Bez nich polska kinematografia nie byłaby taką jaką znamy. Dzięki ich twórczości Polska zasłynęł
Filmowe wspomnienia Wajdy i Kieślowskiego w Kinie Centrum

Bez nich polska kinematografia nie byłaby taką jaką znamy. Dzięki ich twórczości Polska zasłynęła na arenie międzynarodowej – no bo kto nie zna takich nazwisk jak Wajda czy Kieślowski? To właśnie im i ich filmowej twórczości wadowickie kino dedykuje 30 października „Zaduszki filmowe”.

Mimo wcześniejszych ustaleń i zamknięcia programu wydarzenia „Zaduszki filmowe” - Kino Centrum podjęło natychmiastową decyzję o zmianie planów, bo nie można było przeciec pozostać obojętnym wobec ostatniego wydarzenia - śmierci ikony polskiej kinematografii, twórcy tzw. „polskiej szkoły filmowej”.
 
Dlatego wadowicka publiczność w niedzielę (30.10) będzie miała niepowtarzalną możliwość obejrzeć, jako pierwsza w Polsce film Andrzeja Wajdy „Danton” - dramat biograficzny z 1982 roku z Gérardem Depardieu i Wojciechem Pszoniakiem w rolach głównych. Jedno z najlepszych dzieł Wajdy obsypane prestiżowymi nagrodami filmowymi (BAFTA, Złoty Lew, Cezar).

Wydarzenie o godzinie 19:00 otworzy znany zapewne większości widzom „Krótki film o miłości” Krzysztofa Kieślowskiego. Jako drugi publiczność obejrzy dokument tego samego reżysera „Siedem kobiet w różnym wieku”, a o godzinie 20:45 na zakończenie wydarzenia zostanie pokazany wspomniany „Danton”.

„Zaduszki filmowe” to wydarzenie, dzięki któremu widzowie będą mogli wyruszyć w nostalgiczną filmową podróż, przypomnieć sobie sylwetki polskich reżyserów i aktorów, którzy odeszli w mijającym roku, ale przede wszystkim obejrzeć filmy wspomnianych wcześniej mistrzów. Projekcji towarzyszyć będzie słodki poczęstunek i refleksyjny nastrój.

Wydarzeniu towarzyszy wystawa plakatu filmowego polskiego i zagranicznego, prezentowana w holu teatralno-kinowym do 23 listopada. Plakaty pochodzą z prywatnych zbiorów Zbigniewa Burego i zbiorów przekazanych do Muzeum Miejskiego przez Andrzeja Kotowieckiego. Można na nich obejrzeć artystyczne zapowiedzi takich filmów jak: „Gniazdo”, „Janosik”, „Profesor Wilczur”, „Doktor Judym”, „Fantomas”, „Niewygodny Kochanek” czy „Rzeka bez tajemnic” z Marilyn Monroe.

Bilety w cenie 16 zł – 3 filmy (1 krótkometrażowy i 2 pełnometrażowe). Projekt został dofinansowany ze środków Filmoteki Narodowej, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej i Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych.


 

AKTUALIZACJA (CZWARTEK, 27 PAŹDZIERNIKA 2016 13:35)

(MM)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

-1 #1 maniek 2016-10-13 09:11
nie interesują mnie ich filmy dla mnie są nudne i przereklamowane a im więcej reklam tym głupsze
Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.