Kalwaria Zebrzydowska  zainaugurowała obchody 400-lecia lokacji miasta. Depeszę z błogosławieństwem
Kalwaria rozpoczęła uroczyście obchody 400-lecia lokacji

Kalwaria Zebrzydowska  zainaugurowała obchody 400-lecia lokacji miasta. Depeszę z błogosławieństwem dla mieszkańców przesłał papież Franciszek  a także prezydent RP Andrzej Duda.

Przez wstawiennictwo Maryi proszę Boga, aby zachował w sercach wszystkich to duchowe dziedzictwo i by było ono na dalsze lata źródłem inspiracji i sił do umacniania lokalnej wspólnoty i budowania jej pomyślności. Władzom i mieszkańcom miasta, i wszystkim uczestnikom jubileuszowych uroczystości z serca błogosławię — napisał papież Franciszek w depeszy, którą podczas inaugurującej rocznicowe obchody mszy świętej w kalwaryjskiej bazylice odczytał metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.

Ojciec święty podkreślił, że miasto, które powstało wokół sanktuarium pasyjno-maryjnego, przez wieki okazywało i nadal okazuje gościnność pielgrzymom przybywającym, aby przejść drogę męki Pana i bólu Jego matki, i by zawierzać jej siebie i wszystkie trudne sprawy osobiste, rodzinne i społeczne.  Papież Franciszek dodał, że Kalwaria Zebrzydowska ma szczególne znaczenie dla Archidiecezji Krakowskiej, która uczestniczy w obchodach jubileuszu, zanosząc dziękczynienie Bogu za wszelkie dobro, jakie z jego łaski na tej ziemi zrodziło się w sercach mieszkańców i gości.

List do uczestników uroczystości przesłał także prezydent RP Andrzej Duda. Podkreślił, że od czterech wieków Kalwaria Zebrzydowska zajmuje szczególne miejsce na historycznej i duchowej mapie Małopolski oraz Polski

Dzieje tego miasta oraz nierozłącznie z nim związanego kalwaryjskiego sanktuarium to wielka księga polskich losów. Księga zapisana świadectwami patriotyzmu, wiary, pracowitości, odwagi i niezachwianej nadziei — napisał prezydent w liście odczytanym przez szefa jego gabinetu Krzysztofa Szczerskiego.

Abp Jędraszewski w homilii podczas mszy św. mówił, że historia Kalwarii jest historią ludzi, którzy osiedli przy „polskiej Jerozolimie”, gościli pielgrzymów i - z pokolenia na pokolenie – stawali się świadkami pielgrzymich zwierzeń o cierpieniach, nadziejach, nawróceniach, otrzymanych łaskach.

Historia miasta Kalwaria Zebrzydowska jest ściśle związana z tutejszym klasztorem i sanktuarium pasyjno-maryjnym, które na początku XVII wieku ufundował wojewoda krakowski Mikołaj Zebrzydowski. Chciał stworzyć „polską Jerozolimę”. W ukształtowaniu terenu, na którym ją wzniósł, dostrzegł podobieństwa z miejscami w Ziemi Świętej. Na jednym z wzniesień, nazwanym później górą Ukrzyżowania, Zebrzydowski wzniósł kaplicę św. Krzyża wzorowaną na świątyni Golgoty w Jerozolimie. Cztery lata później rozpoczęła się budowa kościoła Matki Boskiej Anielskiej i niewielkiego klasztoru bernardynów, którzy stali się opiekunami kaplic. Po śmierci Mikołaja dzieło kontynuowali potomkowie.

Od początku istnienia sanktuarium wierni gromadzą się na odprawianych w nim misteriach Męki Pańskiej. Jest ono również miejscem kultu Matki Bożej. W 1641 roku Stanisław Paszkowski ofiarował mu obraz Madonny. W roku 1667 wizerunek został umieszczony w kaplicy specjalnie dobudowanej do kościoła Matki Bożej Anielskiej.

Do sanktuarium, którym od początku opiekują się bernardyni, przybywali liczni wierni. Aby pątnicy mogli znaleźć posiłek i schronienie, u podnóża klasztoru powstała osada zwana pierwotnie Nowym Zebrzydowem. Pierwsza lokacja i uzyskanie praw miejskich nastąpiło w 1617 roku.

Centrum miasta zostało zlokalizowane na skrzyżowaniu dróg z Wadowic do Krakowa i z sanktuarium do Zebrzydowic. W połowie XVII wieku mieszkało tu 500 osób. Trudnili się rolnictwem oraz wytwarzaniem pamiątek związanych z klasztorem. Z biegiem czasu narodziły się tradycje rzemieślnicze. W XVIII wieku w mieście działało ponad 40 zakładów stolarskich. Do dziś Kalwaria Zebrzydowska uchodzi za stolicę meblarstwa.

Około 1890 roku miasto otrzymało nazwę Kalwaria Zebrzydowska. W 1906 roku zamieszkiwało ją blisko 1,5 tysiąca mieszkańców. W chwili wybuchu II wojny w mieście mieszkało okoiło 700 Żydów. W 1942 roku zostali w większości zamordowani przez Niemców w obozie zagłady w Bełżcu. Okupację przeżyło tylko dziesięciu z nich.

Po wojnie Kalwaria Zebrzydowska należała do województwa krakowskiego, a w latach 1975-1998 - bielskiego. Obecnie jest częścią województwa małopolskiego. Miasto zamieszkuje około 5 tysięcy osób.

(AS)
(zdjęcia: Urząd Miejski w Kalwarii Zebrzydowskiej)
(źródło: PAP)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

0 #1 twardy 2017-06-20 07:30
a ten mikolaj z ta wielka copom na lbie -to co to za cudok
Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.