Instytut Pamięci Narodowej uznał, że nazwa ulicy 27 stycznia w Andrychowie propaguje komunizm i nakaza
Drukuj
Wojewoda i IPN nakazali zmienić nazwę ulicy 27 stycznia

Instytut Pamięci Narodowej uznał, że nazwa ulicy 27 stycznia w Andrychowie propaguje komunizm i nakazał zmianę jej nazwy. Przeciwko temu sprzeciwiała się andrychowska lewica i część mieszkańców.

Jak już informowaliśmy, kilka miesięcy temu wojewoda małopolski  Piotr Ćwik zwrócił się do burmistrza Andrychowa Tomasza Żaka z pismem o konieczności zmiany nazwy ulicy 27 stycznia w Andrychowie. 27 stycznia 1945 roku do miasta nad Wieprzówką wkroczyła Armia Czerwona (podobnie jak do Kęt i Oświęcimia), a wcześniej opuścili ją hitlerowcy. Przez ponad 70 lat andrychowianie uznawali ten dzień za "datę wyzwolenia ich miasta". Dziś w na nowo pisanej historii jest to "początek sowieckiej okupacji".

Władze Andrychowa miały czas do września 2017 roku, aby dostosować nazwy ulic i placów do nowej ustawy. Sprzeciwiła się temu andrychowska lewica i część mieszkańców. Burmistrz Tomasz Żak  i radni domagali się aby stara nazwa pozostała, tylko aby zmieniło się jej znaczenie: 27 Stycznia obchodzony jest bowiem Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

W środę (24.01) do Urzędu Miejskiego w Andrychowie dotarły dwa pisma: od Wojewody Małopolskiego i Instytutu Pamięci Narodowej, a właściwie jego Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, która wydała swoją opinię na temat ulicy 27 Stycznia w Andrychowie.

ZDJECIE

IPN stwierdził jednak, że nazwa ulicy propaguje komunizm i jest niezgodna z ustawą o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego, więc o jej pozostaniu nie ma mowy. Jaka będzie nowa nazwa? Ciężko na razie powiedzieć.

Przypomnijmy, że w związku z ustawą sejmową z dnia 1 kwietnia 2016 roku o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej kilka miesięcy temu w Wadowicach  zmieniono nazwę Osiedla XX-lecia Polski Ludowej na Osiedle XX-lecia Konstytucji RP. Wojewoda małopolski zarządził również o zmianie nazwy wadowickiej ulicy generała Bruno Olbrychta. Tu jednak sprzeciwiał się burmistrz Wadowic Mateusz Klinowski jednak ostatecznie wojewoda nakazał zmianę nazwy na dra Gustawa Studnickiego.



(MG)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Ostatnie artykuły z kategorii Polityka:

Na ostatniej sesji tej kadencji pożegnano odchodzących radnych

Zielone światło od radnych. Wadowice powołały nową spółkę komunalną

Wadowice chcą utworzyć nową spółkę. Opozycja ma spore zastrzeżenia

Prezydent Andrzej Duda nie ułaskawił byłego burmistrza Wadowic

PiS traci powiat. Podpisano porozumienie większościowe