Wadowicka Biblioteka Publiczna oprócz Wadowickiego Festiwalu Książki ma jeszcze jedną niespodziankę
W bibliotece historia o splataniu się losów Polaków i Ukrainców

Wadowicka Biblioteka Publiczna oprócz Wadowickiego Festiwalu Książki ma jeszcze jedną niespodziankę dla mieszkańców. To spotkanie autorskie z Edwardem Łysiakiem, autorem powieści w których przybliża historię, która od wieków splata losy naszego narodu z narodem ukraińskim.

We wtorek (23.05) o godzinie 17:00 Wadowicka Biblioteka Publiczna zaprasza na spotkanie autorskie z Edwardem Łysiakiem. Pisarz w swych powieściach przybliża historię, która od wieków splata losy naszego narodu z narodem ukraińskim. Polacy i Ukraińcy byli dla siebie sąsiadami, dzielili ze sobą codzienność, zawiązywali przyjaźnie i miłości. W momencie, gdy do głosu doszła polityka, wszystko się zmieniło. Miejsce wyższych uczuć zajęły niechęć, wrogość, zawiść, nienawiść. Strach. Tak było podczas II Wojny Światowej na Pokuciu w Zachodniej Ukrainie.

Ten czas i to miejsce autor opisał w swej „Kresowej opowieści”. Łysiak zbierał materiały do książki około 10 lat. Słuchał wspomnień, relacji, spisywał pieśni ludowe, wierzenia, obyczaje. Z tego powstał rzetelny, autentyczny obraz ówczesnej rzeczywistości, taki, jakiego nie ukaże nam żadna lekcja historii, żadne naukowe źródło.  

Na "Kresową opowieść" składają się dwa tomy: "Michał"  i "Julia". Cokolwiek by ktoś nie napisał o tej literaturze, bo silne i różne budzi emocje, jedno jest pewne - tę opowieść warto przeczytać. I warto skorzystać z możliwości spotkania się z autorem.

Wstęp wolny!

(JP)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.