnie robi Klinowski, jak porażka to milczy, jak jakiś sukcesik to dudni na cały świat.
Cytować
+8 #13 Nie ładnie 2018-02-15 17:31
Puk puk takie małe pytanie to jest portal Pana burmistrza Wadowic czy może kogoś innego jakiegoś jego sympatyka ?
Cytować
+23 #14 WADOWICE 2018-02-15 19:17
W DUPIE MAM KLINOWSKIEGO
Cytować
-5 #15 haha 2018-02-15 21:52
Tu przynajmniej każdy może napisać komentarz nawet baran płaski udający kilku użytkowników ..
A na swoim blogu blokuje ludzi wypowiadających się.
Szkoda że starosta współpracuje z blogerem płaskim i niszczy razem z nim Wadowice ;/
Cytować
+4 #16 aaa 2018-02-15 22:31
nie widzisz owco, ze oni obydwoje niszczą Wadowice :D
Cytować
+19 #17 a 2018-02-16 00:08
coś mi się wydaje, że Klinowski znowu strzelił kulą w płot. Starostwo właściwie zinterpretowało istniejące prawo (głupie, jak większość prawa budowlanego). Kolejna wykładnia będzie (choć nie wiem czy w wykonaniu starostwa) druzgocąca dla miasta - tu nie wystarczy prawnicza żonglerka słowna i żenujące uzasadnienie i wyjaśnienia ciągów pieszych i jezdni: nie da się ciągu pieszo-jezdnego podciągnąć pod drogi publiczne w rozumieniu obowiązującej ustawy. Kaliński się nie pomylił - on i tak nie ma o tym zielonego pojęcia. Co najwyżej urzędnicy źle uzasadnili decyzję. Ale, może się nie znam - tylko 30 lat przygotowuję inwestycje.
Cytować
+11 #18 Radosc 2018-02-16 08:10
Uważam, że starosta się nie pomylił, tylko chroni mieszkańców Wadowic przed szalonymi pomysłami Burmistrza i taka prawda!
Cytować
+5 #19 Michał Jamróz 2018-02-16 08:34
Do starosty Bartosza Kalińskiego:
Do tej pory miałem do pana duże uprzedzenie. Czytam oba portale wadowickie, śledzę konta facebookowe burmistrza i pana, i widzę, że Pan bardzo dużo robi dla powiatu, ale uważałem że jest Pan jednak za młody na kierowanie urzędem, że brakuje panu odwagi w trudnych sprawach.
Teraz widzę, że się myliłem.

To jak Pan załatwił tego burmistrza z tym woonerfem to jest mistrzostwo świata. Właśnie uratował pan nas Wadowiczan przed najgłupszą inwestycją w historii Wadowic, która całkowicie sparaliżowałaby i tak już zakorkowane miasto.

Byłem też pod pomnikiem 11 listopada i byłem pod wrażeniem pańskiego przemówienia. Takich polityków nam trzeba.

Fajnie byłoby mieć takiego burmistrza w Wadowicach. Wiem, że jest pan starostą i to jest bardzo dobre stanowisko, ale proszę się nam tym zastanowić...
Cytować
+18 #20 Pytanko 2018-02-16 08:51
No dobrze fajny pomysł rozkopać główną ulice i znowu zakorkować Wadowice.A nie lepiej wziąść się za rozładowanie korków,dokończe nie obwodnicy
pozbycie się komisariatu z Lwowskiej.Jak pozbędą się wiaduktu w Kleczy to Wadowice bardziej zakorkowane od Krakowa i zakopcone od spalin.
....A te ławieczki na Lwowskiej to będą z palet czy???....:)
Cytować
-5 #21 Słuchajmy mądrych 2018-02-16 09:05
Domorośli znawcy problematyki transportowej do znudzenia powtarzają, że recepty sprawdzone na całym świecie w Wadowicach nie zadziałają, a rozwiązaniem problemów ma być porzucony przez rząd projekt budowy Beskidzkiej Drogi Integracyjnej, do czasu realizacji którego nie powinniśmy w ogóle niczego w Wadowicach zmieniać, a już na pewno „nie ograniczać ruchu w centrum”.

W przypadku Wadowic to ostatnie oznacza przecież jedynie strefę zamieszkania na rynku, budowę woonerfu i ścieżek rowerowych.

Czas przestać powtarzać te bzdury i zacząć słuchać ludzi, którzy naprawdę znają się na rzeczy.

http://www.burmistrzklinowski.pl/2017/12/gil-penalosa-o-ograniczaniu-ruchu-w-wadowicach/
Cytować
-5 #22 Adam 2018-02-16 10:31
Ciekawe ile razy sie starosta tak pomylił i ile kosztowało to powiat
Cytować
+8 #23 Oblatywacz 2018-02-16 11:25
Wydaje się,że decyzja Starosty jest bardzo na rękę teoretykowi "kanapce"."Kana pka"jako główny wizjoner magistratu,wyko nuje wszystko tylko iluzorycznie i jest w tym nieomylny,natom iast praktycznie realizuje głównie, projekty poprzedniej ekipy.Obecnie będzie wydawał góry pieniędzy podatników aby obronić swoje chore wizje w sądzie i ogłosi się przed wyborami genialnym wyzwolicielem Wadowic.
Cytować
+12 #24 kaki 2018-02-16 12:54
Już za parę chwil, za chwil parę..
Wadowice będą odKlinowane
Cytować
+14 #25 gościu 2018-02-16 13:03
Ja już kiedyś pisałem żeby burmistrz nie zaczynał od końca.Wpierw trzeba zrobić obwodnicę objazdy na peryferiach miasta a potem robić woonerf.Byłem u dzieci w UK i widziałem takie ulice ale obok tych miast z jednej strony biegnie autostrada a z drugiej ekspresówka (piękne Coventry czy Stafford).Nie podajcie za przykład miast europejskich bo to jest manipulacja, Oglądnijcie sobie Tour de France czy Giro Italia z lotu ptaka ile tam jest autostrad czy dróg ekspresowych.W krajach wysokorozwinięt ych mogą sobie pozwolić na takie woonerfy ale nie w Polsce gdzie ludzie nie mają na węgiel i wszyscy oddychamy syfem bo nikt nawet nie marzy ogrzewaniem gazem który jest najdroższy na świecie.A wszystkie organizacje antysmogowe i ekologiczne zmierzają do tego żeby ludziom najbiedniejszyc h w UE zakazać palić węglem.A może trzeba zacząć walczyć o faktyczną pomoc ludziom w zmianach w ogrzewaniu bo inaczej będą oddychać na woonerfie sadzą.
Cytować
-5 #26 Słuchajmy mądrych 2018-02-17 07:54
Cytuję gościu:
Ja już kiedyś pisałem żeby burmistrz nie zaczynał od końca.Wpierw trzeba zrobić obwodnicę objazdy na peryferiach miasta a potem robić woonerf.Byłem u dzieci w UK i widziałem takie ulice ale obok tych miast z jednej strony biegnie autostrada a z drugiej ekspresówka (piękne Coventry czy Stafford).Nie podajcie za przykład miast europejskich bo to jest manipulacja, Oglądnijcie sobie Tour de France czy Giro Italia z lotu ptaka ile tam jest autostrad czy dróg ekspresowych.W krajach wysokorozwiniętych mogą sobie pozwolić na takie woonerfy ale nie w Polsce gdzie ludzie nie mają na węgiel i wszyscy oddychamy syfem bo nikt nawet nie marzy ogrzewaniem gazem który jest najdroższy na świecie.A wszystkie organizacje antysmogowe i ekologiczne zmierzają do tego żeby ludziom najbiedniejszych w UE zakazać palić węglem.A może trzeba zacząć walczyć o faktyczną pomoc ludziom w zmianach w ogrzewaniu bo inaczej będą oddychać na woonerfie sadzą.


Na pierwszy rzut oka to co piszesz może nawet wydawać się sensowne. Problem w tym że inaczej sądzą specjaliści od transportu w miastach i problemów smogu. Dlatego wcześniej dałem link do tekstu Klinowskiego, gdzie bezpośrednio on te poglądy cytuje.

Zalecenia dla Wadowic są takie, żeby nie czekać na budowę obwodnic w postaci BDI czy innych, bo to nie nastąpi w najbliższych latach, a może nawet w najbliższej dekadzie, tylko ograniczać ruch samochodowy przez centrum. Miasto może tylko na tym skorzystać, tak jak skorzystało z przeniesienia busów na dworzec.

W przypadku smogu jest podobnie. Kraków rozpoczął od zakazu spalania węgla, dzięki temu w ogóle ktoś postanowił wymienić swój piec. Zakaz to podstawa i nie wprowadzają go organizacje ekologiczne, tylko same samorządy. Na Dolnym Śląsku kilka miast wielkości Wadowic zażądało tego od sejmiku i zakaz taki otrzymało. Dzięki temu powietrze tam niedługo będzie czyste, bo ludzie wezmą się za wymiany pieców. Ogromną większość Polaków na to stać.
Cytować
+2 #27 aaa 2018-02-17 08:56
Cytuję Słuchajmy mądrych:
Cytuję gościu:
Ja już kiedyś pisałem żeby burmistrz nie zaczynał od końca.Wpierw trzeba zrobić obwodnicę objazdy na peryferiach miasta a potem robić woonerf.Byłem u dzieci w UK i widziałem takie ulice ale obok tych miast z jednej strony biegnie autostrada a z drugiej ekspresówka (piękne Coventry czy Stafford).Nie podajcie za przykład miast europejskich bo to jest manipulacja, Oglądnijcie sobie Tour de France czy Giro Italia z lotu ptaka ile tam jest autostrad czy dróg ekspresowych.W krajach wysokorozwiniętych mogą sobie pozwolić na takie woonerfy ale nie w Polsce gdzie ludzie nie mają na węgiel i wszyscy oddychamy syfem bo nikt nawet nie marzy ogrzewaniem gazem który jest najdroższy na świecie.A wszystkie organizacje antysmogowe i ekologiczne zmierzają do tego żeby ludziom najbiedniejszych w UE zakazać palić węglem.A może trzeba zacząć walczyć o faktyczną pomoc ludziom w zmianach w ogrzewaniu bo inaczej będą oddychać na woonerfie sadzą.


Na pierwszy rzut oka to co piszesz może nawet wydawać się sensowne. Problem w tym że inaczej sądzą specjaliści od transportu w miastach i problemów smogu. Dlatego wcześniej dałem link do tekstu Klinowskiego, gdzie bezpośrednio on te poglądy cytuje.

Zalecenia dla Wadowic są takie, żeby nie czekać na budowę obwodnic w postaci BDI czy innych, bo to nie nastąpi w najbliższych latach, a może nawet w najbliższej dekadzie, tylko ograniczać ruch samochodowy przez centrum. Miasto może tylko na tym skorzystać, tak jak skorzystało z przeniesienia busów na dworzec.

W przypadku smogu jest podobnie. Kraków rozpoczął od zakazu spalania węgla, dzięki temu w ogóle ktoś postanowił wymienić swój piec. Zakaz to podstawa i nie wprowadzają go organizacje ekologiczne, tylko same samorządy. Na Dolnym Śląsku kilka miast wielkości Wadowic zażądało tego od sejmiku i zakaz taki otrzymało. Dzięki temu powietrze tam niedługo będzie czyste, bo ludzie wezmą się za wymiany pieców. Ogromną większość Polaków na to stać.

nie słuchasz mądrych, a przemądrzałych. A to jest różnica
Cytować
+3 #28 Pocztówka 2018-02-17 12:16
Cytuję Michał Jamróz:
Do starosty Bartosza Kalińskiego:
Do tej pory miałem do pana duże uprzedzenie. Czytam oba portale wadowickie, śledzę konta facebookowe burmistrza i pana, i widzę, że Pan bardzo dużo robi dla powiatu, ale uważałem że jest Pan jednak za młody na kierowanie urzędem, że brakuje panu odwagi w trudnych sprawach.

Teraz widzę, że się myliłem.

To jak Pan załatwił tego burmistrza z tym woonerfem to jest mistrzostwo świata. Właśnie uratował pan nas Wadowiczan przed najgłupszą inwestycją w historii Wadowic, która całkowicie sparaliżowałaby i tak już zakorkowane miasto.

Byłem też pod pomnikiem 11 listopada i byłem pod wrażeniem pańskiego przemówienia. Takich polityków nam trzeba.

Fajnie byłoby mieć takiego burmistrza w Wadowicach. Wiem, że jest pan starostą i to jest bardzo dobre stanowisko, ale proszę się nam tym zastanowić...


już bardziej wylizać dupy się już chyba nie da:)
Cytować
-2 #29 gościu 2018-02-18 12:30
Cytuję Słuchajmy mądrych:
Cytuję gościu:
Ja już kiedyś pisałem żeby burmistrz nie zaczynał od końca.Wpierw trzeba zrobić obwodnicę objazdy na peryferiach miasta a potem robić woonerf.Byłem u dzieci w UK i widziałem takie ulice ale obok tych miast z jednej strony biegnie autostrada a z drugiej ekspresówka (piękne Coventry czy Stafford).Nie podajcie za przykład miast europejskich bo to jest manipulacja, Oglądnijcie sobie Tour de France czy Giro Italia z lotu ptaka ile tam jest autostrad czy dróg ekspresowych.W krajach wysokorozwiniętych mogą sobie pozwolić na takie woonerfy ale nie w Polsce gdzie ludzie nie mają na węgiel i wszyscy oddychamy syfem bo nikt nawet nie marzy ogrzewaniem gazem który jest najdroższy na świecie.A wszystkie organizacje antysmogowe i ekologiczne zmierzają do tego żeby ludziom najbiedniejszych w UE zakazać palić węglem.A może trzeba zacząć walczyć o faktyczną pomoc ludziom w zmianach w ogrzewaniu bo inaczej będą oddychać na woonerfie sadzą.


Na pierwszy rzut oka to co piszesz może nawet wydawać się sensowne. Problem w tym że inaczej sądzą specjaliści od transportu w miastach i problemów smogu. Dlatego wcześniej dałem link do tekstu Klinowskiego, gdzie bezpośrednio on te poglądy cytuje.

Zalecenia dla Wadowic są takie, żeby nie czekać na budowę obwodnic w postaci BDI czy innych, bo to nie nastąpi w najbliższych latach, a może nawet w najbliższej dekadzie, tylko ograniczać ruch samochodowy przez centrum. Miasto może tylko na tym skorzystać, tak jak skorzystało z przeniesienia busów na dworzec.

W przypadku smogu jest podobnie. Kraków rozpoczął od zakazu spalania węgla, dzięki temu w ogóle ktoś postanowił wymienić swój piec. Zakaz to podstawa i nie wprowadzają go organizacje ekologiczne, tylko same samorządy. Na Dolnym Śląsku kilka miast wielkości Wadowic zażądało tego od sejmiku i zakaz taki otrzymało. Dzięki temu powietrze tam niedługo będzie czyste, bo ludzie wezmą się za wymiany pieców. Ogromną większość Polaków na to stać.
Cytować
+1 #30 Bredzisz 2018-02-18 15:49
Cytuję Słuchajmy mądrych:
Na pierwszy rzut oka to co piszesz może nawet wydawać się sensowne. Problem w tym że inaczej sądzą specjaliści od transportu w miastach i problemów smogu. Dlatego wcześniej dałem link do tekstu Klinowskiego, gdzie bezpośrednio on te poglądy cytuje.

Zalecenia dla Wadowic są takie, żeby nie czekać na budowę obwodnic w postaci BDI czy innych, bo to nie nastąpi w najbliższych latach, a może nawet w najbliższej dekadzie, tylko ograniczać ruch samochodowy przez centrum. Miasto może tylko na tym skorzystać, tak jak skorzystało z przeniesienia busów na dworzec.

W przypadku smogu jest podobnie. Kraków rozpoczął od zakazu spalania węgla, dzięki temu w ogóle ktoś postanowił wymienić swój piec. Zakaz to podstawa i nie wprowadzają go organizacje ekologiczne, tylko same samorządy. Na Dolnym Śląsku kilka miast wielkości Wadowic zażądało tego od sejmiku i zakaz taki otrzymało. Dzięki temu powietrze tam niedługo będzie czyste, bo ludzie wezmą się za wymiany pieców. Ogromną większość Polaków na to stać.

Jesteś niepoważny i niepoważny jest twój komentarz. Bo co w zamian zamkniętych dla ruchu w centrum odcinków komunikacyjnych ? No chyba, że koledzy z Maspexu, którym Klinowski z gminnej kasy chce zafundować solidna inwestycję komunikacyjno-p arkingową, będą nas swoimi helikopterami przerzucać z Inwałdu do Barwałdu i z Czartaka do Tomic?
Cytować
+2 #31 Mieszkaniec 2018-02-20 21:35
Jeszcze może kogoś zainteresuje sprawa wzięcia gruntów pod drogę na granicy laczaca choczne z goralska gdzie była zrobiona wycena dwa razy na około 12 tyś zł za ar przez rzeczoznawcę ale burmistrzowi to nie pasuje bo mówi że w Wadowicach ar kosztuje 4 tyś. Najlepiej za darmo oddać
Cytować