Burmistrz Wadowic Mateusz Klinowski twierdzi, ze Beskidzka Droga Integracyjna to kiełbasa wyborcza, bo d
Burmistrz Klinowski: "BDI to kiełbasa wyborcza"

Burmistrz Wadowic Mateusz Klinowski twierdzi, ze Beskidzka Droga Integracyjna to kiełbasa wyborcza, bo do 2025 roku nie ma na nią pieniędzy. Zamiast niej proponuje węzeł przesiadkowy, ścieżki rowerowe i kolej.

Burmistrz Wadowic Mateusz Klinowski uważa, że Beskidzka Droga Integracyjna to kiełbasa wyborcza. Oznajmił to na swoim Facebooku podpierając się wypowiedzią z października 2017 roku Marka Chodkiewicza podsekretarza stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa, w której ten poinformował, że w rządowym programie budowy dróg i autostrad na lata 2014 -2023 (z perspektywą do 2025 roku) brakuje 65 miliardów złotych i nie należy się spodziewać szybkiej realizacji BDI z obecnego programu.

Co w zamian proponuje włodarz? Kto śledzi temat nie będzie zdziwiony.

Odpowiedzią na problemy komunikacyjne nie jest autostrada i wyburzanie domów, tylko nowoczesne rozwiązania sprawdzone na świecie. A te właśnie w Wadowicach proponujemy. 16 mln zł idzie na budowę węzła przesiadkowego i parkingów P+R oraz ścieżek rowerowych, 20 mln EUR na rewitalizację linii 117 wykłada Małopolska. Do tego przebudowa Lwowskiej, rondo na Wałowej, rewitalizacja dworca PKP, przedłużenie obwodnicy. Wreszcie kolej aglomeracyjna do Krakowa i Bielska. Dzięki 3 latom naszej pracy wszystko to jest już "na biegu" i powstanie w najbliższych latach. A BDI pewnie nigdy – twierdzi burmistrz Wadowic Mateusz Klinowski.

Przypomnijmy, że zarówno poprzednia burmistrz Ewa Filipiak jak i obecny włodarz miasta Mateusz Klinowski od lat optowali za północnym wariantem Beskidzkiej Drogi Integracyjnej, z uwagi na wysokie walory przyrodnicze południowej części miasta. Problem w tym, że od północy wyznaczono obszar Natura 2000 co z kolei było argumentem zwolenników południowego wariantu przebiegu trasy, podobnie jak to, że w miejscowym planie zagospodarowania terenu uwzględniono obszar pod budowę tej trasy. Chodzi o pas od Choczni, przez Księży Las, Niwy pod klasztor Pallotynów. Stąd we wrześniu 2016 roku burmistrz Klinowski zaskarżył wydaną decyzję środowiskową regionalnego dyrektora Ochrony Środowiska

To jedyny sposób, aby zmienić przebieg źle zaplanowanej drogi, która przyniesie nam więcej szkód, niż pożytku. Choć politycznie nie była to decyzja łatwa, nie mam żadnych wątpliwości co do jej słuszności. Taką zresztą obietnicę złożyłem wyborcom – pisał o tej sprawie na swoim blogu burmistrz Klinowski.

Odwołanie  miało być rozpatrzone przez Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w miarę szybko. Tak się jednak nie stało i już kilkukrotnie przesuwano termin. Ostatni wyznaczono na 5 stycznia 2018 roku, ale przesunięto go na 28 lutego.

Jak informował  Klinowski, nie ma złudzeń, że decyzja będzie negatywna i jak obiecuje, będzie walczył do końca o północny wariant trasy zaskarżając ją do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Nie da się ukryć, że włodarz w swojej decyzji jest konsekwentny i zbiera za to sporo cięgów, bo temat BDI w lokalnym środowisku służy też niektórym jego przeciwnikom za doskonały i nośny oręż, którym można w niego uderzyć.

Warto dodać, że koszt budowy BDI to około 3 miliardy złotych, czyli niewiele więcej, ile kosztowała budowa Zbiornika Świnna Poręba, która trwała ponad 30 lat i wielokrotnie w tym czasie były problemy z jej finansowaniem. Stąd niektórzy mają wątpliwości co do jej powstania nawet w ciągu kilkunastu najbliższych lat, uważając, podobnie jak Klinowski, że BDi jest na razie wyłącznie tematem rozgrywek czysto politycznych.

 

(Marcin Guzik)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

-15 #1 Henryk 2018-02-06 19:02
Ni i Klinowski ma rację. W ciągu 10-15 lat na 100% nie ma szans na finansowanie tej drogi. Więc każdy kto uważa, że Klin jest hamulcowym i przez niego giną ludzie na dk52 bo już dawno jeździlibyśmy po nowej drodze, cynicznie po prostu wykorzystuje okazję, aby mu dowalić.
Cytować
+39 #2 X 2018-02-06 19:08
A klinowski teraz nie uprawia czasem "kiełbasy wyborczej"? Co robił przez ponad trzy lata? Nagle wielkie plany, a co z obietnicami z poprzedniej kampanii wyborczej? Przecież wówczas były to obietnice na mijającą kadencję wyborczą, a nie tą która ma nadejść za kolejne lata.
Cytować
+38 #3 niewierny 2018-02-06 19:32
Pseudo burmistrz niech w ramach "kiełbasy" obieca każdemu po rowerze wyborczym.
Cytować
0 #4 zajc 2018-02-06 20:15
a niech warszawioki stoją w korkak
Cytować
+3 #5 to ja 2018-02-06 20:30
Burmistrz Kanapka zabrał głos, z którego mocno zalatuje kiełbasą wyborczą. Kanapka z Kiełbasą nowa nazwa burmistrza naszego i sam ją nam podsunął. Trzeba przyznać, że Kanapka ma rację, bo pieniędzy na BDI nie było i nie ma ale grzech nie skorzystać i się nie lansować przed wyborami. Klinowski ma rację, wadowiczanie nie chcą południowego przebiegu i bardzo dobrze, bo podobno jest demokracja. A rząd i tak pieniędzy nie ma i nie da.
Cytować
-21 #6 olo 2018-02-06 20:38
Tu nie będzie szybko BID!!!
Każdy tow wie, a Ci co myślą że Wadowice opóźniają budowę to są głupkami bo nie ma żadnej budowy i żadnej nie będzie przez następne 15 lat!!!
Znam ludzi w Chocznia którym wmawiano w latach 70 że tu powstanie autostrada, jest 2018 a dalej w to wierzą!!!
Cytować
+35 #7 Andrzej 2018-02-06 21:48
Jak Klinowski nie wierzy w powstanie BDI to po co ją blokuje? Cały czas gada że nie ma na nią kasy ale na wszelki wypadek chce ją zablokować i gada dyrdymały że kolej zastąpi drogę.
Cytować
+19 #8 berek 2018-02-06 22:19
Byłaby gdyby nie on i Filipiakowa.
Cytować
+27 #9 Dziurkacz 2018-02-06 22:26
Niech burmistrz Kanapka z kiełbasą przypomni mieszkańcom, że to on spowodował,że BDI nie ma. A mogła być, bo były pieniądze i polityczna akceptacja. I niech przestanie wciskać nam kit,że nasze przyszłość ,to przesiąść się na rowery i pociągi. Fantastów z dyplomem w historii świata było wielu. Wiedział to Gethe pisząc "Uber hundert Professoren..." Prorocze słowa- efekty widać.
Cytować
+32 #10 Gość 2018-02-06 22:42
KILKA PROPOZYCJI KTÓRE ZNACZĄCO USPRAWNIŁYBY RUCH:

1. Rondo koło Ekonomika

Dodać szybki prawoskręt dla ludzi jadących z Tomic na Chocznię by nie musieli pakować się na rondo. Jest tam mase miejsca bo tam nic niema więc (samo pole) spokojnie to można tak rozbudować.
W Oświęcimiu mają tak zrobione koło stacji BP i koło zjazdu/wyjazdu na wiadukt.


2. Stacja BP - zerowy koszt zmiany (tylko wymiana zakazu na nakaz skrętu w prawo) !!!

Dodać wyjazd z stacji na ul. Lwowską (z nakazem jazdy w prawo tj. do centrum), bo obecnie by wyjechać ze stacji trzeba jechać na rondo - po co generować dodatkowy ruch do ronda ???


3. Rondo Skawa/stacja BP

Dodać szybie duże prawo skręty, powiększając rondo - obecny rozmiar tego ronda jest za mały w stosunku do ruchu.
Cytować
+8 #11 Gość 2018-02-06 22:48
PS. BDI to nie jest żadna kiełbasą, a porównywanie jej z zaporą to głupota. Zapora służy tylko pewnemu obszarowi a koszty budowy gigantyczne. BDI to inwestycja na której korzystają wszyscy począwszy od Bielska, Cieszyn, a kończąc na Krakowie, Zakopane więc jest to zupełnie inna skala potrzeby. Zarówno poprzednia Burmistrz jak i obecny mają jednak 100% racji że wariant południowy to głupota i tylko północny ma rację bytu dla Wadowic - TU trzeba walczyć do oporu o to !!!

Mamy zbyt piękny obszar by ładować drogę zaraz obok miasta tj. koło ogrodu Daniela, Sadowej, Zawale itp.
Cytować
+25 #12 aaa 2018-02-06 22:49
Faktycznie, Klinowski nie robi kiełbasy wyborczej. On już zrobił. Kasznę
Cytować
+7 #13 marnotrawstwo 2018-02-06 22:51
Jeśli to prawda, że zamierzają wydać aż 20 mln EUR na rewitalizację linii 117 to jest to jawne marnotrawienie pieniędzy podatników. Dlaczego o tym nie powstanie artykuł? Bo się boicie narazić? A może to też nieprawdziwe kwoty. Każda złotówka, czy Euro dotacji na kolej to pieniądze wyrzucone w błoto. Jak łatwo niektórym przychodzi pisać o tym marnotrawstwie, jak łatwo innym przychodzi wydawanie takich pieniędzy. Te pieniądze nigdy nie zostaną odzyskane. Jest to inwestowanie w przeżytek jakim jest linia 117. Założę się, że 100% mieszkańców mających swoje domy w pobliżu tej linii zagłosowałoby jednogłośnie uzyskując 500 procent w głosowani (celowa hiperbola) aby zlikwidowano tą linię raz na zawsze.
Więc nie wciskajcie ludziom kitu, że ta linia cokolwiek zmienia oprócz drenowania budżetu urzędu marszałkowskieg o. Kolej aglomeracyjna w dużym mieście, w Krakowie, co innego linia 117 z tysiącem dojazdów do domostw po drodze. Sam fakt, że chcą usunąć ludziom dojazd do domów z powodu tej linii woła o pomstę do nieba. Nam ta linia nie jest do niczego potrzebna.
Lepiej będzie jak zainwestują w helikoptery. Liczba pasażerów będzie idealna na każdy taki kurs z Krakowa do Bielska. Jeszcze jedno. Przypomnę, że Klinowski bezbłędnie wyśmiewa każdą idiotyczną inicjatywę, co też podkreślono w tym artykule. Jest to jawne szyderstwo z tego na co przeznacza się pieniądze z urzędu marszałkowskieg o.
Synonimy słowa - niegospodarność : marnotrawstwo, marnowanie, rozrzutność, szastanie, trwonienie, zaprzepaszczani e, deficytowość, nieekonomicznoś ć, nieracjonalność , niewydajność, nieoszczędne gospodarowanie, utracjuszostwo, marnotrawienie, niezagospodarow anie, szafowanie
Cytować
+6 #14 king 2018-02-07 09:18
Cytuję Gość:
KILKA PROPOZYCJI KTÓRE ZNACZĄCO USPRAWNIŁYBY RUCH:

1. Rondo koło Ekonomika

Dodać szybki prawoskręt dla ludzi jadących z Tomic na Chocznię by nie musieli pakować się na rondo. Jest tam mase miejsca bo tam nic niema więc (samo pole) spokojnie to można tak rozbudować.
W Oświęcimiu mają tak zrobione koło stacji BP i koło zjazdu/wyjazdu na wiadukt.


2. Stacja BP - zerowy koszt zmiany (tylko wymiana zakazu na nakaz skrętu w prawo) !!!

Dodać wyjazd z stacji na ul. Lwowską (z nakazem jazdy w prawo tj. do centrum), bo obecnie by wyjechać ze stacji trzeba jechać na rondo - po co generować dodatkowy ruch do ronda ???


3. Rondo Skawa/stacja BP

Dodać szybie duże prawo skręty, powiększając rondo - obecny rozmiar tego ronda jest za mały w stosunku do ruchu.

Cytuję Gość:
KILKA PROPOZYCJI KTÓRE ZNACZĄCO USPRAWNIŁYBY RUCH:

1. Rondo koło Ekonomika

Dodać szybki prawoskręt dla ludzi jadących z Tomic na Chocznię by nie musieli pakować się na rondo. Jest tam mase miejsca bo tam nic niema więc (samo pole) spokojnie to można tak rozbudować.
W Oświęcimiu mają tak zrobione koło stacji BP i koło zjazdu/wyjazdu na wiadukt.


2. Stacja BP - zerowy koszt zmiany (tylko wymiana zakazu na nakaz skrętu w prawo) !!!

Dodać wyjazd z stacji na ul. Lwowską (z nakazem jazdy w prawo tj. do centrum), bo obecnie by wyjechać ze stacji trzeba jechać na rondo - po co generować dodatkowy ruch do ronda ???


3. Rondo Skawa/stacja BP

Dodać szybie duże prawo skręty, powiększając rondo - obecny rozmiar tego ronda jest za mały w stosunku do ruchu.

Cytuję X:
A klinowski teraz nie uprawia czasem "kiełbasy wyborczej"? Co robił przez ponad trzy lata? Nagle wielkie plany, a co z obietnicami z poprzedniej kampanii wyborczej? Przecież wówczas były to obietnice na mijającą kadencję wyborczą, a nie tą która ma nadejść za kolejne lata.


I jeszcze prawoskręt z ul. Pitka na aleję Matki B. F.
Cytować
+16 #15 @king 2018-02-07 09:54
Bardzo dobre wskazówki. Jeszcze jedna kwestia. Rondo przy Skawie miało być powiększone. Po to właśnie gmina miała przejąć działkę z domem stojącym przy tym rondzie w zamian za inne grunty. Klinowski zablokował wymianę działek. Klin to klin, do wszystkiego. Nadmieniam, że założenie rąk przez wszystkich i przyglądanie się z ukrycia tylko sprzyja blokowaniu.
Drodzy państwo, nie robiąc nic aby z tym skończyć, sami dołączyliście do klinowania Wadowic.
Cytować
+11 #16 @king 2018-02-07 09:56
Dajmy mu czas. No i daliście. Wielkie brawa dla nieistniejącej opozycji ujawniającej się jedynie w anonimowych komentarzach.
Klinowanie rozwoju i dróg, czyli bierność społeczeństwa. Tylko mi tu proszę nie biadolić.
Cytować
+15 #17 gościu 2018-02-07 11:38
Ja temu gościowi nie wierze.Przed wyborami wywieszał baner typu "oni tyle zarabiają" a po dojściu do korytka pierwsze co zrobił to ogłaszał że te pieniądze to mało jak na burmistrza.Gdyb y miał dobre intencje co do inwestycji to kontynuował by rozbudowę obwodnicy aż do Gorzenia.Głosow ałem na niego ale to już nie moja bajka.A opowiadanie o zastąpieniu koleją BDI to mrzonki.Tyle samo kosztowałaby prawdziwa rewitalizacja linii kolejowej co BDI (na razie rewitalizacja polegała na wymianie co piątego podkładu kolejowego).Ows zem na świecie są takie rozwiązania jak proponuje burmistrz, sam widziałem takie miasteczko w UK kiedy byłem w UK.Stafford ma piękny woonerf ścieżki rowerowe, ale koło miasta biegną autostrada M6 i A5.A tak naprawdę to w UK drogi boczne i lokalne są prawie puste,snowdonia czy inne atrakcyjne tereny to raj dla rowerzystów.
Cytować
+10 #18 Oblatywacz 2018-02-07 11:52
No geniusz z tego "kanapki",bloku je BDI i żałuje że blokuje.Pożegna my gościa i sprawy pomału się unormują.Potrze bujemy na stanowisku BURMISTRZA ,menadżera,prak tyka a nie teoretyka bez pojęcia i tyle.
Cytować
+6 #19 aaa 2018-02-07 12:21
Cytuję @king:
Dajmy mu czas. No i daliście. Wielkie brawa dla nieistniejącej opozycji ujawniającej się jedynie w anonimowych komentarzach.
Klinowanie rozwoju i dróg, czyli bierność społeczeństwa. Tylko mi tu proszę nie biadolić.

ola - nie mękol
Cytować
+1 #20 @aaa 2018-02-07 13:25
Ola nie mękoli, Ola się z was śmieje. Jeden człowiek wszystkim kręci i wami pomiata, a wy mu na to pozwalacie. Wada wrodzona, czy jak to nazwać?
Cytować
+5 #21 He 2018-02-07 13:31
Cytuję @aaa:
Ola nie mękoli, Ola się z was śmieje. Jeden człowiek wszystkim kręci i wami pomiata, a wy mu na to pozwalacie. Wada wrodzona, czy jak to nazwać?


Na razie to pół powiatu leje z ciebie. isć do pierdla bo się dało przy świadkach po mordzie burmistrzowi ;) świetny pomysł
Cytować
-4 #22 @he 2018-02-07 13:33
Dałbyś mu "po mordzie" bez świadków? Ciekawe co byś zrobił jakby się na ciebie rzucił, Podejrzewam, że rzuciłbyś się na kolana. To ja się z ciebie śmieję.
Cytować
+13 #23 paletowy burmistrz 2018-02-07 15:48
Scieżki rowerowe? Przez ponad 3 lata ten miłośnik pedałowania nie wybudował ani metra ścieżki rowerowej, wiec te zapowiedzi co ogłasza to bujdy
Cytować
+11 #24 He 2018-02-07 16:41
Cytuję @he:
Dałbyś mu "po mordzie" bez świadków? Ciekawe co byś zrobił jakby się na ciebie rzucił, Podejrzewam, że rzuciłbyś się na kolana. To ja się z ciebie śmieję.


Zieeeeew.

Kobiecino nikt nie jest na tyle głupi, żeby dać w pysk przy ludziach burmistrzowi, takie rzeczy się załatwia cywilizowanie.

Nikt Cię nie popiera w tych durnych działaniach, czego przykład masz dobitny, że nikt nie chce Ci pomóc ani nikt specjalnie nie jest zainteresowany jakimkolwiek działaniem razem z Tobą. Weź ten nędzny profil Ratujmy Wadowice. Ile ma polubień po kilku miesiącach? 40? Większość pewnie dla beki, bo bzdury które wypisujesz bawią większość mieszkańców.

Nawet jak skończysz w pierdlu to nikomu nie będzie Ciebie żal, bo dokładnie na to zasłużyłaś swoim kretyńskim i odbiegającym od normy zachowaniem.
Cytować
-7 #25 hm 2018-02-07 17:08
Cytuję He:
Cytuję @he:
Dałbyś mu "po mordzie" bez świadków? Ciekawe co byś zrobił jakby się na ciebie rzucił, Podejrzewam, że rzuciłbyś się na kolana. To ja się z ciebie śmieję.


Zieeeeew.

Kobiecino nikt nie jest na tyle głupi, żeby dać w pysk przy ludziach burmistrzowi, takie rzeczy się załatwia cywilizowanie.

Nikt Cię nie popiera w tych durnych działaniach, czego przykład masz dobitny, że nikt nie chce Ci pomóc ani nikt specjalnie nie jest zainteresowany jakimkolwiek działaniem razem z Tobą. Weź ten nędzny profil Ratujmy Wadowice. Ile ma polubień po kilku miesiącach? 40? Większość pewnie dla beki, bo bzdury które wypisujesz bawią większość mieszkańców.

Nawet jak skończysz w pierdlu to nikomu nie będzie Ciebie żal, bo dokładnie na to zasłużyłaś swoim kretyńskim i odbiegającym od normy zachowaniem.

A ja z kolei podziwiam "Ole" bo jako jedyna otwarcie ma odwagę krytykować władzę. Pani Olu, gdybym miał taką odwagę jak Pani, na pewno bym do Pani dołączył. Takich jak ja jest wielu, więc proszę się nie zrażać tym komentarzami tchórzy i lizusów patrzących tylko i wyłącznie na swój interes.
Cytować
0 #26 Cris 2018-02-07 20:43
Tak jak Ty Klimowski jesteś kiełbasa. :sigh:
Cytować
+1 #27 życzliwy 2018-02-07 22:02
Klinu szlifuj języki bo w Polsce miejsca nie zagrzejesz. Karierę naukową masz z głowy. Najbardziej prowincjonalna uczelnia cie nie kupi. Albo idź w biznes. Na początek przemysłowe darcie pierza.
Cytować
+10 #28 Do Burmistrza 2018-02-08 11:26
Burmistrzu dlaczego w Wadowicach nic juz nie dziala zadna kamera na swiat. Bylo Rondo - niema,
-Rynek tez do dupy - nie dziala
- a Andrychow i inne moga ???
Cytować
+1 #29 Klin to cymbalista 2018-02-10 20:22
Cytuję Henryk:
Ni i Klinowski ma rację. W ciągu 10-15 lat na 100% nie ma szans na finansowanie tej drogi. Więc każdy kto uważa, że Klin jest hamulcowym i przez niego giną ludzie na dk52 bo już dawno jeździlibyśmy po nowej drodze, cynicznie po prostu wykorzystuje okazję, aby mu dowalić.

Żeby Klinowski nie radził Filipiakowej, która z kolei za jego rada nic w sprawie nie robiła BDI albo by już funkcjonowała, albo byłaby na ukończeniu. Bo pieniądze na nią były, tylko poszły na inne inwestycje.
Cytuję Gość:
wariant południowy to głupota i tylko północny ma rację bytu dla Wadowic - TU trzeba walczyć do oporu o to !!!

Bardziej głupiej tezy nie słyszałem. Północ, to nie tylko Tomice, które nie są gminą w tym projekcie. Warian północny, to rozjechanie całego miasta przez samochody zjeżdżające w stronę Zawoi i Podhala, zwłaszcza w piątki, soboty i niedziele. I korki nieporównywalne z dzisiejszymi. Tylko ignorant albo dupowłaz może tego nie widzieć.
Cytuję @king:
Bardzo dobre wskazówki. Jeszcze jedna kwestia. Rondo przy Skawie miało być powiększone. Po to właśnie gmina miała przejąć działkę z domem stojącym przy tym rondzie w zamian za inne grunty. Klinowski zablokował wymianę działek. Klin to klin, do wszystkiego. Nadmieniam, że założenie rąk przez wszystkich i przyglądanie się z ukrycia tylko sprzyja blokowaniu.
Drodzy państwo, nie robiąc nic aby z tym skończyć, sami dołączyliście do klinowania Wadowic.

Nie będzie powiększane, tak jak nigdy Klinowski nie wybuduje obwodnicy południowej, która obiecuje. A te obietnice to fikcja, zwykłe kłamstwo, takie samo jak te informacje o dochodach poprzedników, które nagle po wygranych wyborach okazały się dla Klinowskiego o 10000 tysięcy za małe. Bo do budowy obowdnicy potrzebne były działki, które gmina za Filipiakowej chciała wymienić aby mogła realizować inwestyccję. Ale Klinowski do dzisiaj uchwały rady nie zrealizował, a inwestor już odpuścił i ma Klinowskiego w doopie. Temu to już nie kiełbasa wyborcza, tylko kaszana, zafundowana nam przez Kinowskiego pod potrzeby marketu Jan.
Cytować
+2 #30 USA 2018-02-13 19:07
Cytuję Do Burmistrza:
Burmistrzu dlaczego w Wadowicach nic juz nie dziala zadna kamera na swiat. Bylo Rondo - niema,
-Rynek tez do dupy - nie dziala
- a Andrychow i inne moga ???

J JAK DZIALA :
https://sucha-beskidzka.webcamera.pl/
http://kety.webcamera.pl/

SWIETE MIEJSCE :
http://wadowice.webcamera.pl/
Cytować