Społeczny Komitet Ratowania Kościółka w Tłuczani został laureatem tegorocznej Nagrody Województwa
Społecznie uratowali kościółek w Tłuczani. Dostali za to nagrodę

Społeczny Komitet Ratowania Kościółka w Tłuczani został laureatem tegorocznej Nagrody Województwa Małopolskiego im. Mariana Korneckiego, która jest przyznawana za wybitne osiągnięcia w dziedzinie ochrony i opieki nad zabytkami architektury drewnianej Małopolski.

Nagrodę przyznano za wyjątkową świadomość oraz solidarną działalność na rzecz otoczenia bezcennego zabytku - drewnianego kościółka pod wezwaniem. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Tłuczani na Nowsiu, ogromny trud i zaangażowanie na rzecz rewitalizacji oraz wszelkie inicjatywy społeczno-kulturalne zmierzające do ożywienia świątyni i przywrócenia jej funkcji sakralnej.

Nagrodę wręczono podczas uroczystości zorganizowanej w sobotę (20.05) w ramach XIX Małopolskich dni Dziedzictwa Kulturowego w Muzeum im. Stanisława Fischera w Bochni. Wręczenia dokonali Leszek Zegzda z zarządu Województwa Małopolskiego oraz dyrektor Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego Krzysztof Markiel. Patron nagrody Marian Kornecki (1924-2001) był historykiem sztuki i uczonym, wybitnym znawcą architektury drewnianej.

Przypomnijmy, że w Tłuczani w 2009 roku utworzono Społeczny Komitet Ratowania Kościółka, którego celem było ratowanie niszczejącego, pochodzącego z 1664 roku miejscowego zabytku. Pozyskano sponsorów, zebrano pieniądze. W listopadzie 2012 roku parafia złożyła wniosek do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego o dofinansowanie renowacji w ramach projektu "Ochrona zabytków", po odwołaniu udało się uzyskać dofinansowanie w kwocie 200 tys, złotych, które przeznaczono m.in. na ustabilizowanie obiektu, podbudowę fundamentów i remont dachu.

Swoje dołożył też wójt gminy Bogusław Antos a także Wojewódzki Konserwator Zabytków: za te pieniądze wymieniono więźbę, dach oraz drewnianą elewację. Kościółek prezentuje się teraz znakomicie. W maju 2015 roku podczas majówki udostępniono zabytek po kilkuletnim remoncie.

Kościółek przed remontem:

 

Kościółek po remoncie:

 

 

(MG)
(zdjęcia: materiały prasowe)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

0 #1 NIKI2309 2017-05-23 13:30
BROŃMY KOŚCIOŁÓW ,BO TO NASZA TOŻSAMOŚĆ ,NA ZACHODZIE STRACILI JUZ POCZUCIE WŁASNEJ GODNOŚĆI BO TERAZ STOJĄ TAM SAME MECZETY A KOŚCIOŁY WYBURZAJA I BUDUJA NOWE MECZETY ,TAK WYGLĄDA EUROPA ZACHODNIA ,I DIEKI TEMU MAMY BEZPIECZNIE CHOCIAŻ PRESJA BRUKSELI I PIENIĄDZE SOROSA PRÓBUJA TO ZMIENIC
Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.