Prawo i Sprawiedliwość przedstawiło szczegóły zmian dotyczących samorządów. Będzie m.in. obowią
PiS przedstawił szczegóły zmian w samorządach. Będzie dwukadencyjność wójtów i burmistrzów

Prawo i Sprawiedliwość przedstawiło szczegóły zmian dotyczących samorządów. Będzie m.in. obowiązek budżetu obywatelskiego dla miast powiatowych, rejestracja głosowań radnych a także dwukadencyjność wójtów i burmistrzów.

W piątek (10.11) na konferencji prasowej politycy Prawa i Sprawiedliwości przedstawili szczegóły w planowanych zmianach dotyczących samorządów. To m.in. obowiązek wprowadzenia budżetu obywatelskiego do miast powiatowych. Podobnie będzie z obywatelską inicjatywą ustawodawczą we wszystkich samorządach.

Dodatkowo obowiązywać będzie rejestracja głosowań radnych. Mieszkańcy teraz nie mogą sprawdzić, jak głosował ich radny, rejestry będą dostępne w internecie. Wprowadzamy instytucję debaty o samorządach, raz w miesiącu. Chcemy, by praca burmistrzów, wójtów i radnych podlegała corocznej ocenie – mówił na konferencji Marcin Horała z PiS.

PiS zapowiedział też przyznanie indywidualnym radnym uprawnień kontrolnych do firm komunalnych i jednostek urzędowych. Będą też zmiany w statucie pracowników biur obsługujących jednostki samorządowe: do tej pory byli to zwykli urzędnicy. Teraz na wzór Kancelarii Sejmu pracownicy obsługujący radnych będą podlegali przewodniczącemu rady, a nie organowi, który mają kontrolować.

Powraca też proponowana już pod dawna rejestracja wyborów poprzez zainstalowanie w lokalach wyborczych kamery. Najważniejszą zmianą wydaje się jednak również od dawna zapowiadana dwukadencyjność wójtów, burmistrzów i prezydentów. Jednak nie będzie się to dziać z zaliczeniem odbytych kadencji. Pierwsza kadencja będzie liczyć się od 2018 roku.

To dobra wiadomość dla włodarzy z powiatu wadowickiego. Przy wcześniej proponowanych zmianach, kiedy miały się liczyć minione kadencje, w wyborach nie mogłoby kandydować 6 wójtów i 1 burmistrz: burmistrz Andrychowa Tomasz Żak, wójt Spytkowic Mariusz Krystian, wójt Brzeźnicy Bogusław Antos, wójt Wieprza Małgorzata Chrapek,  wójt Stryszowa Jan Wacławski oraz wójt Mucharza Wacław Wądolny. Ta szóstka włodarzy za rok przekroczy limit dwóch lub nawet więcej kadencji więc zostałaby wykluczona z kandydowania. Przy takich założeniach nic nie stałoby za to na przeszkodzie w reelekcji burmistrza Wadowic Mateusza Klinowskiego, wójta Tomic Witolda Grabowskiego i burmistrza Kalwarii Zebrzydowskiej Augusta Ormantego. Ten ostatni jest burmistrzem już 6 kadencję, ale z czteroletnią przerwą (podczas której burmistrzem był Zbigniew Stradomski).


(Marcin Guzik)
(zdjęcie: Krzysztof Cabak)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

-55 #1 Papieska Burmitrz 2017-11-10 14:11
Bardzo ładne zdjęcie naszej Burmistrz, która nie tylko że bardzo dużo zbudowała i rozwinęła gminę. Jej służba dla Wadowic zbiegła się z pontyfikatem świętego Jana Pawła II, wielu nazywa ją papieską burmistrz.
Ciekawe kto teraz zostanie nowym burmistrzem Wadowic, bo zmiana jest konieczna. Może Bartosz Kaliński.
Cytować
-10 #2 budżet obywatelski 2017-11-10 14:16
Zarówno Filipiak, jak i Klinowski nie chcieli budżetu obywatelskiego. Klinowski o to podobno walczył, a budżet chce wprowadzić dopiero w 2019 roku, czyli już po swojej kadencji. Takie to wszystko skomplikowane. Dwie niby różne osoby, a tyle podobieństw :lol:
Cytować
-30 #3 Brawo PiS 2017-11-10 14:21
Zmiany ordynacji są potrzebne. Dziękujemy naszym posłom.
Cytować
+27 #4 Mieszkaniec Gminy 2017-11-10 14:54
Cytuję Papieska Burmitrz:
Bardzo ładne zdjęcie naszej Burmistrz, która nie tylko że bardzo dużo zbudowała i rozwinęła gminę. Jej służba dla Wadowic zbiegła się z pontyfikatem świętego Jana Pawła II, wielu nazywa ją papieską burmistrz.
Ciekawe kto teraz zostanie nowym burmistrzem Wadowic, bo zmiana jest konieczna. Może Bartosz Kaliński.
O zgrozo. Tej fajtłampy, która nie potrafi przez 3 lata złożyć prawidłowego wniosku nie chcemy na stanowisku burmistrza.
Cytować
+20 #5 Nie rozumiem 2017-11-10 14:59
. Tej fajtłampy, która nie potrafi przez 3 lata złożyć prawidłowego wniosku nie chcemy na stanowisku burmistrza.

Kogo masz na myśli
Cytować
+2 #6 dozorca 2017-11-10 15:25
Klinowski to najgorszy Burmistrz. Nawet woźny wygląda lepiej. Ja mu powiem za rok - "spieprzaj dziadu"
Cytować
+3 #7 Gorąco we dworze 2017-11-10 20:11
Czy Klinoski odwołał komendanta straży?
Cytować
+2 #8 cobra 2017-11-10 20:22
Tak odwołał. Drugiej kadeci nie będzie dziad i tyle W Krakowie jest spalony nikt nie mówi o nim dobrze -lekko powiedziane
Cytować
+2 #9 ja 2017-11-11 09:33
Cytuję Nie rozumiem:
.
Tej fajtłampy, która nie potrafi przez 3 lata złożyć prawidłowego wniosku nie chcemy na stanowisku burmistrza.

Kogo masz na myśli

obydwu
Cytować
+18 #10 gość 2017-11-11 23:02
Ta kobieta teraz jest w PiS, przedtem w PO. Rzeczywiście... papieska burmistrz... Raczej chorągiewka na wietrze!
Cytować
+5 #11 o, kulson 2017-11-16 09:48
Cytuję gość:
Ta kobieta teraz jest w PiS, przedtem w PO. Rzeczywiście... papieska burmistrz... Raczej chorągiewka na wietrze!

A przed PO równiez była w PiS. Jak będzie z PiSem kiepsko, to pewnie pójdzie do Kukiza -
odłam tych hajlujących kulsonów.
Cytować
+10 #12 maria 2017-12-04 16:39
Ta pani to klasyczny obaz kameleona!!! Papieska burmistrz(???) śmiechu warte i nie wspominając o potępieniu tej pseudo madonny od budowania kolesiowskich układów.Papiesk a burmistrz pod skrzydłami PIS powinna stanąć na rynku i publicznie przeprosić siostry Siłkowskie za wyrządzne im świństwa. Ale nie... bo rządna zemsty w chamski sposób lustruje życie prywatne i rodzinne Siłkowskich zapominając że tą rodzine szczególnym szacunkiem obdarzył Karol Wojtyła. PIS obłuda,hipokryz ja i brualna walka o stołki woła o pomste do niebios.
Cytować
+4 #13 wstyd 2017-12-04 22:11
Inteligentna i wykształcona dobrze kobieta bierze udział w sejmie w całkowitym zniszczeniu demokracji i przykłada rękę do autokracji oraz powrotu najgorszych lat 1945-1956, wstyd i jeszcze raz wstyd :sad: Polski tylko żal.
Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.