Wiceburmistrz Wadowic Ewa Całus skarży Barbarę Nowak, małopolską kurator oświaty. Według niej decy
Wiceburmistrz Wadowic Ewa Całus skarży małopolską kurator oświaty

Wiceburmistrz Wadowic Ewa Całus skarży Barbarę Nowak, małopolską kurator oświaty. Według niej decyzja o bojkocie w wadowickich placówkach oświatowych Międzynarodowego Dnia Dziewczynki była polityczna.

Jak już informowaliśmy, 11 października  z inicjatywy członkiń  Rady Kobiet w Gminie Wadowice po raz pierwszy w naszym mieście obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Dziewczynek (ang. International Day of the Girl).  Organizatorki miały odwiedzić 5 placówek oświatowych w gminie Wadowice i przeczytać historie niezwykłych kobiet z bestsellerowej książki autorstwa Eleny Favilli i Francesci Cavallo pod tytułem „Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek 100 historii niezwykłych kobiet”. Z kronikarskiego obowiązku  o tym wydarzeniu napisaliśmy również my.

Zdarzenie z pozoru niewinne, większość z mieszkańców pewnie nie dopatrzyła się w nim jakiś ukrytych przesłań. Okazuje się jednak, ze niektórzy chyba zbytni są przeczuleni na punkcie lewicy, feministek czy cyklistów. Redaktor jednego z lokalnych portali dopatrzył się w obchodach Dnia Dziewczynek... feministycznej rewolucji a pod artykułem wylała się fala hejtu.  Podobnie poseł Józef Brynkus (Kukiz'15), który z kolei dopatrzył się w kobiecym święcie "budzenia demonów lewactwa" wylewnie na ten temat rozpisując się na swoim poselskim blogu.

Jakby tego było mało, po artykułach i donosie posła Brynkusa, Małopolska Kurator Oświaty Barbara Nowak opublikowała stanowisko skierowane do pedagogów w gminie Wadowice i władz miasta, zwracając w nim uwagę, że wpuszczenie do szkół... organizacji feministycznych, które w zakamuflowany sposób chcą szerzyć swoją ideologię grozi złamaniem zasady apolityczności szkoły. Oprócz blokady wydarzenia i nacisków na dyrektorów szkół, kuratorium przeprowadziło kontrolę w jednej z placówek, w których odbyło się czytanie fragmentów książek. Rada Kobiet gminy Wadowice opublikowała oświadczenie w tej sprawie:

Wiceburmistrz Wadowic Ewa Całus, będąca jednocześnie członkiem Rady Kobiet w Gminie Wadowice, złożyła we wtorek (24.10) skargę do wojewody małopolskiego Piotra Ćwika na małopolską kurator oświaty Barbarę Nowak. Wiceburmistrz   zarzuca jej, że przypisuje radzie działania polityczne i takim działaniem było również dyskryminowanie ustanowionego przez ONZ  Międzynarodowego Dnia Dziewczynki w gminie Wadowice. Żąda też od wojewody działań dyscyplinujących.

Całus zwraca uwagę, że kurator próbowała dyskredytować członkinie wadowickiej Rady Kobiet, że jedna z nich  brała udział w "czarnym proteście" a RJ nie jest ruchem feministycznym ani ideowym: jej członkinie to kobiety o różnym światopoglądzie, wywodzące się z różnych środowisk, które łączą wspólne wartości. Wiceburmistrz tłumaczy, że tak samo angażują się w życie szkół, jak i w koła gospodyń wiejskich a takie działanie pani kurator nie mieści się w porządku prawnym, w którym obowiązuje zasada wolności słowa i wypowiadania się.

Dużo chętniej pracowalibyśmy wspólnie z osobą na stanowisku kuratora oświaty na rzecz lepszej edukacji w naszej gminie niż byli zmuszeni do skarżenia jej działań do wojewody, w którego imieniu kurator działa. Piszemy w skardze o tym, że pani Barbara Nowak publicznie obraża członkinie Rady Kobiet, prosimy wojewodę o zweryfikowanie podejścia do innych samorządów - liczbie przeprowadzanych kontroli doraźnych, wreszcie podnosimy nie wykonywanie obowiązków własnych przez kurator. Niestety nie jest to pierwsza taka sytuacja. Pani kurator już w ubiegłym roku podważała zasadność prowadzenia przez burmistrza Wadowic - doktora prawa - lekcji konstytucji w szkołach. Za chwilę w naszej gminie tydzień konstytucji - czy pani kurator nie spodoba się, że do szkół zostali zaproszeni prawnicy i będą rozmawiać o konstytucji z młodzieżą? Taka sytuacja nie sprzyja dobrej atmosferze w naszych szkołach i nie możemy się na nią godzić — mówi nam wiceburmistrz Wadowic Ewa Całus.

 

(Marcin Guzik)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

-15 #1 Gaja 2017-10-26 11:35
I bardzo dobrze! Dosyć tego buractwa! Jak się pani Kurator nie potrafi zachować to do wymiany z nią! A na przyszłość będzie zachowywać swoje prywatne poglądy dla siebie!
Cytować
+22 #2 Gość 2017-10-26 11:51
Pani Barbara Nowak podjęła bardzo dobrą i 100% słuszną decyzję. W Polsce jest dzień kobiet niema dnia dziewczynek !!! To co obecnie zrobiła Pani Ewa Całus to ośmieszanie naszego miasta w oczach całego województwa !!!

ONZ jak czytamy w wiadomościach z września 2017 "...chce wprowadzić nowe prawo „do aborcji i eutanazji”...W przedstawionym projekcie nowego Komentarza do art. 6 Międzynarodoweg o Paktu Praw Obywatelskich i Politycznych odbiera się najmłodszym dzieciom ochronę prawną, a państwa zmusza się do legalizacji eutanazji...."

Dlatego powoływanie się na ONZ świadczy tylko jaki przekaz jest tworzony.

Nie chcemy w Wadowicach promowania wartości sprzecznych z naszą wiarą, kulturą i tradycją, a przede wszystkim sprzecznych z naukami Jana Pawła II który był obrońcą rodziny i dzieci !!!

Tych ludzi trzeba odwołać ze stanowisk bo to co robią z naszym miastem to jest dramat !!!
Cytować
0 #3 Mieszkaniec Gminy 2017-10-26 12:33
Cytuję Gość:
Pani Barbara Nowak podjęła bardzo dobrą i 100% słuszną decyzję. W Polsce jest dzień kobiet niema dnia dziewczynek !!! To co obecnie zrobiła Pani Ewa Całus to ośmieszanie naszego miasta w oczach całego województwa !!!

ONZ jak czytamy w wiadomościach z września 2017 "...chce wprowadzić nowe prawo „do aborcji i eutanazji”...W przedstawionym projekcie nowego Komentarza do art. 6 Międzynarodowego Paktu Praw Obywatelskich i Politycznych odbiera się najmłodszym dzieciom ochronę prawną, a państwa zmusza się do legalizacji eutanazji...."

Dlatego powoływanie się na ONZ świadczy tylko jaki przekaz jest tworzony.

Nie chcemy w Wadowicach promowania wartości sprzecznych z naszą wiarą, kulturą i tradycją, a przede wszystkim sprzecznych z naukami Jana Pawła II który był obrońcą rodziny i dzieci !!!

Tych ludzi trzeba odwołać ze stanowisk bo to co robią z naszym miastem to jest dramat !!!

Dzień Kobiet to "święto" rodem z PRL, z czasów gdy Polską pełną gębą rządzili komuniści, którzy do tej pory skrywają się wszędzie, również w szeregach PiS... bo jak inaczej rozumieć działania Kaczyńskiego zmierzające do nieujawniania wszystkich akt dot. WSI? Prywatnie mam mieszane uczucia co do działalności Wadowickiej Rady Kobiet z uwagi na jej duże zamiłowanie do wartości feministycznych , ale w końcu żyjemy w wolnym kraju, i każdy może robić to, co uważa za słuszne. Zajęcia z czytania historii znanych kobiet nie byłyby zapewne obowiązkowe. Przecież nie ma takiego przedmiotu w siatce godzin. Jak to mówią, prawda zawsze leży gdzieś pośrodku.
Cytować
-5 #4 Mieszkaniec Gminy 2017-10-26 12:40
Jeśli prawdą jest to co pisze wiceburmistrz Całus, a nie widzę powodów, by miała pisać nieprawdę, to na stanowisku Małopolskiego Kuratora Oświaty mamy osobę pokroju nie przymierzając byłej już na szczęście dyrektorki ZSP nr 3 w Wadowicach przy Sienkiewicza. Co to za metody?
Cytować
+28 #5 Rafi 2017-10-26 12:41
Od mojej córki łapy z daleka.
Dla niej autorytetem jest mama
a nie jakąś śmieszną rada bab.
A dzień chlopczyka kiedy?
Cytować
+29 #6 Psia mać 2017-10-26 12:43
Klinowski eksperymentuje z drogami, mówiąc że lepiej w ogóle nic nie budować, bo wtedy mniej aut jeździ i nie trują nas - czym cofa nas do średniowiecza. Jego zastępczyni uważa, że feministki, nawet te nie mające wykształcenia pedagogicznego przemawiające do naszych dzieci i wciskające im jakąś ideologie - to coś fantastycznego. No ręce opadają! To może dziać się tylko w ciemnogrodzie. Szkoda, że Wadowice takim się stają. Nieważne nasze korzenie, nie ważne nauki Jana Pawła II. Najważniejszy DOKTO PRAWA, który większość spraw w sądzie przegrywa. Wstyd!!!
Cytować
-13 #7 Renata 2017-10-26 14:08
I bardzo dobrze! To co zrobiła kurator było bezprawne, nawet według tego dokumentu, którym się zasłonila!! Czytaniem biografii wielkich kobiet jest zle, ale kościół w każdej szkole jest już ok
Cytować
+17 #8 MAKS 2017-10-26 14:26
Całus te " mądrości" to może w Kluczborku a nie u nas w Wadowicach!
Cytować
-18 #9 sta-ba 2017-10-26 14:47
A to się wojewoda i kuratorka zdziwią:) Wreszcie ktoś się ich nie boi:)))
Cytować
+17 #10 matka dziewczynki 2017-10-26 14:56
"a pod artykułem wylała się fala hejtu"- nie to nie była fala hejtu tylko oburzenia i troski o nasze dzieci. A Pani Całus niechaj się zajmie sprawami za które pobiera sowite wynagrodzenie z naszego budżetu.
Cytować
+8 #11 kodowiec nowoczesny 2017-10-26 15:50
na lewackie feministki ,jest dobry tzw odpowiedni wacek
Cytować
+8 #12 obserwator 2017-10-26 17:35
Cytuję matka dziewczynki:
"a pod artykułem wylała się fala hejtu"- nie to nie była fala hejtu tylko oburzenia i troski o nasze dzieci. A Pani Całus niechaj się zajmie sprawami za które pobiera sowite wynagrodzenie z naszego budżetu.

Fale hejtu wylewał Klinowski wraz ze swoją ekipą i redakcją tegoż portalu podczas ostatniej kampanii wyborczej. Efekt jest taki, że mamy beznadziejnego burmistrza i beznadziejna vice. Na tym oczywiście tracimy my- wadowiczania i całe miasto. Mam nadzieję, że wyborcy w nadchodzących wyborach, nie dadzą się omamić hejtowi wymienionych na wstępie mojej opinii.
Cytować
+18 #13 psyk 2017-10-26 17:52
Biedna ta wiceburmistrz - skarży się pod tekstem o debacie Radia Krakó, że byli sami na niej mężczyźni, a przecież mógł jej szef ją wysłąć. Zachował się jak typowy samiec??? Wolał sam dostać po uszach niż narazić na to panią wiceburmistrz?? Czy też ta jego Rada Kobiet to pollityczna wydmuszka
Cytować
-10 #14 Stif 2017-10-26 19:09
oj hejterzy! trzymajcie się faktów ... nie powołujcie się na JP II... i nie wywołujcie wilka z lasu.. marzy wam się Filipiakowa - na razie siedzi cicho w ławkach poselskich i podnosi łapki na rozkaz szefa PIS... chorego psychicznie człowieka.
Cytować
+20 #15 Andrzej 2017-10-26 21:06
Niech pani wiceburmistrz oraz burmistrz zajmą się sprawami miasta i gminy, a nie uprawianiem polityki. Nie za to pobieracie pensje z naszych podatków!!
Cytować
-19 #16 pisowskie oszołomy 2017-10-26 21:31
Bardzo słuszna decyzja Ewy Całus, kuratorka jak chce krzewić oszołomstwo w świeckim państwie to niech zmieni zawód, ostatnio ośmieszyła się nazywając wybitnego filozofa Belzebubem i negując jego występ na UJ...NAWET GOOWIN JEJ ODPOWIEDZIAŁ, ŻE PAŃSTWO JEST ŚWIECKIE I UCZELNIE SĄ DLA WSZYSTKICH, A NIE TYLKO DLA KATOLIKÓW
Mnie razi zmuszanie uczniów do mszy w trakcie lekcji jak to było np. w Andrychowie
Cytować
+22 #17 ja 2017-10-26 22:33
Cytuję sta-ba:
A to się wojewoda i kuratorka zdziwią:) Wreszcie ktoś się ich nie boi:)))

zdziwią, to może nie - raczej rykną ze śmiechu
Cytować
-12 #18 fffggg 2017-10-27 07:10
szkoda ze polski nie podzielimy na 2, W jednej czesci powstała by korea polocna na czele z kaczyńskim, w drugiej polowie korea poludniowa kontrolowana przez ue. ja wybieram druga opcje
Cytować
+13 #19 Biegły 2017-10-27 09:54
Cytuję Mieszkaniec Gminy:
Cytuję Gość:
Pani Barbara Nowak podjęła bardzo dobrą i 100% słuszną decyzję. W Polsce jest dzień kobiet niema dnia dziewczynek !!! To co obecnie zrobiła Pani Ewa Całus to ośmieszanie naszego miasta w oczach całego województwa !!!

ONZ jak czytamy w wiadomościach z września 2017 "...chce wprowadzić nowe prawo „do aborcji i eutanazji”...W przedstawionym projekcie nowego Komentarza do art. 6 Międzynarodowego Paktu Praw Obywatelskich i Politycznych odbiera się najmłodszym dzieciom ochronę prawną, a państwa zmusza się do legalizacji eutanazji...."

Dlatego powoływanie się na ONZ świadczy tylko jaki przekaz jest tworzony.

Nie chcemy w Wadowicach promowania wartości sprzecznych z naszą wiarą, kulturą i tradycją, a przede wszystkim sprzecznych z naukami Jana Pawła II który był obrońcą rodziny i dzieci !!!

Tych ludzi trzeba odwołać ze stanowisk bo to co robią z naszym miastem to jest dramat !!!

Dzień Kobiet to "święto" rodem z PRL, z czasów gdy Polską pełną gębą rządzili komuniści, którzy do tej pory skrywają się wszędzie, również w szeregach PiS... bo jak inaczej rozumieć działania Kaczyńskiego zmierzające do nieujawniania wszystkich akt dot. WSI? Prywatnie mam mieszane uczucia co do działalności Wadowickiej Rady Kobiet z uwagi na jej duże zamiłowanie do wartości feministycznych, ale w końcu żyjemy w wolnym kraju, i każdy może robić to, co uważa za słuszne. Zajęcia z czytania historii znanych kobiet nie byłyby zapewne obowiązkowe. Przecież nie ma takiego przedmiotu w siatce godzin. Jak to mówią, prawda zawsze leży gdzieś pośrodku.

"To co zrobili Komunisci i PRL wyscie to juz dawno "ZDUPCYLI i ROZJEBALI " !! :D :D
Cytować
+8 #20 Nowy 2017-10-27 13:02
Cytuję fffggg:
szkoda ze polski nie podzielimy na 2, W jednej czesci powstała by korea polocna na czele z kaczyńskim, w drugiej polowie korea poludniowa kontrolowana przez ue. ja wybieram druga opcje


To południe jest bardziej za PiS jak już a Północ to PO: Gdańsk miasto after i korupcji na niespotykaną skalę - idąc dalej widzimy po owocach jakie są wystarczy popatrzeć na rodzinę Bolka (same dramaty nie wspominając o jego przeszłości), Amber Gold, Tusk itd.

Pisząc o podziale stajesz się obłudnikiem bo ludzie tacy jak Ty zarzucają Kaczyńskiemu że to on dzieli, a Twój wpis pokazuje wyraźnie kto stoi za podziałami !!!

Miałeś 8 lat rządów PO i to była PATOLOGIA co widać po dziesiątkach afer. Ile sukcesów gospodarczych miał rząd Tuska ??? ZERO !!! i gdyby nie Kaczyński to dziś był żył w kraju który upada jak Francja czy Niemcy:
niezalezna.pl/206893-to-jest-francja-sad-nakazal-usunac-krzyz-z-pomnika-jana-pawla-ii

Podsumowując i wracając do tematu skargi Pani Ewy Całus to nic osobiście do niej niema ale to co zrobiła jest niepoważne i ośmiesza nasze miasto - my nie chcemy lewicowych poglądów głoszonych wśród dzieci. W naszym mieście kobiety nie są dyskryminowane !!! ale nikt tu nie chce promowania ukrytego feminizmu !!!
Cytować
-12 #21 gregu 2017-10-27 16:42
Cytuję Nowy:
Cytuję fffggg:
szkoda ze polski nie podzielimy na 2, W jednej czesci powstała by korea polocna na czele z kaczyńskim, w drugiej polowie korea poludniowa kontrolowana przez ue. ja wybieram druga opcje


To południe jest bardziej za PiS jak już a Północ to PO: Gdańsk miasto after i korupcji na niespotykaną skalę - idąc dalej widzimy po owocach jakie są wystarczy popatrzeć na rodzinę Bolka (same dramaty nie wspominając o jego przeszłości), Amber Gold, Tusk itd.

Pisząc o podziale stajesz się obłudnikiem bo ludzie tacy jak Ty zarzucają Kaczyńskiemu że to on dzieli, a Twój wpis pokazuje wyraźnie kto stoi za podziałami !!!

Miałeś 8 lat rządów PO i to była PATOLOGIA co widać po dziesiątkach afer. Ile sukcesów gospodarczych miał rząd Tuska ??? ZERO !!! i gdyby nie Kaczyński to dziś był żył w kraju który upada jak Francja czy Niemcy:
niezalezna.pl/206893-to-jest-francja-sad-nakazal-usunac-krzyz-z-pomnika-jana-pawla-ii

Podsumowując i wracając do tematu skargi Pani Ewy Całus to nic osobiście do niej niema ale to co zrobiła jest niepoważne i ośmiesza nasze miasto - my nie chcemy lewicowych poglądów głoszonych wśród dzieci. W naszym mieście kobiety nie są dyskryminowane !!! ale nikt tu nie chce promowania ukrytego feminizmu !!!


No, a teraz to jest super - czarny protest, rezydenci, człowiek tak zdesperowany ta sytuacja, ze decyduje sie na samospalenie, pobicia na protestach, nienawisci do obcych, swoich, wszystkie i siebie przede wszystkim, daj spokoj z takim gadaniem. Dobrze, że Pani Burmistrz ma odwagę stanąć przeciwko takiemu oszołomstwu.
Cytować
-15 #22 ben 2017-10-27 16:46
Cytuję matka dziewczynki:
"a pod artykułem wylała się fala hejtu"- nie to nie była fala hejtu tylko oburzenia i troski o nasze dzieci. A Pani Całus niechaj się zajmie sprawami za które pobiera sowite wynagrodzenie z naszego budżetu.


to byl bluzg nie fala hejtu, wstyd, że ludzie potrafią coś takiego pisać, jakby się ludzie interesowali to zamiast wypisywać brednie w internecie mogli się skontaktować z Radą i zapytać o co chodzi, komentowanie w necie to dla nie żaden wyraz zaintersowania dziećmi.
Cytować
+15 #23 ben ten 2017-10-27 17:40
Bluzg był jak najbardziej adekwatny. Wara politykom od naszych dzieci.
Cytować
+1 #24 fffggg 2017-10-27 22:19
Cytuję Nowy:
Cytuję fffggg:
szkoda ze polski nie podzielimy na 2, W jednej czesci powstała by korea polocna na czele z kaczyńskim, w drugiej polowie korea poludniowa kontrolowana przez ue. ja wybieram druga opcje
zupełnie nie roziem tego gdy krytykuje reżim ķaczyńskiego to jego zwolennicy przypisują mnie do zwolenników PO bądź jakiegos lewaka .opamietajcie sie bo druga czesc polski to nie po czy kodowcy tylko normalni obywatele!!!

To południe jest bardziej za PiS jak już a Północ to PO: Gdańsk miasto after i korupcji na niespotykaną skalę - idąc dalej widzimy po owocach jakie są wystarczy popatrzeć na rodzinę Bolka (same dramaty nie wspominając o jego przeszłości), Amber Gold, Tusk itd.

Pisząc o podziale stajesz się obłudnikiem bo ludzie tacy jak Ty zarzucają Kaczyńskiemu że to on dzieli, a Twój wpis pokazuje wyraźnie kto stoi za podziałami !!!

Miałeś 8 lat rządów PO i to była PATOLOGIA co widać po dziesiątkach afer. Ile sukcesów gospodarczych miał rząd Tuska ??? ZERO !!! i gdyby nie Kaczyński to dziś był żył w kraju który upada jak Francja czy Niemcy:
niezalezna.pl/206893-to-jest-francja-sad-nakazal-usunac-krzyz-z-pomnika-jana-pawla-ii

Podsumowując i wracając do tematu skargi Pani Ewy Całus to nic osobiście do niej niema ale to co zrobiła jest niepoważne i ośmiesza nasze miasto - my nie chcemy lewicowych poglądów głoszonych wśród dzieci. W naszym mieście kobiety nie są dyskryminowane !!! ale nikt tu nie chce promowania ukrytego feminizmu !!!
Cytować
+4 #25 SzkolaFrakfurcka 2017-10-29 11:35
guten tag :o

Wy tu gadu-gadu a Calusowa pociska te unijnie dyrektywy i jeszcze urzednikow przy okazji...

HaHa :D
Cytować
+10 #26 dżołk 2017-10-31 14:21
taczka z różowym puszkiem dla tych państwa na koniec kadencji i niech i wiezie do samego Kluczborka :lol:
Niemoty nic nie zrobiły dobrego dla tego miasta, pełen regres, nic z "inwestycji" nie wychodzi-to akurat w przypadku dreptaczka ok. Tu już wszystko się zaklinowało.
Cytować
+2 #27 szkiełko i oko 2017-11-02 08:11
Do kiedy trwa ich kadencja ? 53ag4Czas się dłuży...
Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.