W Wadowicach odbywa się międzynarodowa konferencja "Przemoc w rodzinie. Centrum sprawiedliwości w spra
W Wadowicach rozpoczęła się dwudniowa konferencja o przemocy w rodzinie

W Wadowicach odbywa się międzynarodowa konferencja "Przemoc w rodzinie. Centrum sprawiedliwości w sprawach rodzinnych". Jest ona zwieńczeniem kilkunastoletniej współpracy gminy Wadowice, Andrychów i Wieprz z prowincją Flandrii Wschodniej (Belgia) w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie.

W poniedziałek (9.10) w Hotelu Badura rozpoczęła się pierwsza część międzynarodowej konferencji "Przemoc w rodzinie. Centrum sprawiedliwości w sprawach rodzinnych". Na spotkaniu obecni byli burmistrz Andrychowa Tomasz Żak, wójt Wieprza Małgorzata Chrapek, zastępczyni burmistrza Wadowic Ewa Całus, a także komendant Komendy Powiatowej Policji w Wadowicach insp. Włodzimierz Warzecha, komendant policji w Andrychowie podinsp. Arkadiusz Śniadek, Cecylia Wojtyła – dyrektor MOPS w Wadowicach, Elżbieta Prus – dyrektor andrychowskiego OPS i Dorota Mrowiec – dyrektor GOPS z Wieprza oraz radne Gminy Wadowice Maria Zadora i Ludwika Tkacz. Licznie zgromadzili się również przedstawiciele szkół i przedszkoli oraz organizacji pozarządowych, m.in. Marek Ciepły (prezes stowarzyszeni Wiktoria) i Dorota Oboza (koordynator Centrum Wolontariatu AGRADO).

Wymiana doświadczeń była tematem pierwszego dnia konferencji. Wiceburmistrz Ewa Całus przedstawiła gminną sytuację  i statystyki związane z przemocą w rodzinie. Obecnie w gminie Wadowice funkcjonuje Program Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie i Ochrony Ofiar Przemocy (2014-2020), w ramach którego prowadzone są działania mające na celu zredukowanie tego zjawiska. Oprócz niego w Gminie funkcjonuje, złożony ze specjalistów o różnorodnych kwalifikacjach, Zespół Interdyscyplinarny ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie – w skład jego zadań wchodzi: gromadzenie danych, współpracowanie z innymi organami, diagnozowanie sytuacji i interweniowanie. Ponadto w Wadowicach prężnie działa Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej oraz Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Dawid Droździkowski (przedstawiciel Zespołu Interdyscyplinarnego, terapeuta i trener)  prezentował, jak w Polsce przeciwdziała się przemocy. Wymieniał kampanie społeczne, takie jak „Dobry Rodzic – Dobry Start” Fundacji Dzieci Niczyje, „Strefa Bezpiecznego Rodzica”  i „Nie krzywdź – nie będziesz krzywdzony” Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz „Kocham. Nie biję”. Poruszył on także rolę Niebieskiej Linii, która wspiera ofiary przemocy prawnie, psychologiczne, edukacyjnie czy finansowo. W Gminie zaś uruchomiono Program Wzmacniania Rodziny, opierający się na konstruktywnej pracy z rodzinami i usprawnianiu obszaru komunikacji.

Po krótkiej przerwie przedstawiciele Wschodniej Flandrii opisali funkcjonowanie swojego systemu przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Dries Wijckmans, koordynator Family Justice Center w Limburgii, przedstawił ogólne dane i fakty dotyczące aktów agresji we Flandrii. Z badań Belgów wynika, że dopiero po 35 aktach przemocy dokonywane są zgłoszenia, a każde dziecko, które doświadczy agresji prawdopodobnie samo będzie ją stosować. Jak więc z tym problemem radzą sobie Belgowie? Prawnik Pieter de Backer przedstawił metodykę działań prawnych związanych z przemocą w rodzinie. Można działać według litery prawa karnego lub cywilnego. Natomiast Komisarz Policji Yves Tuytschaever opowiedział o roli policjanta w zmaganiach z rodzinnymi konfliktami opartymi o agresję.

Później głos zabrała koordynatorka Ośrodka Pomocy Społecznej Flandrii Mieke van Durme. Ze szczegółami opowiedziała ona o pracy placówki, polegającej na wspieraniu wszystkich grup społecznych, przede wszystkim najsłabszych jednostek. Ta prezentacja poruszyła także kwestię przemocy w związkach.

We wtorek (10.10) odbędzie się druga część konferencji. O godzinie 10:00 w Komendzie Powiatowej Policji będzie mieć miejsce zamknięte spotkanie dotyczące niebieskiej karty oraz działań policji w razie wykrycia przemocy w rodzinie. Z kolei o 14:00 w Urzędzie Miejskim można wziąć udział w dyskusji poświęconej funkcjonowaniu polskiego systemu.

(AS)
(zdjęcia: Urząd Miejski w Wadowicach)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

-1 #1 kodowiec nowoczesny 2017-10-10 10:35
wpusta uwedzonych i czarnych wtedy bedziedzie wiedziec kobitki co to jest przemoc
Cytować
0 #2 tuptuś 2017-10-10 12:35
Taaak, stare panny najbardziej doznały cierpienia i przemocy ze strony męża. O zgrozo! Litości! Kto za to płaci?
Cytować
+1 #3 Johnny 2017-10-16 22:03
Cytuję kodowiec nowoczesny:
wpusta uwedzonych i czarnych wtedy bedziedzie wiedziec kobitki co to jest przemoc

Cytuję tuptuś:
Taaak, stare panny najbardziej doznały cierpienia i przemocy ze strony męża. O zgrozo! Litości! Kto za to płaci?


Tak sobie weszlem, zeby poczytac o fajnym wydarzeniu w Wado - bo o tym trzeba mówic to dotyka naprawde w cholere ludzi i co to w ogole za poziom, co? To ze wy dorastaliscie w cieplym domu i najwiekszym zagrozeniem w waszym zyciu jest czarny i stara panna, to strasznie dobrze, ale nie wszyscy mieli takie szczęście. Wstyd. Po prostu wstyd.
Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.