Czy Lourdes, światowej sławy miasto sanktuaryjne i fantastycznie rozwiniętej turystyce będzie współ
Lourdes, światowej sławy miasto sanktuaryjne, będzie współpracować z Wadowicami?

Czy Lourdes, światowej sławy miasto sanktuaryjne i fantastycznie rozwiniętej turystyce będzie współpracować z Wadowicami? Trwają rozmowy na ten temat.

Wadowice od lat związane są aktami zbliźniaczenia z 9 miastami Europy i świata. Wiele z nich to miasta papieskie lub związane z życiem i działalnością osób czczonych w Kościele Katolickim jako święte. Specyfika takich miejsc, rozwój turystyki religijnej i pielgrzymkowej powoduje, że sprawą niezwykle istotną jest współpraca i wymiana wzajemnych doświadczeń. Wśród miast partnerskich są takie miejsca jak Asyż czy San Giovanni Rotondo, z milionami pielgrzymów i turystów rocznie!

Jak poinformował magistrat, pierwszą tegoroczną okazją do spotkania i porozmawiania o wspólnych projektach były majowe obchody rocznicy urodzin Jana Pawła II. Gościliśmy wtedy w naszym mieście przyjaciół z Carpineto Romano, Marktl am Inn, San Giovanni Rotondo i Sony, którzy wzięli udział wadowickich uroczystościach.

Kolejne spotkanie odbyło się już na włoskiej ziemi. Na zaproszenie burmistrza San Giovanni Rotondo Costanzo Cascavilla, burmistrz Wadowic Mateusz Klinowski wziął udział w międzynarodowej konferencji  - I Konwencie o szlakach i ścieżkach kulturowych, religijnych i czasu wolnego. Wśród uczestników znaleźli się przedstawiciele miast sanktuaryjnych (m.in. Częstochowy, Lourdes, Fatimy czy Loreto), przedstawiciele władz lokalnych i regionalnych odpowiedzialnych za sektor kultury i turystyki, tour operatorzy i organizatorzy turystyczni, eksperci i naukowcy, członkowie stowarzyszeń i organizacji z wielu zakątków Europy.

Na konwent składało się kilka części: międzynarodowa konferencja, część ekspozycyjna i warsztatowo-edukacyjna. Klinowski zabrał głos w dwóch panelach konferencji: pierwszym dedykowanym zarządzaniu miastami i miejscami sakralnymi oraz w panelu poświęconym tworzeniu sieci miast w celu rozwoju i propagowania szlaków kulturowych, religijnych i czasu wolnego. W swoich wystąpieniach podkreślał istotną rolę miast sanktuaryjnych jako rzeczników wartości chrześcijańskich, na których opiera się zjednoczona Europa. Burmistrz Wadowic mówił również o potrzebie różnicowania oferty turystycznej i dostosowania jej do zmieniających się oczekiwań pielgrzymów — informuje Urząd Miejski w Wadowicach.

Kongres stał się doskonałą okazją do umocnienia więzi i kooperacji z miastami partnerskimi. Nawiązano również szereg kontaktów, które otwierają nowe perspektywy dla gminy Wadowice. Obecnie trwają rozmowy na temat podjęcia intensywnej współpracy z Lourdes - światowej sławy miastem sanktuaryjnym o wysoce rozwiniętej infrastrukturze, które może być dla nas cennym źródłem doświadczeń w skutecznym zarządzaniu turystyką. Warto wspomnieć, że to niewielkie miasteczko (około 15 tysięcy mieszkańców) jest prawdziwym fenomenem w branży turystyczno-hotelarskiej i ze swoimi kilkudziesięcioma tysiącami miejsc noclegowych stanowi drugie po Paryżu miasto we Francji z największą liczbą hoteli na metr kwadratowy. Francuzi są zainteresowani zawiązaniem stałej współpracy z wadowickim technikum gastronomicznym i hotelarskim, szkoleniem naszych uczniów we Francji i oferują szereg miejsc pracy w branży hotelarskiej w Lourdes.

(AS)
(zdjęcie: Urząd Miejski w Wadowicach)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

-2 #1 Oblatywacz 2017-08-11 12:02
Czyżby nawrócony kanapka, chyba nie,raczej okazyjny wypad za państwowe pieniądze.
Cytować
-3 #2 @oblatywacz 2017-08-11 13:16
Cytuję Oblatywacz:
Czyżby nawrócony kanapka, chyba nie,raczej okazyjny wypad za państwowe pieniądze.

Jak się lepiej postarasz bluzgać to cię zaproszą za państwowe pieniądze na następną Miesięcznice, aż do samej stolicy i będziesz śpiewał z Samozwańcem
Cytować
+2 #3 bagi 2017-08-11 13:52
Widzę, że kogoś możliwość nawiązania współpracy przez obecnego burmistrza z władzami Lourdes mocno zdenerwowała:)
Ale moim zdaniem "zdenerwowanym" bliżej do Moskwy, niż Lourdes...
Cytować
-2 #4 Oblatywacz 2017-08-11 14:52
Jedynym lekarstwem na was "bluzgacze"i na "kanapke"jest kubeł święconej wody,nie mylić z wódą.
Cytować
0 #5 LIZ 2017-08-11 19:26
"Klinowski podkreślał istotną rolę miast sanktuaryjnych jako rzeczników wartości chrześcijańskic h, na których opiera się zjednoczona Europa"

O czym mówił? On? O wartościach chrześcijańskic h?

Oczywiście może mówić co tylko zechce. Świadczy to jedynie o tym, że jego słowa nie mają żadnego odniesienia do rzeczywistości ani do wartości, którymi się kieruje w życiu.
Cytować
-2 #6 iksik 2017-08-11 19:53
Znowu znalazł okazję żeby pokazać całemu światu jakim to jest wspaniałym Burmistrzem Wadowic. Oczywiście skorzystał z tej okazji dla pokazówki medialnej, bo rzeczywistość jest inna.
Cytować
+1 #7 LIZ 2017-08-11 20:38
Wadowice to nie Lourdes i nie będziemy nigdy miastem sanktuaryjnym. Chcecie tego? Poważnie?

Spójna wizja rozwijania Wadowic w połączeniu z tym, co dał nam Karol Wojtyła i współczesnością . To jest ważne, spójność i ludzie, mieszkańcy, miasta, gminy, powiatu, a dopiero potem turyści, pielgrzymki i świętości. Był czas aby z Wadowic zrobić coś na wzór Częstochowy ale tego nie chcieliśmy, ani władza tego nie chciała ani mieszkańcy (w tym inwestorzy). Nie można stworzyć czegoś, czego nie ma, co jest sztuczne. To co teraz mamy jest w porządku, wystarczy o to dbać i iść z duchem czasu. Skandale na tej płaszczyźnie nie są nam potrzebne, bo przecież wciąż jesteśmy papieskim miasteczkiem. To nam zostało dane przez najbardziej znanego Polaka na świecie. Sztuczna świętość niczego nie zmieni.
pozdrawiam
P.S. Trzeba iść z duchem czasu i nie zapominać o przeszłości, nigdy.
Cytować
-1 #8 @LIZ VEL OLA 2017-08-11 23:30
Cytuję LIZ:
Wadowice to nie Lourdes i nie będziemy nigdy miastem sanktuaryjnym. Chcecie tego? Poważnie?

Spójna wizja rozwijania Wadowic w połączeniu z tym, co dał nam Karol Wojtyła i współczesnością. To jest ważne, spójność i ludzie, mieszkańcy, miasta, gminy, powiatu, a dopiero potem turyści, pielgrzymki i świętości. Był czas aby z Wadowic zrobić coś na wzór Częstochowy ale tego nie chcieliśmy, ani władza tego nie chciała ani mieszkańcy (w tym inwestorzy). Nie można stworzyć czegoś, czego nie ma, co jest sztuczne. To co teraz mamy jest w porządku, wystarczy o to dbać i iść z duchem czasu. Skandale na tej płaszczyźnie nie są nam potrzebne, bo przecież wciąż jesteśmy papieskim miasteczkiem. To nam zostało dane przez najbardziej znanego Polaka na świecie. Sztuczna świętość niczego nie zmieni.
pozdrawiam
P.S. Trzeba iść z duchem czasu i nie zapominać o przeszłości, nigdy.

Przyleciałaś tu mącić?
Cytować
+3 #9 Anulka 2017-08-12 08:50
Fajnie jak ludzie na poziomie potrafią się dogadać. Mam nadzieję że coś fajnego z tego wyniknie - pomyślcie sobie jaki to jest start dla ludzi z gastronoma zrobić praktyki we Francji i móc się tam potem zatrudnić za dobre pieniądze. Super sprawa!
Zastanówcie się co mieszkańcom dał lokalny kościół albo politycy siedzący w pierwszym rzędzie na mszy. Klinowski dla mnie nie musi być wierzący, ma być gospodarzem miasta i myśleć jak poprawić nam jakość życia. Jestem N Tak.
Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.