"Otwarty" przez była już premier Beatę Szydło Zbiornik Świnna Poręba miał być wielką atrakcją t
Zalew Świnna Poręba to nadal bezużyteczny dla mieszkańców i turystów śmietnik

"Otwarty" przez była już premier Beatę Szydło Zbiornik Świnna Poręba miał być wielką atrakcją turystyczną, z plażami i kompleksami wypoczynkowymi. Na razie jest niewykorzystane śmietnisko...

Jak już informowaliśmy,  26 lipca ubiegłego roku była już premier rządu Beata Szydło hucznie otwarła budowany od 30 lat Zbiornik Świnna Poręba. W uroczystości towarzyszyli jej m.in. minister środowiska Jan Szyszko i starosta wadowicki Bartosz Kaliński.

Można powiedzieć, że to co nie udało się w ciągu 30 lat, udało się w niespełna dwa lata, kiedy rządzi Prawo i Sprawiedliwość – przechwalała się chyba nieco na wyrost przy "otwarciu" premier Beata Szydło.

Jak się okazało, suchej nitki na otwarciu nie zostawili internauci. Zarówno w komentarzach na naszym portalu jak i w sieci słusznie zauważono, że skoro otwarto jezioro, dlaczego wciąż nie wolno się w nim kąpać czy pływać kajakami, pontonami i żaglówkami, bo na brzegach ciągle stoją tabliczki "TEREN BUDOWY. WSTĘP WZBRONIONY". Brak również jakichkolwiek przystani czy miejsc wypoczynku a samo jezioro ma do dziś niewyczyszczone dno, zwłaszcza na odcinku od Zembrzyc do Dąbrówki, gdzie z wody wciąż wystają korony drzew.

Minęło kilka miesięcy i wiele się nie zmieniło. Miała być wielka atrakcja turystyczna Małopolski a na razie to wielkie śmietnisko, bo jak się okazuje, nie ma kto wód sztucznie powstałego akwenu posprzątać...

Sprawą zainteresowała się niedawno Gazeta Wyborcza, która również zauważyła, że okolice Zembrzyc i Stryszowa przypominają wielkie wysypisko śmieci. Jak przyznał na jej łamach rzecznik zarządcy tych terenów Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej Konrad Myślik, zbiornik wygląda fatalnie ale według niego część winy leży po stronie samych mieszkańców, którzy pozostawiają wokół niego śmieci, które spływają wodami do zbiornika.

Z kolei wójt gminy Stryszów Jan Wacławski wini za to wiatr, który  nanosi śmieci z całej okolicy a przyczyn zanieczyszczeń dopatruje się w zbyt szybkim piętrzeniem wód zbiornika bez uporządkowania dna, na którym zalegało sporo śmieci. Podobnego zdania jest burmistrz Wadowic Mateusz Klinowski. Trwa odbijanie piłeczki, kto powinien zająć się sprzątaniem, RZGW czy gminy.

Włodarze gmin na których znajduje się sztuczne jezioro od dawna alarmowali, że zbiornik mimo "otwarcia" nie jest gotowy, a w świat poszła informacja, że inwestycja jest zakończona.

Zbiornik Świnna Poręba miał być szansą na rozwój naszych miejscowości, a jest zapomnianym śmietnikiem. Nie oglądając się na na ten marny rząd i polityków PiS staramy się zbierać zalegające tam odpady, ale wbrew szumnym zapowiedziom żadnej z gmin nie przekazano terenów linii brzegowej. Zbiornikowi nie tylko grozi powolne gnicie, ale również prywatyzacja jego brzegów. I to jest prawdziwa tragedia! – twierdzi burmistrz Wadowic Mateusz Klinowski.

Mieszkańcy narzekają na śmieci ale też i na kompletne niewykorzystanie możliwości, jakie dają te tereny.

Co z tego, że zrobiono piękną nową drogę od Świnnej do Dąbrówki, skoro widoki zasłaniają drzewa? Nie pokuszono się nawet na jeden marny taras widokowy. Mamy piękną zaporę z której widok zapiera dech w piersiach, ale co z tego, skoro wstęp na nią jest zabroniony. Mamy prawie 10 km linii brzegowej od wschodniej strony między Dąbrówką a Zembrzycami. Co z tego, skoro brzeg jest i będzie kompletnie niewykorzystany. bo dostępu do niego broni wał hydrologiczny i tory. Kto wymyślił, żeby ten fragment jeziora który ma największe walory krajobrazowe był zasłonięty przez nasyp kolejowy a droga jest poniżej niego co uniemożliwia podziwianie akwenu. Nie pokuszono się nawet na wąską ścieżkę rowerową wzdłuż tej drogi. Co z tego, że mamy zaporę i dwa piękne mosty, których nie musimy się wstydzić, jak nie pomyślano nawet o ich oświetleniu, które w nocy dawałoby genialny efekt. Takie wydatki byłaby kropla w morzu pieniędzy jakie poszły na ten zbiornik ale jak widać, ktoś nie pomyślał – mówi nam ze smutkiem jeden z mieszkańców Stryszowa.



 

(Marcin Guzik)
(zdjęcie: Facebook Zalew Świnna Poręba)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

+17 #1 zapora 2018-01-03 11:22
'część winy leży po stronie samych mieszkańców, którzy pozostawiają wokół niego śmieci, które spływają wodami do zbiornika.' - ten niedorzecznik jest troszku nidoinformowany jak wyglądają miejscowe rzeczki które trafiają do zbiornika- do roboty RZGW zrobic to za co wam juz 5 razy zapłacono!!!!!! !!!!!!!
Cytować
+18 #2 SUM 2018-01-03 11:27
Jakie spoleczenstwo - TAKI Zbiornik !!!
A dlaczego niby Burmistrz Klinowski miał by sprzatac ten smietnik ???
Jak sobie poscielicie tak bedziecie spać !
W Wadowicach nic tylko KLINOWSKI, KLINOWSKI, KLINOWSKI !
z taką cholota jak w Wadowicach sam BÓG by sobie nie dal rady a co dopiero Klinowski.
Byl film jak zdobyto Ksiezyc bedzie "Jak polacy XXI wieku rozpieprzyli dorobek PZPR, KOMUNY,Czynow Społecznych.
SZUKACIE WAD SPÓJSZCIE DO ZWIERCIADLA ONO WAM WSZYSTKO POWIE !!!
"wiecie dlaczego adwokaci nie jedza KARPI -- BO LUBIA DUZE SUMY !!!"
Cytować
+5 #3 Ehhh 2018-01-03 11:32
Syf malaria i korniki...
Cytować
+7 #4 Gogol 2018-01-03 11:52
Szydło, Szyszko i starosta Kalinowski otwsrli, a ludziom bałagan został. Nie taka dobra ta zmiana...
Cytować
-11 #5 Odklinować i posprzą 2018-01-03 12:40
Oto dwa najważniejsze zadania dla PiS na 2018 rok.
1. Odklinować Wadowice
2. i oczyścić zbiornik w Świnnej ze śmieci.
Cytować
+8 #6 Sum 2018-01-03 13:31
Cytuję Odklinować i posprzą:
Oto dwa najważniejsze zadania dla PiS na 2018 rok.
1. Odklinować Wadowice
2. i oczyścić zbiornik w Świnnej ze śmieci.

Wadowickie szlumpy nawet Karol Wojtyla się tylko w Wadowicach urodzil i wyprowadzil do Krakowa, potem do Watykanu.

Teraz wiemy z czego macie Smoga!!!
Cytować
-14 #7 Gość 2018-01-03 13:52
1. Problem śmieci zrodził się po bardzo silnych i kilkudniowych opadach - woda zebrała wszystko co było na jej drodze wówczas - więc wypisywanie bzdur że to wina PiS mija się z celem.

2. Wyborcza napisała bo oni tylko szukają tematów by uderzyć w rząd czymkolwiek co mają pod ręką sami zapominając że wspierali PATOLOGIĘ która przez 8 lat nie zrobiła w Polsce nic...a wał był za wałem co dziś widzimy w sprawach które wychodzą.

3. Burmistrz ma problem z PiS odkąd wstąpiła do niego poprzednia Burmistrz (która w PiS nigdy nie była) i to jest jego wada bo szuka wrogów tam gdzie ich niema, zamiast budować dobrą relację z obecną władzą która w sporej części pochodzi z małopolski to przy każdej wypowiedzi lecą teksty PiS to PiS tamto - tam gdzie niema przebaczenia niema BOGA, na wojnie jeszcze nikt nie wygrał, wojna to zawsze straty w życiu albo ma się rację albo relację (często idąc w zaparte zabijamy relację - brak relacji = brak rozwoju czyt. BIEDA)!!!

4. Lokalna władza musi się zjednoczyć mowa o wszystkich regionach wokół zbiornika i wspólnymi siłami stworzyć plan rozwoju, pozyskania środków itd.

5. Co do braków tego czy tamtego to nie zapominajmy jaka była presja by droga była na wczoraj !!!

6. Wiele się nie zmieniło bo jest okres zimowy - zimą nikt przy zdrowych zmysłach niczego nie buduje jeszcze w takim terenie jak tam !!! a to że akurat jest kilka dni cieplejszych to nie jest coś co można przewidzieć w ujęciu długoterminowym przy planowaniu inwestycji.
Cytować
-3 #8 Gość 2018-01-03 14:56
W sprawnej społeczności to powinno wyglądać tak:

Jeden inicjator np. Burmistrz Wadowic (w końcu miasto Papieskie ma dawać dobry przykład) z kręgu władz które skupiają się wokół zbiornika chwyta za telefon obdzwania wszystkich i mówi spotkajmy się tu i tu "zrobimy zrzutkę" na ogarniecie kosztów i usuniecie problemu. Każda gmina następnie daje wspólnie ustaloną kwotę równa dla wszystkich ustalany jest czas że np wielkie sprzątnie odbędzie się po zimie. Następnie telefon do władz wyższego szczebla że mamy budżet i wszystko jest ustalone tylko potrzeba pozwolenia jeżeli jakieś jest wymagane i jest po problemie. Dodatkowo jezioro, zbiornik mogło by przyjąć nazwę Jeziora Pojednania co byłoby świetnym przesłaniem oddającym ducha całego regionu bez uszczerbku dla nikogo, bez wojen kto da lepszą czy gorszą nazwę.
Cytować
+2 #9 Kika 2018-01-03 15:46
Sami narobił syfu a teraz zdziwienie skąd śmieci
Cytować
-5 #10 Gość 2018-01-03 16:27
Cytuję Kika:
Sami narobił syfu a teraz zdziwienie skąd śmieci


Śmieci woda naniosła po intensywnych opadach nikt tam do wody nie wrzucał ale to nie zmienia faktu że problem jest symboliczny dla kilku gim jak każdy parę złotych da z budżetu to tydzień i problemu niema. Tu nie mówimy o inwestycji idącej w miliony. Tu wystarczy tylko minimalna miedzy gminna solidarność władz...i od tego trzeba zacząć bo ta sytuacja pokaże czy ludzie gminy są w stanie się dogadać w małej rzeczy - bo kto w małej jest ok to i w wielkiej da rade. To da zaczyn do czynienia rzeczy większych i do stworzenia obiektu na miarę całego województwa - a jak tu będzie problem to nawet mając gotowy obiekt wszystko będzie stało w miejscu. Burmistrz atakuje PiS ale rząd niema tylko na głowie zbiornika tylko cały kraj i setki inwestycji w całej Polsce + totalną opozycję która zamiast budować tylko niszczy szukając zaczepki totalnie wszędzie robiąc przy okazji burdel w Unii. Zapora jest wybudowana działa, droga jest i funkcjonuje, teraz trzeba się zabrać do pracy rodacy, a nie czekać że rząd zrobi za Was wszystko...Jak powybieraliście w samorządach tak macie....to nie PiS wygrał w samorządach.
Cytować
+2 #11 dert 2018-01-03 20:13
zawsze tak bedzie po wiekszych opadach deszczu. Kwestia gdzie smieci drzewa i inne przedmity się znajdą to zalezne od kierunku wiatru. Napisałem kiedys by zadbac o czystość rzek i potoków zasilającyhc jezioro i monitorować czyli dbać a jak dbac to ustawiać kosze tam gdzie najwięcej ludzi .reszta zalezy od smieciarzy którzy nazywaja się wedkarzami to oni będą robić najwiekszy syf.Myśle że nie obraziłem prawdziwych wędkarzy którzy potrafią zadbać o otoczenie i nie zostawiają zniczy,resztek robaków w pudełkach i butelek. to wszystko z mojej długoletniej obserwacji na podobnym w smieci zywieckim.
Cytować
+1 #12 dert 2018-01-03 20:15
Cytuję Gość:
Cytuję Kika:
Sami narobił syfu a teraz zdziwienie skąd śmieci


Śmieci woda naniosła po intensywnych opadach nikt tam do wody nie wrzucał ale to nie zmienia faktu że problem jest symboliczny dla kilku gim jak każdy parę złotych da z budżetu to tydzień i problemu niema. Tu nie mówimy o inwestycji idącej w miliony. Tu wystarczy tylko minimalna miedzy gminna solidarność władz...i od tego trzeba zacząć bo ta sytuacja pokaże czy ludzie gminy są w stanie się dogadać w małej rzeczy - bo kto w małej jest ok to i w wielkiej da rade. To da zaczyn do czynienia rzeczy większych i do stworzenia obiektu na miarę całego województwa - a jak tu będzie problem to nawet mając gotowy obiekt wszystko będzie stało w miejscu. Burmistrz atakuje PiS ale rząd niema tylko na głowie zbiornika tylko cały kraj i setki inwestycji w całej Polsce + totalną opozycję która zamiast budować tylko niszczy szukając zaczepki totalnie wszędzie robiąc przy okazji burdel w Unii. Zapora jest wybudowana działa, droga jest i funkcjonuje, teraz trzeba się zabrać do pracy rodacy, a nie czekać że rząd zrobi za Was wszystko...Jak powybieraliście w samorządach tak macie....to nie PiS wygrał w samorządach.

Szkoda tłumaczyć im ! kazdy ma rozum tylko nie kazdy umie z niego korzystać
Cytować
+1 #13 dert 2018-01-03 20:18
osoby na zdjeci są nierozważne ale jak widac foto wazniejsze .Beton pod wodą jest bardzo sliski i o tragenie ..............
Cytować
-2 #14 Patriota 2018-01-03 20:24
Klinowski i wyborcza lewacki antypolski duet
Cytować
+2 #15 Obserwator 2018-01-03 22:07
RZGW już nie ma...Teraz są Wody Polskie zobaczymy co to za nowy stwór...Może on posprzata Zbiornik Św. Poreba...A ludzie swoja droga smiecą....
Cytować
-4 #16 Anty PO i wyborcza 2018-01-03 22:13
Jak PO otwierała przed wyborami 2015r. to wg lewicy wszystko było ok. I już wyborcza znalazła temat, żeby pluć na obecny rząd. Ale czego się spodziewać po gazecie prezentującej poziom kreta na żuławach.

A poza tym jezioro świnna poręba zostało napełnione, by przeprowadzić testy brzegów jeziora i samej korony zapory. Po pewnym czasie spuszczą tą wodę i może wtedy wezmą się za oczyszczanie dna.
Cytować
0 #17 Gogol 2018-01-03 23:10
Cytuję Anty PO i wyborcza:
Jak PO otwierała przed wyborami 2015r. to wg lewicy wszystko było ok. I już wyborcza znalazła temat, żeby pluć na obecny rząd. Ale czego się spodziewać po gazecie prezentującej poziom kreta na żuławach.

A poza tym jezioro świnna poręba zostało napełnione, by przeprowadzić testy brzegów jeziora i samej korony zapory. Po pewnym czasie spuszczą tą wodę i może wtedy wezmą się za oczyszczanie dna.


Jezioro Świnna Poręba zostało hucznie otwarte przez PiS - a teraz umywa rączki i udaje, że problemu nie ma. Gminy nie mają kasy na tak ogromną inwestycje same z siebie, tu nie wystarczy zrobic zrzutki. A, i dobrze, że Wyborcza pisze o tym syfie tam, bo to jest jakaś paranoja, żeby taka inwestycja została porzucona przez organy rządowe.

i wytłumacz mi - jak jest sens wywalania pieniędzy na "próbne" zapełnianie przed czyszczeniem? logiczne byłoby po prostu wysprzątać, a potem sobie zapełniać.
Cytować
+2 #18 Somala 2018-01-03 23:46
Do Gogol
Pani Szydlo chciala się pokazac na swoim terenie.
Cytować
-2 #19 drwal 2018-01-04 07:29
według mnie klin zamiast siedziec i pierdziec w stolek juz dawno sam osobiscie,no mogłby troche urzedasow wziasc ze soba ,juz by dawno ten syf posprzatali
Cytować