PKP Polskie Linie Kolejowe chce ograniczyć ilość likwidowanych w Barwałdzie. Z 10 istniejących, plan
Kolej ograniczy likwidację przejazdów w Barwałdzie?

PKP Polskie Linie Kolejowe chce ograniczyć ilość likwidowanych w Barwałdzie. Z 10 istniejących, planowano wstępnie zlikwidować 6. Po protestach zlikwidowane zostaną tylko 3. Będą rozmowy z zarządcami dróg i mieszkańcami.

17 maja tego roku na wniosek burmistrza Wadowic Mateusza Klinowskiego odbyło się w Urzędzie Miejskim w Wadowicach spotkanie władz kolejowych a także przedstawicieli samorządów, które znajdują się na terenie przebiegu linii kolejowej nr 117 Kalwaria-Lanckorona - Bielsko-Biała. Jak już informowaliśmy, w ciągu najbliższych lat kolej chce zrewitalizować tą trasę, co przyczyni się do większej prędkości pociągów i krótszych czasach przejazdu.

Jak poinformowano na spotkaniu, na całej liczącej prawie 60 km linii, jest 7 stacji kolejowych, 14 przystanków, 25 mostów, 2 wiadukty, 1 kładka, 150 przepustów i aż 158 przejazdów kolejowych w tym 19 kategorii A, 3 kategorii B, 15 kategorii C, 105 kategorii D oraz 7 kategorii E i 6 kategorii F. Zwiększenie prędkości pociągów ma m.in. umożliwić budowa łącznicy w Kalwarii a także likwidacja części przejazdów kategorii E czyli takich ze znakiem STOP, często zapomnianych, przebiegających przez rzadko używane pola i dojazdy. Problem w tym, że każdym takim przejeździe pociągi zwalniają do 20 km/h co powoduje, że przejazd pociągu między Bielskiem a Kalwarią nie jest zbyt konkurencyjny do komunikacji samochodowej. Jak informowała kolej, przejazdów jest po prostu za dużo, a według unijnych wymagań przy nowo budowanych liniach kolejowych nie tworzy się takiej gęstej sieci przejazdów kolejowych.

Na razie nie poinformowano, co kolej zaproponuje w miejsce likwidacji kłopotliwych przejazdów. Mówi się o budowie nowych dróg wzdłuż torów poprowadzonych do innych przejazdów, kategorii A B i C. Na to potrzebne są jednak pieniądze i pozostaje problem własności terenów. Sprawa jest jednak przesądzona.

Problem w tym, że likwidacja przejazdów nie spodobała się mieszkańców Barwałdu Górnego o czym już informowaliśmy. Tam zaplanowano zlikwidowanie 6 z 10 znajdujących się przejazdów, co wydłuży niektórym dojazd do domu. Sprawą zainteresowali się przedstawiciele kalwaryjskiego samorządu, a także radny wojewódzki Filip Kaczyński (PiS), który zwrócił się do wojewodę z interpelacją. Pod koniec sierpnia, z inicjatywy  burmistrza Kalwarii Zebrzydowskiej Augustyna Ormantego, odbyło się spotkanie władz kolei z mieszkańcami, dotyczące przejazdów na terenie gminy Kalwaria. Był również na niej obecny Kaczyński. Jak się okazuje, kolej jest skłonna iść na ustępstwa.

Kierując się w pierwszej kolejności interesem społecznym, a w szczególności poprawę bezpieczeństwa oraz możliwość zwiększenia prędkości handlowej pociągów PKP Polskie linie Kolejowe S.A. podjęła próbę ustalenia, które z przejazdów (głównie kat. D) mogłyby zostać zlikwidowane. Z sześciu przejazdów, o których mowa w interpelacji, przewiduje się, że tylko trzy byłyby likwidowane w każdym z rozpatrywanych wariantów. Byłyby to przejazdy w m 4,275; 5,228 oraz 6,173. Trzy pozostałe mogłoby być likwidowane tylko w niektórych wariantach — poinformowało w piśmie Centrum Realizacji Inwestycji Region Południowy PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Co prawda żadne decyzję odnośnie likwidacji przejazdów jeszcze nie zapadły, ale PKP Polskie Linie Kolejowe będzie prowadzić konsultacje w tej sprawie z zarządcami dróg . Nie wyklucza także konsultacji z osobami fizycznymi.

Podczas spotkania wyraziłem nadzieję, że PKP wspólnie z mieszkańcami wypracuje satysfakcjonujące obie strony rozwiązanie. Nie można bowiem zapomnieć o tym, że mieszkańcy budowali swoje domy mając łatwy dojazd do posesji i dzisiaj ten stan zostaje zaburzony. Dlatego jestem zadowolony z koncyliacyjnego podejścia PKP, które będzie prowadzić konsultacje zarówno z władzami jak i mieszkańcami, którzy są skłonni zrezygnować z kilku najniebezpieczniejszych przejazdów. W zamian pozostałe przejazdy kolejowe mogą zostać zmodernizowane tak by były nowoczesne i w pełni bezpieczne — mówi nam Filip Kaczyński, radny sejmiku województwa małopolskiego.

 

(Marcin Guzik)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.