"Jestem zdeterminowany, żeby gruntownie przebudować miasto oraz sieć drogową wokół niego" twierdzi
Burmistrz Klinowski chce rewolucji drogowej w Wadowicach

"Jestem zdeterminowany, żeby gruntownie przebudować miasto oraz sieć drogową wokół niego" twierdzi burmistrz Wadowic Mateusz Klinowski, który chce udrożnić ruch w papieskim mieście. Jakie ma plany?

Jestem zdeterminowany, żeby gruntownie przebudować miasto oraz sieć drogową wokół niego. Mamy dobre pomysły, wsparte wiedzą naukową, a co najważniejsze pozyskałem na ten cel znaczne środki finansowe, liczone w milionach zł. I dzięki Waszemu poparciu zmieniam Wadowice na lepsze — ogłosił w piątek (3.08) na swoim Facebooku burmistrz Wadowic Mateusz Klinowski.


Włodarz poinformował, że eksperci z Politechniki Krakowskiej oraz Agencja Badawcza PBS Sp. z o. o. z Sopotu przeprowadzili na wiosnę tego roku pomiary natężenia ruchu, parkowania oraz badania ankietowe mieszkańców i zaprezentował wnioski z tych badań.

Burmistrz stwierdził, że Wadowice to miasto pieszych i że wszędzie mają oni blisko, również dzięki przemyślanej linii bezpłatnej komunikacji miejskiej uruchomionej z jego inicjatywy. Zauważył, że jest u nas spora liczba użytkowników rowerów, a zaplanowany przez niego rozwój infrastruktury rowerowej jeszcze ją zwiększy.

Przez centrum miasta przechodzi bardzo duży ruch transferowy (600 pojazdów/h przez rynek!), który należałoby wyeliminować, aby uczynić miasto bardziej atrakcyjnym dla mieszkańców i turystów, i skierować na obwodnicę. Sposobem na to, sprawdzonym w wielu miejscach na świecie, jest ograniczenie przepustowości rynku i ulic w centrum. Temu służy wprowadzenie strefy zamieszkania i woonerfu. Nie oznacza to, póki co, zamknięcia tych ulic dla ruchu, ale w wieloletniej perspektywie będzie to strefa wyłącznie piesza. Eksperci Politechniki przekonują, że jest to posunięcie potrzebne i opłacalne dla gospodarki miasta — poinformował burmistrz Klinowski.

Według niego poruszanie się mieszkańców w mieście ułatwi również budowa szeregu nowych ulic (Spółdzielców, Graniczna, w późniejszym czasie Bałysa), a także ruch dwukierunkowy na ulicach Poprzecznej i Gimnazjalnej.

Przepustowość obwodnicy jest wystarczająca do przejęcia całości ruchu transferowego, ale posiada ona dwa wąskie gardła (skrzyżowanie z DK28 na ul. Wojska Polskiego i z przejazdem kolejowym, a także most na Skawie). To te miejsca przede wszystkim powinny zostać przebudowane. Wąskie gardło na DK28 jest problemem, którego budowa BDI w wariancie południowym w ogóle nie rozwiązuje. Zgodnie z tym, co wcześniej sam podnosiłem, BDI nie jest więc uniwersalnym remedium na korki w mieście, choć każda obwodnica wokół Wadowic będzie stanowić w jakimś stopniu ulgę — dodaje Klinowski.

Według niego korzystniejszy dla Wadowic jest wariant północny BDI, najlepiej z wyprowadzeniem ruchu prosto na Roków, Babicę i Skawinę. Taki właśnie wariant zaproponował inwestorowi, czyli GDDKiA ale niezależnie od ewentualnej budowy BDI (włodarz twierdzi, żę to perspektywa odległa w czasie), potrzebna jest ulica łącząca ulicę Mickiewicza z ulicami Niwy i Zegadłowicza czyli południowa obwodnica). Klinowski poinformował, że pierwszy jej odcinek (ulica Graniczna) zaczęto już projektować i wykonany zostanie w przyszłym roku. Kluczowe jest również dokończenie obwodnicy na Suchą Beskidzką, co również podobno magistrat również realizuje: powstaje projekt.

W najbliższych latach w całym mieście zostaną wprowadzone strefy płatnego parkowania, a także powstaną  parkingi przy obwodnicy oraz sieć dróg rowerowych.


(MG)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

+18 #1 Gość 2017-08-04 19:23
Ludzie muszą mieć płynny dojazd do centrum jeśli chcemy aby rynek żył i biznes w nim działał. Jedyne sensowne rozwiązanie to przebudowa rond na dużo większe koło ekonomika oraz koło BP. To koło ekonoma zabija całą płynność ono musi być większe i szersze, a miejsca tam jest by to ogarnąć !

Pomysł woonerfu ma tylko sens jeżeli tam będzie szeroko ale zamiast tych ławeczek tam lepiej byłoby poustawiać wzdłuż te drewniane domki by ludzie mogli sprzedawać okoliczne wyroby (próbując zrobić coś w klimacie Krupówek) bo sam koncept woonerfu przy tak małym mieście to zły pomysł zwłaszcza, że na jego realizację poszło już tyle kasy że masakra a na projekcie mamy tylko wiszące ławki i drzewa a cena planu ile miasto wydało to 243 tys. zł...

Z rynku trzeba wywalić wszystkie banki i zastąpić je gastronomią i najważniejsze trzeba zacząć budować rozwiązania by miasto żyło wieczorami turystycznie dawniej przed przebudową rynku w centrum ogródek w weekendy tętnił życiem, a dziś to mocno kuleje. Gdy rynek zacznie życie ludzie przyjdą, a z nimi pieniądze na dodatkowe inwestycje.

Rynek jest pięknie udekorowany w kwiaty trzeba ten temat pociągnąć na całe miasto by turyści czuli ze tu jest pięknie by chętnie publikowali fotografie z naszego miasta.

Wszelkie koncerty trzeba przenieść w miejsce gdzie Maspex ma wybudować ten nazwijmy to "amfiteatr", a do rynku trzeba wprowadzić więcej drzew i roślinności by rynek był PIĘKNY a NIE patelnia gdzie latem życie zamiera bo niema się gdzie schronić przed słońcem - za przykład niech posłuży amfiteatr koło rzeki w Żywcu i z tym trzeba cisnąć temat !
Cytować
+28 #2 gomułka II 2017-08-04 20:30
Przyczepiliście się do tego centrum czyli ryneczku, jakież to biznesy w tym rynku są? tandetne drogie sklepy gdzie nawet dojazd pod samo wejście nie pomoże bo nie dosyć, że drogo to jeszcze wieśniactwo i kicz. Rynek powinien być wolny od samochodów.
Cytować
+7 #3 @gość 2017-08-04 20:42
Jak ty chcesz banki z centrum wyrzucać? właściciel wynajmuje komu chce i cena też nieobojętna.... chyba, że zakażesz pisowskim dekretem dyktatorskim
Cytować
+9 #4 @Gość 2017-08-04 21:18
Zacznij pisać powieści wróżę sukces
Cytować
+2 #5 ja 2017-08-04 23:17
powiedział, co wiedział. A że g..no wie...
Cytować
+6 #6 BDI 2017-08-05 04:58
Jak widać przez ostatnie trzy lata jegomość dr. Nie zrobił niczego dobrego dla tego miasta. Teraz prezentuje prosty wykres za który zapłaciliśmy krocie, przedstawiający natężenie ruchu. Na wykresie tym widać że największy ruch jest na trasie Bielsko - Kraków, co wszyscy wiedzą od lat. Posiadając te badania wykonane na zlecenie burmistrza dalej pisze że BDI jest niepotrzebna i nie zmieni niczego. O co chodzi temu człowiekowi? Jaki on ma interes w wypisywaniu takich bredni? Dlaczego dalej blokuje BDI? Czy to działanie nie jest powiązane ze zmianą studium w Choczni olbrzymich terenów pod Hipermarkety? Pamiętacie hasło wyborcze - KONIEC UKŁADÓW!
Cytować
+23 #7 Luki 2017-08-05 08:52
BDI ma być rozwiązaniem dla całego powiatu a nie tylko dla Wadowice, już mi ogarniam co Wadowice to pępek świata?
Cytować
-7 #8 donek 2017-08-05 09:03
lewacki pajac z uj-otu ,tempy jak prawie cala kadra tam ,to lewacki nierob, klin przypominam ci rzresz za moje
Cytować
+6 #9 Baju baju 2017-08-05 09:46
Zmiany ruchu w mieście NIE są wynikiem badań naukowych. Projekty zostały rozpoczęte dużo wcześniej, tylko w oparciu o abstrakcyjne pomysły.
Cytować
-1 #10 Czarnuch 2017-08-05 11:26
Kolejne tematy zastępcze. O fachowcach z UJotu to ściema. Mam rozumieć, że studenci z tej uczelni są mądrzejsi od absolwentów innych bądź tej samej uczelni, niejednokrotnie z dużym doświadczeniem tylko dlatego, że są z Wadowic? Przecież to poniżenie Nas Wadowiczan, tym bardziej, że Ci ,,naukowcy" wydali taką decyzje, jaką już dawno wymarzył sobie klin.
Cytować
-1 #11 Poza 2017-08-05 12:11
Proponuję referendum w tej sprawie. I sam dorzucę jeszcze jedno rozwiązanie. DLACZEGO p. KLIN, jak większość go nazywa nie podał jeszcze propozycji tramwaju z pętla w centrum. Wszyscy byli by zadowoleni. Ruch pieszych by przyspieszył i statystyka kroków każdego mieszkańca zmniejszyła by się o połowę.
Cytować
+6 #12 Spitfier 2017-08-05 12:46
Baju baju,będziemy w komunikacyjnym raju.Bardzo kosztowne rojenia "chłopka roztropka",któr y obiecuje gruszki na wierzbie.Wizual izuje świetlaną przyszłość dla miasta , a w podtekście warunek,że ponownie zostanie wybrany gospodarzem miasta,no bo przecież w obecnej kadencji to tylko teoretycznie może usprawniać i modernizować życie plebsu.Propagan da ,propaganda,pro paganda a życie toczy się dalej i potrzebny na gwałt walec który przyjdzie i wyrówna wszystko.
Cytować
+8 #13 zazdrosny 2017-08-05 12:50
Nie zapomnijcie o drogach na Wysokiej ,tu ludzie tez mieszkaja pozdrowienia p. burmistrzu
Cytować
+1 #14 katrina58 2017-08-05 18:16
Jakim prawem Burmistrz decyduje o tak ważnej dla naszego miasta sprawie jednoosobowo. Taki pomysł powinien byc poparty poparciem mieszkańców. Ale jakoś z kim nie pogadam każdy ma dość poronionych pomysłów. Kto jest ważniejszy i wie lepiej co jest dla wadowiczan dobre doktorki z UJ czy politechniki czy tysiące wadowiczan?
Cytować
+1 #15 alfA1 2017-08-05 18:20
Gratuluję "dobrej" taktyki przed wyborami straszyć totalna rewolucją, którą popiera może 10% ludzi.
Cytować
+2 #16 matlaki 2017-08-05 18:26
Ludzie w znakomitej większości nie głosowali na Pana aby Pan nam teraz taką rewolucję serwował. Głoswaliśmy aby odciąć to to było. Gdzie Pan ma swoich doradców PR owców co by skutecznie podpowiedzieli co robić a czego nr robić co i gdzie mówić a czego nie mówić!
Cytować
-8 #17 Klinowski 2017-08-05 21:16
Klinowski może gruntownie przebudować miasto. Nie rozumiem zdziwienia i oburzenia. Jest burmistrzem czy nie?
Cytować
+2 #18 Zenon 2017-08-05 22:23
Po co te drogi jak bedzie Bdi, bezsensu od stroby pd. Nie ma szans na wariant pln. Taka przebudowa miasta jest bezsensu
Cytować
+1 #19 Zenon 2017-08-05 22:31
To jest ruch po to zeby utrudnic decyzje o Bdi od strony Pd, bo po co dwie drogi kolo siebie a od syrony pln i tak Bdi nie bedzie.Jest jak narazie dobrze i trzeba czelac na Bdi od pd a takie dzialania wszystko opoznia jak nie umozliwia
Cytować
+3 #20 wiekrol 2017-08-06 12:09
Aby brać się za generalną i pociągającą spore nakłady reorganizację "ruchu" trzeba wiedzieć jak będzie przebiegać BDI z którą
te rozwiązania muszą współgrać. Skoro kwestionujemy propozycje GDDKiA zamiast za nimi lobować to jest to droga do komunikacyjnego chaosu w przyszłości.Nie znaczy to , żeby tam gdzie to możliwe działać na rzecz poprawy.
Cytować
+5 #21 mieszkaniec gminy 2017-08-06 20:49
Chłopie(burmist rzu)- gmina to nie tylko wadowice,ale i wioski do niej przyległe. Tylko naprawa dróg miejskich i chodników tak jak np zegadłowicza- to jest chore wymieniać kilku letnie na nowe. Po wioskach brakuje chodników,dziur awe drogi, co z tymi wioskami? Burmistrz miasta czy gminy? Komunikacja miejska darmowa dla mieszkańców którzy maja wszystko dostępne,a może by tak zorganizować komunikacje miejska na całą gmine,i płatna ,tańsza od tych tych przewoźników co teraz są.
Miałeś być dobry dla Wszystkich a nie tylko dla wybranych!!!!
Cytować
+4 #22 pasikonik 2017-08-06 22:52
Cytuję Gość:
Ludzie muszą mieć płynny dojazd do centrum jeśli chcemy aby rynek żył i biznes w nim działał. Jedyne sensowne rozwiązanie to przebudowa rond na dużo większe koło ekonomika oraz koło BP. To koło ekonoma zabija całą płynność ono musi być większe i szersze, a miejsca tam jest by to ogarn
Pomysł woonerfu ma tylko sens jeżeli tam będzie szeroko ale zamiast tych ławeczek tam lepiej byłoby poustawiać wzdłuż te drewniane domki by ludzie mogli sprzedawać okoliczne wyroby (próbując zrobić coś w klimacie Krupówek) bo sam koncept woonerfu przy tak małym mieście to zły pomysł zwłaszcza, że na jego realizację poszło już tyle kasy że masakra a na projekcie mamy tylko wiszące ławki i drzewa a cena planu ile miasto wydało to 243 tys. zł...

Z rynku trzeba wywalić wszystkie banki i zastąpić je gastronomią i najważniejsze trzeba zacząć budować rozwiązania by miasto żyło wieczorami turystycznie dawniej przed przebudową rynku w centrum ogródek w weekendy tętnił życiem, a dziś to mocno kuleje. Gdy rynek zacznie życie ludzie przyjdą, a z nimi pieniądze na dodatkowe inwestycje.

Rynek jest pięknie udekorowany w kwiaty trzeba ten temat pociągnąć na całe miasto by turyści czuli ze tu jest pięknie by chętnie publikowali fotografie z naszego miasta.

Wszelkie koncerty trzeba przenieść w miejsce gdzie Maspex ma wybudować ten nazwijmy to "amfiteatr", a do rynku trzeba wprowadzić więcej drzew i roślinności by rynek był PIĘKNY a NIE patelnia gdzie latem życie zamiera bo niema się gdzie schronić przed słońcem - za przykład niech posłuży amfiteatr koło rzeki w Żywcu i z tym trzeba cisnąć temat !

Proponuję żebyś rozbił skarbonkę,kupił kamienicę a potem gadał o tym kogo wyrzucać a kogo nie z Rynku.To jest prywatna własnośc a nie widzimisię miasta!
Cytować
+1 #23 abde 2017-08-08 10:16
kompromitacja ten cały pomysł z radykalną zmiana organizacji ruchu.
Cytować
0 #24 Bez przebaczenia 2017-08-08 12:07
Na konsultacjach mieszkańcy traktowani są jak popychadła. Co bardziej wyrywni krzyczą, gestykulują, oburzają się, co władzę cieszy. Wpisy są dowodem na to, że jest jakiś sprzeciw ale nie ma żadnych działań. Pocieszne.
Cytować
+2 #25 zazdrosny 2017-08-13 12:13
Panie burmistrzu obiecał pan wode wysokiej minelo 2 lata i co ?
Cytować
0 #26 smród 2017-08-28 13:51
A co z kanalizacją w Kleczy? Smród, smród, smród ....
Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.