Ministerstwo Środowiska poinformowało urzędy marszałkowskie, że od 1 stycznia 2018 roku nie będą m
Nie będzie ścieżek rowerowych na wałach. Taki pomysł ma Ministerstwo Środowiska

Ministerstwo Środowiska poinformowało urzędy marszałkowskie, że od 1 stycznia 2018 roku nie będą mogły już budować ścieżek rowerowych na wałach przeciwpowodziowych. Co dalej z takimi trasami zaplanowanymi m.in. w naszym powiecie?

Jak poinformowała Gazeta Wyborcza, Ministerstwo Środowiska wysłało do urzędów marszałkowskich w całym kraju informację o tym, że od 1 stycznia 2018 roku nie będą mogły już budować ścieżek rowerowych na wałach przeciwpowodziowych. Z powodu nowelizacji prawa wodnego autorstwa rządu PiS pod znakiem zapytania stają zaplanowane inwestycje np, wzdłuż całej Wisły. Część z nich udało się już wybudować, ale po zmianach, jak informuje GW, prace mają być wstrzymane.

To jakiś absurd. Tylko w Małopolsce na przyszły rok mamy zabudżetowane 60 milionów złotych unijnych dotacji na budowę ścieżek na wałach. Takie stanowisko ministerstwa powoduje, że nie będziemy mogli realizować tych projektów i będzie nam groziła utrata dotacji – oburza się marszałek województwa Małopolskiego Jacek Krupa.

Jak zauważają w Urzędzie Marszałkowskim w Krakowie, to ogromny problem w skali całego kraju, bo takie inwestycje rowerowe prowadzone od czterech lat w Polsce liczone są w setkach milionów złotych. Mają też nadzieję, że Ministerstwo Środowiska wycofa się ze swojego stanowiska.

Problem dotyczy też powiatu wadowickiego. Jeszcze wczoraj cieszyliśmy się z powstałej "niechcący"... ścieżki rowerowej i deptak na wałach Choczenki i Dąbrówki. Niestety plany resortu stawiają pod znakiem zapytania także Wiślaną Trasę Rowerową przebiegającą przez gminę Spytkowice, czy planowaną Velo Skawę przebiegającą przez Wadowice.

Po artykule Gazety Wyborczej, protestach środowisk rowerowych i interpelacji w Sejmie posła PO Bogusława Sonika, w środę (22.11) popołudniu Ministerstwo Środowiska wycofało się ze swojego wcześniejszego stanowiska.

Urzędy marszałkowskie nadal będą mogły budować ścieżki rowerowe na wałach – stwierdził wiceminister Mariusz Gajda

Aby kontynuować realizację drogi rowerowej rozpoczętej przed 1 stycznia 2018 roku marszałkowie województw będą musieli zawrzeć z Wodami Polskimi umowy na dzierżawę korony wału lub jej części na cele związane z budową drogi rowerowej, a także, w dalszej perspektywie, na cele związane z potrzebami zarządzania taką drogą.

 

AKTUALIZACJA (ŚRODA, 22 LISTOPADA 2017 19:55)

(MG)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

+19 #1 Cyklista 2017-11-22 12:08
Teraz można już powiedzieć, że dobra zmiana dotarła nad Wisłę :sad:
Cytować
+16 #2 Boguś 2017-11-22 12:20
Szkoda, jeśli nie powstaną :/
Cytować
+24 #3 wPiSdu 2017-11-22 12:32
Co na to nasz starosta Bartosz Kaliński oraz "interperator" Filip Kaczyński z dojnej zmiany?
Cytować
+17 #4 Cyklista 2017-11-22 12:49
Cytuję wPiSdu:
Co na to nasz starosta Bartosz Kaliński oraz "interperator" Filip Kaczyński z dojnej zmiany?

Też nie mogę się doczekać czy Filip "Cyklista" Kaczyński będzie tak samo wyszczekany jak to było w przypadku ścieżki rowerowej w Jaroszowicach.. .
Cytować
+8 #5 Niecierpliwa 2017-11-22 12:54
O projekcie Velo Skawa słyszymy od kilku lat z ust Klinowskiego A nie trzeba było robić, a nie tylko gadać, tak jak robili to inni? Teraz dobra wymówka dla burmistrza, a przecież już w kampanii wyborczej miał projekty w głowie, a tu minęły 3 lata i nic! Kasa poszła na desant prawników i urzędników z Krakowa, więc teraz trzeba szukać alibi dla swojego nieróbstwa.
Cytować
+10 #6 Kolejny 2017-11-22 13:08
Kolejny powod zeby nie glosowac na tych nierobów
Cytować
-15 #7 Gość 2017-11-22 14:35
Ludzie czytajcie ze zrozumieniem tekst !!!

ŹRÓDŁEM tego newsa jest WYBORCZA !!!!

Ja osobiście traktuje to jako FAKE NEWS !!!!!
Cytować
-10 #8 Takie prawo 2017-11-22 14:43
To nic nowego. I nie ma na to wpływu nowelizacja ustawy. Wystarczy przeczytać ustawę prawo wodne nawet w starej wersji. Wały przeciwpowodzio we mają chronić ludzi przed powodzią a nie być rozjeżdżane nawet przez cyklistów. Proszę sobie sprawdzić jak ma wyglądać ochrona tych obiektów budowlanych, a nie pisać bzdur. Dowiecie się, że te ścieżki co już powstały na wałach, to samowolka budowlana.
Cytować
+12 #9 9 2017-11-22 15:15
@ gość

Jak na razie w fake newsach przoduje TVP i inne "w sieci".
Cytować
+6 #10 gościu 2017-11-22 18:09
Tak naprawdę to jest ścieżka dla ścieżki.Wjechał em kiedyś w Jankowicach na tą ścieżkę z zamiarem dojechania wałem do Łączan i okazało się że nie jest to droga dla rowerów trekingowych.Ni e dość że straszny kurz z tego żółtego klińca się wydobywał to jeszcze moje koła zapadały się i musiałem się wycofać.Może te ścieżki są dobre ale dla rowerów górskich z szerokimi oponami ale napewno nie na wąskie trekingi czy szosówki.
Cytować
+2 #11 Cyklista 2017-11-22 20:38
Cytuję gościu:
Tak naprawdę to jest ścieżka dla ścieżki.Wjechałem kiedyś w Jankowicach na tą ścieżkę z zamiarem dojechania wałem do Łączan i okazało się że nie jest to droga dla rowerów trekingowych.Nie dość że straszny kurz z tego żółtego klińca się wydobywał to jeszcze moje koła zapadały się i musiałem się wycofać.Może te ścieżki są dobre ale dla rowerów górskich z szerokimi oponami ale napewno nie na wąskie trekingi czy szosówki.

Wiślana Trasa Rowerowa nie jest jeszcze ukończona w małopolsce. Przejedź się odcinkiem Niepołomice-Szc zucin to zobaczysz jak to będzie wyglądało po zakończeniu prac :D Jechałem na szosówce i nie ma żadnego problemu...
http://www.malisz.eu/wykapki/wszystko-naraz-czyli-velo-dunajec-zalipie-trasa-wislana-i-puszcza-niepolomicka-na-cieplo/
Cytować
0 #12 matbas 2017-11-23 08:19
Filipie! Działaj!
Cytować
0 #13 street 2017-11-25 17:34
Cytuję Takie prawo:
To nic nowego. I nie ma na to wpływu nowelizacja ustawy. Wystarczy przeczytać ustawę prawo wodne nawet w starej wersji. Wały przeciwpowodziowe mają chronić ludzi przed powodzią a nie być rozjeżdżane nawet przez cyklistów. Proszę sobie sprawdzić jak ma wyglądać ochrona tych obiektów budowlanych, a nie pisać bzdur. Dowiecie się, że te ścieżki co już powstały na wałach, to samowolka budowlana.

..przez cyklistów i wegetarian?
Cytować
0 #14 Turysta 2017-11-27 13:52
Dobrze się stało, że jednak ministerstwo wycofało się z tego absurdalnego posunięcia. Tak można podróżować po Wiślanej Trasie Rowerowej w Małopolsce:

http://www.znajkraj.pl/wislana-trasa-rowerowa-malopolska-na-rowery

Byłoby kompletną porażką przerwac tak pozytywne zmiany na rzecznych wałach w Polsce.
Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.