Gmina Wadowice razem z papieskim muzeum organizuje huczne, czterodniowe obchody 97. rocznicy urodzin św.
Huczne obchody urodzin św. Jana Pawła II. Na finał zagra Zakopower

Gmina Wadowice razem z papieskim muzeum organizuje huczne, czterodniowe obchody 97. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II. Będzie m.in. uroczysta msza, zawody w siatkówce plażowej, bieg na 10 km a także koncery z udziałem strażaków, Kuby Badacha, Natalii Niemen i Zakopower.

W tym roku przypada 97. rocznica urodzin Świętego Jana Pawła II. Gmina Wadowice przy współpracy Muzeum Domu Rodzinnego Jana Pawła II organizuje szereg uroczystości z tej okazji. Rozpoczną się w czwartek (18.05) w dzień urodzin Karola Wojtyły. W 2001 roku po raz pierwszy, dzięki inicjatywie księdza infułata Jakuba Gila, odbył się w tym dniu zjazd szkół imienia Jana Pawła II. Od tej pory rokrocznie do Wadowic przyjeżdżają tłumy młodych ludzi pragnących oddać hołd naszemu świętemu. Nie zabraknie ich również w tym roku – organizowane dzięki staraniom papieskich szkół z Wadowic, Choczni i Radoczy 17.Ogólnopolskie spotkanie dzieci i młodzieży z okazji urodzin Jana Pawła II planuje zgromadzić na wadowickim rynku około tysiąca osób. Nastąpi rozstrzygnięcie konkursu literackiego List do Papieża Franciszka zawierający odpowiedź na jego zaproszenie „by wstać z kanapy i podjąć się apostolstwa, dawania świadectwa miłości”, wręczenie przechodniego symbolu prymatu w Rodzinie Szkół za osiągnięcia w dziedzinie propagowania myśli i wzoru świętości Jana Pawła II oraz występ lubianego wśród młodzieży „rapującego księdza” Jakuba Bartczaka. Warto również wspomnieć o mających miejsce w tym dniu obchodach jubileuszu 130–lecia Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”, które zaszczyci nas pokazem musztry paradnej oraz występem zespołu „Sokolanie” z Pilzna. O godzinie 15:30 odbędzie się uroczysta msza święta pod przewodnictwem arcybiskupa Marka Jędraszewskiego,  metropolity krakowskiego. Po mszy świętej zapraszamy na poczęstunek - urodzinowy tort Jana Pawła II, radoczański smalczyk i wypieki wadowickich piekarni. O godzinie 17:00 usłyszymy koncert „Strażacy Świętemu Janowi Pawłowi II w hołdzie” w wykonaniu połączonych orkiestr strażackich OSP Chocznia, OSP Klecza i Orkiestry Dętej im. Tadeusza Moryto w Łącku. Finałowy koncert "Święty z Wadowic - Jan Paweł II" w wykonaniu wybitnych artystów polskiej sceny muzycznej - Kuby Badacha, Natalii NiemenMagdaleny Steczkowskiej będzie miał miejsce o godzinie 20:00.

Piątek (19.05) to Dzień Kultury Lokalnej. Organizatorzy zapraszają na biesiadę z udziałem gminnych Kół Gospodyń Wiejskich. Panie zrzeszone w organizacjach w Choczni, Kleczy, Jaroszowicach i Wysokiej będą prezentować na Placu Jana Pawła II swoje wyroby i wypieki a odwiedzający rynek goście będą mieli okazję nie tylko podziwiać ale też degustować przygotowane tradycyjne potrawy. W tym dniu będzie miał miejsce również Pierwszy Konkurs Cukierniczy na Najlepszą Wadowicką Kremówkę – w rywalizacji wezmą udział lokalni wytwórcy najsłynniejszego wypieku z Wadowic a przewodniczącą jury będzie znana i lubiana Ewa Wachowicz. Nie zabraknie również atrakcji muzycznych w postaci występów miejscowych artystów. Zagrają dla nas: Potok Słów, Breff, Huczi Kuczi a ma deser robiący międzynarodową karierę jazzową Szymon Mika oraz koncert muzyki filmowej świetnej Orkiestry Symfonicznej Państwowej Szkoły Muzycznej w Wadowicach. Miłośników sportu organizatorzy zapraszają na wadowicką "Wenecję", gdzie od piątku do niedzieli będzie miał miejsce turniej siatkówki Beskidzka Plaża połączony z rodzinnym piknikiem.

W sobotę (20.05) odbędzie się wspierany przez gminę Wadowice III Bieg Wadowicki oraz II Mistrzostwa Wadowic w Nordic Walking, organizowane przez Fundację Święty Uśmiechnięty - start zawodów o godzinie 16:00 na wadowickim rynku. W tym dniu na wadowickiej "Wenecji" będzie mieć miejsce dalszy ciąg rozgrywek w ramach Beskidzkiej Plaży. Wieczorem organizatorzy zapraszają do muzeów Ziemi Wadowickiej na "Noc Muzeów". Z tej okazji specjalne atrakcje czekać będą na nas o 22:30  na wadowickim rynku.

W niedzielę (21.05) od rana na Placu Jana Pawła II odbędzie się kolejna edycja imprezy Motoserce. Jest to akcja organizowana przez Kongres Polskich Klubów Motocyklowych i polega na honorowym oddawaniu krwi dla potrzebujących. Podczas imprezy nie zabraknie atrakcji dla dzieci i dorosłych. Z kolei na "Wenecji" będziemy mogli obejrzeć emocjonujące rozgrywki finałowe Beskidzkiej Plaży. O godzinie 17:00 organizatorzy zapraszają na koncert zespołu Zakopower "Ja z rodu jestem człowiekiem gór. Jan Paweł II".

 

AKTUALIZACJA (CZWARTEK 18 MAJA 2017 10:20)

(AS)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

-5 #1 Oblatywacz 2017-05-18 10:38
No i co panowie,gdyby nie tak zaprojektowany i odbudowany a jednocześnie totalnie krytykowany rynek,gdzie odbyły by się te wielkie uroczystości.Sp rawdza się stare polskie porzekadło,cudz e chwalicie swego nie znacie ,sami nie wiecie co posiadacie.Wszy stkim w związku z papieskim świętem,życzymy smacznego Lolkowego tortu.
Cytować
-7 #2 skąd to znamy? 2017-05-18 11:24
Cytuję Oblatywacz:
No i co panowie,gdyby nie tak zaprojektowany i odbudowany a jednocześnie totalnie krytykowany rynek,gdzie odbyły by się te wielkie uroczystości.Sprawdza się stare polskie porzekadło,cudze chwalicie swego nie znacie ,sami nie wiecie co posiadacie.Wszystkim w związku z papieskim świętem,życzymy smacznego Lolkowego tortu.

Ci co pluli na nowy wadowicki rynek dzisiaj się nim chwalą na cały świat.
Cytować
+2 #3 V 2020-05-18 22:12
Nie no, widać że w kraju równi I równiejsi ;) jak przedsiębiorcy protestują to się ich rozgania bo pandemia, ale jak katolicy chcą świętować urodziny człowieka który już dawno nie żyje (I w myśl zasady "nie stawiajcie mi pomników" pewnie wolałby żeby te pieniądze np przeznaczyć do szpitali) to już można. Państwo z dykty :)
Cytować
0 #4 A 2020-05-18 22:24
Cytuję skąd to znamy?:
Cytuję Oblatywacz:
No i co panowie,gdyby nie tak zaprojektowany i odbudowany a jednocześnie totalnie krytykowany rynek,gdzie odbyły by się te wielkie uroczystości.Sprawdza się stare polskie porzekadło,cudze chwalicie swego nie znacie ,sami nie wiecie co posiadacie.Wszystkim w związku z papieskim świętem,życzymy smacznego Lolkowego tortu.

Ci co pluli na nowy wadowicki rynek dzisiaj się nim chwalą na cały świat.

Nic dodać, nic ująć
Cytować
Dodaj komentarz

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.