Mieszkańcy wybrali nową nazwę Osiedla XX-lecia PRL, w związku z ustawą o zakazie propagowania komuni
Mieszkańcy wybrali nową nazwę Osiedla XX-lecia PRL. Jaką?

Mieszkańcy wybrali nową nazwę Osiedla XX-lecia PRL, w związku z ustawą o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego. Teraz nazwę muszą "klepnąć" radni Rady Miejskiej. Jaka to nazwa?

Jak już informowaliśmy, w związku z ustawą sejmową z dnia 1 kwietnia 2016 roku o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej, zmiany wymaga nazwa Osiedla XX-lecia Polski Ludowej w Wadowicach, którą nadano 26 czerwca 1964 uchwałą ówczesnej Miejskiej Rady Narodowej.

W związku z tym Urząd Miejski w Wadowicach w tym celu przeprowadził konsultacje z mieszkańcami w formie pisemnej, poprzez formularz konsultacyjny zawierający propozycje nowych nazw do wyboru, jak również możliwość podania propozycji własnej nazwy.

Osób, które wzięły udział w konsultacjach nie było za dużo: oddano 70 głosów, z tego 1 był nieważny z powodu źle wypełnionego formularza. Większość formularzy zostało złożonych przez mieszkańców w Biurze Obsługi Mieszkańca wadowickiego magistratu. Podczas spotkania w ogródku konsultacyjnym które odbyło się 23 czerwca złożono 11 formularzy.

Magistrat miał kilka swoich propozycji: Osiedle XX-lecia Konstytucji RP (za tą nazwą zagłosowały 53 osoby), Osiedle Kolejowe (ze względu na położenie w pobliżu dworca i linii kolejowych, tu oddano 2 głosy), Osiedle Dworcowe (jak wyżej, 0 głosów), Osiedle Łęgowe (ze względu na dawny obszar zwany właśnie "Łęgowym, 1 głos", Osiedle Literatów Polskich (bliskie sąsiedztwo ulic Sienkiewicza, Żeromskiego a także innych wadowickich ulic noszących imię pisarzy: Mickiewicza, Słowackiego, Krasińskiego, 0 głosów) a także Osiedle Mieczysława Kotlarczyka (zasłużonego dla miasta wadowiczanina, 0 głosów).

Mieszkańcy zaproponowali także własne propozycje nazw: Osiedle XX-lecia (5 głosów), Osiedle XX-lecia RP (6 głosów), Osiedle Dwudziestolecia (1 głos) oraz Osiedle Kazimierza Lichwiarskiego (1 głos).

Większość głosów mieszkańców biorących udział w konsultacjach opowiedziało się za zmianą nazwy Osiedla XX-lecia Polski Ludowej w Wadowicach na Osiedle XX-lecia Konstytucji RP. Teraz  burmistrz Wadowic Mateusz Klinowski rozpocznie pracę nad opracowaniem uchwał w sprawie zmiany nazwy. Rada Miejska w Wadowicach przeprowadzi głosowanie w tej sprawie.

Co ważne, zmiana nazwy osiedla nie wiąże się z kosztami wymiany dokumentów, ponieważ zgodnie z ustawą mieszkańcy nie mają obowiązku wymiany takich dokumentów: wszystkie dokumenty zawierające starą nazwę osiedla (dowody osobiste, prawa jazdy itp.) zachowują swoją ważność. Jednocześnie zgodnie z ustawą, pisma oraz postępowania sądowe i administracyjne w sprawach dotyczących ujawnienia w księgach wieczystych oraz uwzględnienia w rejestrach, ewidencjach i dokumentach urzędowych zmiany nazwy dokonanej na podstawie ustawy są wolne od opłat. Zmiana nazwy dokonana na podstawie ustawy nie ma wpływu na ważność dokumentów zawierających nazwę dotychczasową.

A wam jaka nazwa najbardziej się podoba?


(Marcin Guzik)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

+14 #1 lau 2017-07-06 14:02
Nad zmiana organizacji ruchu mieszkańcy też będą mogli oddać głos ZA kub PRZECIW???!!!!
Cytować
+9 #2 lau 2017-07-06 14:04
tak powinno być sami powinniśmy zdecydować czy chcemy tak radykalnych zmian czy nie, a nie widzimisię jednej osoby. Nikt nie chce zmian w ruchu w Wadowicach. Po co marnować pieniądze i samego siebie ciągnąć na polityczne dno?!
Cytować
-15 #3 qaa 2017-07-06 14:09
a jak w końcu zmienią tą bolszewicka konstytucje, to znów będą zmieniać nazwę osiedla?
Cytować
+1 #4 bnei8 2017-07-06 15:11
Most w kleczy do przerobienia rondo na wałowej do robory zamaist remontu lwowskiej a co gorsza likwidacja jedynego w centrum parkingu dla samochodów. tragediaa
Cytować
+8 #5 seba 2017-07-06 16:06
Cytuję qaa:
a jak w końcu zmienią tą bolszewicka konstytucje, to znów będą zmieniać nazwę osiedla?


Tę* Podstawą patriotyzmu jest poprawna polszczyzna, bolszewicki agencie.
Cytować
+31 #6 Robotnik 2017-07-06 17:00
Osiedla XX-lecia Polski Ludowej ???
Chyba was powaliło jakie " Osiedle XX-lecia Konstytucji RP"
To Osiedle powstało w XX lat po wojnie:
XX-lecia Pracownika-Robo tnika-Ludu pracującego !!!
Zasługą RP jest zniszczenie Zakładów Pracy,Wyprzedaż Majątku Robotnika,Dewas tacja Zakładów - doprowadzenie do upadku i tania wyprzedaż.
DOROBEK ROBOTNIKA ZOSTAŁ SPRZEDANY I ZNISZCZONY = BIEDA
Cytować
+18 #7 marc 2017-07-07 01:07
Przeraża narastający zakres tępoty umysłowej mieszkańców Wadowic. Kiedyś miasto cywilizowane poziomem mieszkańców, dzisiaj nawiedzone hucpą i analfabetyzmem. Ustawa o tzw. dekomunizacji w Polsce, gdzie komuny nie było ( bo co wtedy było w ZSRR)to kretynizm propagandowy PiS-u. Jak chcecie dekomunizować, to zburzcie te bloki na XX lecia i całe osiedle Kopernika i Pod Skarpą. Wy, którzy potępiacie PRL a mieszkacie na tych osiedlach lub w nich zostaliście poczęci. Oddajcie świadectwa szkolne i dyplomy z PRL-u. Jak można się tak prostytuować z przewodnią siłą władzy. Toż to za PRL-u takiego sk..... nie było.
Cytować
+7 #8 Ondraszek 2017-07-07 20:08
Dla mnie to zawsze Os.XX-lecia, a rozwinięcia nie wymieniałam. Ale jeśli zmiana nazwy nie powoduje kosztów, a stare nazewnictwo w dokumentach może istnieć, to zmieniajmy!!!! Choć "Nie taki straszny skrót - PRL - jak go malują"
Cytować
+3 #9 zet 2017-07-08 01:27
5 głosów, 6 głosów, 1 głos, 1 głos. Kpina. Nie ma się na czym oprzeć.
Cytować
0 #10 DIABOLO 2017-07-10 14:58
Brawo Robotnik ... Faktycznie jak zmienia nazwę to wszyscy ucierpią.... Zmiana dowodów praw jazdy innych dokumentów adresów firm itp pieczątek... Kto za to zapłaci --- mieszkańcy!!! jak za kilka metrów Zegadłaowicza za MBF ???
Cytować
0 #11 ed 2017-07-14 19:24
Teraz ma to być osiedle Jarosława Kacipieńskiego ….o cholera miało być KACZŃSKIEGO
Cytować
0 #12 BZIK 2017-11-13 19:47
ale chlasneliscie nazwa Osiedle XX Lecia Konstytucji RP jak zdechle ciele ogonem. Kiedy powstalo osiedle a kiedy Konstytucja PR ????.
Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.