Do 15 grudnia można składać wnioski w konkursie „Ochrona zabytków Małopolski 2017" finansowanego z
Drukuj
Małopolska ratuje zabytki. Można zdobyć dotację

Do 15 grudnia można składać wnioski w konkursie „Ochrona zabytków Małopolski 2017" finansowanego z budżetu województwa Małopolskiego. Do podziału na prace konserwatorskie, budowlane czy remonty w przyszłym roku będzie ponad milion złotych.

Małopolska jest wyjątkowo bogata w spuściznę kulturową. W regionie znajduje się około 50 000 zespołów zabytkowych. Spośród tej liczby obiektów do wojewódzkiego rejestru zabytków wpisanych jest 3 080 zabytków nieruchomych. Są to układy urbanistyczne i ruralistyczne, kościoły i klasztory, zamki, fortyfikacje i zespoły obronne, pałace i dwory, zabytkowe domy, zabytki techniki oraz budynki użyteczności publicznej.

Taka liczba skarbów światowego dziedzictwa daje prymat Małopolsce w skali kraju i znaczące miejsce wśród regionów Europy. W terenie działa ponad 100 muzeów wraz z siecią oddziałów. Wśród cennych dóbr kultury materialnej w Małopolsce występuje blisko tysiąc zabytków sakralnych. Sam Szlak Architektury Drewnianej – o długości 1500 km obejmuje 249 obiektów, w szczególności zabytkowe kościoły i cerkwie.

Władze samorządowe województwa małopolskiego  wdrożyły kolejny wojewódzki program opieki nad zabytkami, spełniając tym samym wymogi ustawy o ochronie zabytków. Realizują wieloletnie projekty opieki nad zabytkami – takie jak: ochrona budownictwa drewnianego i rozwój skansenów; rewitalizacja centrów starych miast; Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego – przedsięwzięcie promujące spuściznę historyczną regionu – oraz przekazują fundusze na wspieranie prac konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanych cennych obiektów wpisanych do rejestru zabytków.

Dotacje obejmują prace na zabytkach nieruchomych – będących układami urbanistycznymi, ruralistycznymi i zespołami budowlanymi; dziełami architektury i budownictwa, także obronnego i dawnego przemysłu, zabytkowymi cmentarzami i miejscami upamiętniającymi wybitne osoby i wydarzenia historyczne – oraz zabytków ruchomych będących wybitnymi dziełami dawnej sztuki (malarstwa sztalugowego, rzeźby, polichromii), rzemiosłem artystycznym i sztuką użytkową; kolekcjami stanowiącymi zbiory przedmiotów zgromadzonych i uporządkowanych oraz wytworami techniki charakterystycznymi dla dawnych i nowych form gospodarki, dokumentujących poziom nauki i rozwój cywilizacyjny.

Samorząd Województwa Małopolskiego każdego roku przeznacza środki finansowe na wspieranie prac konserwatorskich podejmowanych przez właścicieli zabytkowych obiektów w regionie. W latach 1999-2016 z budżetu Województwa przekazano w formie dotacji w sumie 53 262 762 zł, Beneficjenci podjęli się realizacji 1 444 zadań konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanych obiektów zabytkowych.

W 2016 roku dotacje na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane objęły 88 zadań, w tym prace budowlane obiektów zabytkowych (wzmocnienia i izolacje fundamentów, konstrukcji ścian, konserwacje więźb dachowych, wymiany pokrycia dachów), renowacje ruchomości (obrazów, polichromii, ołtarzy, ambon, rzeźb, kapliczek przydrożnych) oraz prowadzenie badań, przygotowanie projektów i dokumentacji konserwatorskich. Wśród beneficjentów znalazły się parafie, zgromadzenia i klasztory, gminy wyznaniowe, organizacje pozarządowe, jednostki samorządu terytorialnego oraz osoby prywatne.

O dotację z konkursu może ubiegać się każdy, kto jest właścicielem obiektu zabytkowego – zarówno instytucje, stowarzyszenia, jak i osoby fizyczne. Trzeba jednak udowodnić tytuł prawny do zabytku wynikający z użytkowania wieczystego, ograniczonego prawa rzeczowego, trwałego zarządu albo stosunku zobowiązaniowego.

O wsparcie mogą się starać remonty i inwestycje, które rozpoczynają się nie wcześniej niż 1 stycznia  i zakończą do 10 grudnia 2017 roku. Maksymalna dotacja wynosi 200 tys. zł, ale w przypadku zabytków w wyjątkowo złej sytuacji (np. zagrożonych katastrofą budowlaną), kwota ta może zostać zwiększona.

Wnioski można składać w formie elektronicznej za pośrednictwem elektronicznego systemu obsługi zadań publicznych  i w formie papierowej, którą stanowi wygenerowana wersja wniosku złożonego w elektronicznym systemie obsługi zadań publicznych, przesłanej na adres korespondencyjny: Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, ul. Racławicka 56, 30-017 Kraków.

(MG)
(zdjęcie: Krzysztof Cabak)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Ostatnie artykuły z kategorii Kultura:

Powstała książka o historii stryszowskiej straży pożarnej. Druhowie zapraszają na spotkania promocyjne

W ruinach znowu zatrąbią! W Lanckoronie szykuje się III Festiwal Hejnalistów

Na dziesięciolecie kanonizacji Jana Pawła II nowe wydawnictwo

Majówka w Dworze w Stryszowie. Zobaczcie co przygotowano!

W Stacji Kultury historyczny wykład dra Lulewicza o wadowickiej kolei