Wadowicki Magistrat opublikował w BIP-ie ogłoszenie dotyczące naboru na stanowisko społecznego pełno
Niepełnosprawni w Wadowicach nie mają łatwo

Wadowicki Magistrat opublikował w BIP-ie ogłoszenie dotyczące naboru na stanowisko społecznego pełnomocnika do spraw osób niepełnosprawnych w gminie Wadowice. W związku z tym przyjrzeliśmy się sytuacji niepełnosprawnych w naszym mieście. Nie jest ona łatwa...

Niepełnosprawni w Wadowicach nie mają łatwo. Przede wszystkim architektoniczne przeszkody i nieprzemyślane rozwiązania w wielu budynkach czy na ulicach pełnych wysokich krawężników i nierównych powierzchni sprawiają że na osoby niepełnosprawnej, ale także i starsze o ograniczonej mobilności miasto to istny tor przeszkód.

Brakuje poręczy, podjazdów, wind. Chociażby niedawno wyremontowane schody między bazyliką a ulicą Wojtyłów nie mają przystosowanych dla niepełnosprawnych poręczy, ani podjazdów. Zagadką jest jak taki projekt w obecnych czaszach uzyskał zgodę inspektoratu budowlanego? Nie jestem w stanie z nich korzystać. Sporo urzędów kompletnie nie jest przystosowane dla osób niepełnosprawnych. Nie mówię o takich na wózkach, ale mających problemy z chodzeniem jak ja. Sytuacji nie ułatwia nie nadająca się do niczego kostka, jak np. na ul. Zatorskiej. O dziwo, wzorem dla innych może być ZUS czy Urząd Skarbowy: są windy, automatyczne drzwi, miejsca dla niepełnosprawnych czy wygodne szerokie korytarze — mówi nam Paweł, jeden z dorosłych niepełnosprawnych, mieszkaniec Wadowic.

Bezpłatny bus komunikacji miejskiej wożący mieszkańców również nie jest przystosowany do przewozu niepełnosprawnych. Nie skorzystają z nich też osoby poruszające się o kulach czy balkonikach przez wąskie drzwi wejściowe i wysokie stopnie. Autobus taki powinien być niskopodłogowy z automatycznym opuszczaniem na przystankach aby ułatwić wsiadanie. Należy pamiętać, że te usprawnienia pomogą tak poruszać się po mieście rodzicom z wózkami.

Problem mają nie tylko dorośli. Rodzice dzieci z różnym stopniem niepełnosprawności boleją na zbyt małą ilość parkingów  w centrum miasta i nad brakiem integracyjnego przedszkola czy placu zabaw dostępnego dla dzieci z niepełnosprawnością ruchową.  Jedyne przedszkole integracyjne w gminie to Publiczne Przedszkole nr 3 przy ulicy Lwowskiej, ale niestety niedostępne dla dzieci nie poruszających się samodzielnie. Integracyjna szkoła podstawowa to „Piątka” na Osiedlu Kopernika, na szczęście dostosowana do dzieci na wózkach.

Integracja przedszkolna i szkolna niesie za sobą korzyści dla ucznia zdrowego i niepełnosprawnego. Dzieci niepełnosprawne nie są skazane na siedzenie w domach, na wyobcowanie, na brak kontaktu z rówieśnikami. Uczą się funkcjonowania w grupie. Rodzice tych dzieci mogą podjąć pracę z obopólną korzyścią dla nich samych jak i gminy.
Dzieci zdrowe uczy empatii, zwracania uwagi na potrzeby słabszych, szacunku, umiejętności pokonywania trudności życia codziennego, tolerancji, rozumienia choroby, uczynności, umiejętności współpracy.

Wadowicki magistrat po latach pochylił się w końcu nad problemem niepełnosprawnych w gminie, ogłaszając  nabór na stanowisko społecznego pełnomocnika do spraw niepełnosprawnych w gminie Wadowice. To jest pierwszy krok by niepełnosprawnym żyło się u nas lepiej. Niestety stanowisko to... wolontariat. A więc nie pracownik w 100% skupiony na swojej pracy i wynagradzany za nią a osoba niejako z doskoku, która poza swoją pracą tą rolę będzie wykonywać „po godzinach”.

Jak wy oceniacie sytuację niepełnosprawnych w gminie Wadowice? Co wymaga poprawy, zmian. Zapraszam do dyskusji!

 

(Marcin Guzik)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

+14 #1 Maniek 2017-10-19 13:23
Kostka na Zatorskiej, wszędzie schody bez sprofilowanych poręczy, fotel dla niepełnosprawny ch będący atrapą na poczcie na Lwowskiej, brak wind w instytucjach itp. To niestety obraz nieprzystosowan ych dla niepełnosprawny ch Wadowic...
Cytować
+12 #2 Kasiaa 2017-10-19 13:56
Człowiek pełnosprawny nie zdaje sobie sprawy z barier... ale pamiętam jak dzieci były małe miałam problem z wjazdem wózkiem do instytucji, sklepów ...a nawet z przejściem po chodnikach osiedlowych na które wyjeżdżają samochody nagminnie! Os. POD SKARPA mam na myśli. Spółdzielnia nie widzi problemu pozostawiając tak wąskie parlingi jak przy bloku nr 2 (gdzie z boku bloku jest miejsce na utworzenie con 10 miejsc parkingowych a służy ten zielemiec jako kuweta...)
Cytować
+9 #3 Mama Mirka 2017-10-19 14:13
Nie mają, i to są zaniedbania byłych i obecnych władz miasta...
Cytować
+1 #4 mieszaniec 2017-10-19 14:21
Cytuję Mama Mirka:
Nie mają, i to są zaniedbania byłych i obecnych władz miasta...


a jakie rozwiązania proponujesz znawco, bo chyba o to chodzi w tym artykule?
Cytować
+5 #5 Wadowiczanka 2017-10-19 23:52
Jest mnóstwo zaniedbań. W sklepach, bankach.. wysokie krawężniki, wąskie i nierówne chodniki. Wiele osób która nie ma styczności z osobami jeżdżącymi na wózku nie zdaje sobie sprawę w blachych rzeczy które dla takiej osoby są wielkim problem. Osoba jeżdżąca na wózku niestety nie może kupić mieszkania na tzw niskim partnerze. W większości bloków aby dostać się do klatki są schody oraz na parter również. Wyjątkiem są tu chyba TBS. Fakt jest taki że Wadowice się zmieniają w tej kwestii jednak jeszcze zostaje dużo do życzenia.
Cytować
0 #6 kedar 2017-10-23 09:59
Wysokie krawężniki na przejściach jak również przy skrzyżowaniach w miejscach gdzie można przechodzić Gimnazjalna,Sło wackiego, Batorego itd.
uniemożliwiają poruszanie się na wózkach Te chodniki były niedawno puzlowane i ktoś chyba z magistratu odbierał i zapłacił za te niedoróbki.
Cytować
0 #7 Matka 2017-10-24 21:51
Ten problem niestety nie dotyczy tylko osób niepełnosprawny ch i starszych, ale również rodziców podróżujących z małym dzieckiem w wózku! Nie można przejechać wózkiem przez niektóre drzwi do urzędów. O podjazdach nie wspomnę...
Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.