14 (sobota) i 15 (niedziela) maja na terenie Małopolski odbędą się XIII Małopolskie Dni Dziedzictwa
Pałac w Ryczowie jedną z atrakcji XIII Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego

14 (sobota) i 15 (niedziela) maja na terenie Małopolski odbędą się XIII Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego. Jednym z kilkunastu obiektów prezentowanych w ramach XIII Dni Dziedzictwa Kulturowego będzie pałac w Ryczowie.

Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego to jedno z największych cyklicznych wydarzeń ukazujących i promujących bogactwo kulturowe Małopolski. Powstały z inicjatywy Zarządu Województwa Małopolskiego, a realizowane są przez Małopolski Instytut Kultury. Co roku, podczas dwóch majowych dni, można nieodpłatnie zwiedzić kilkanaście wybranych obiektów, korzystając z materiałów przygotowanych specjalnie w tym celu, a także poznawać przeszłość i tradycje regionu, uczestnicząc w licznych imprezach towarzyszących. Wśród udostępnianych zabytków znajdują się obiekty mało znane lub na co dzień niedostępne, pozostające często w rękach prywatnych.

Tegoroczne Dni odbędą się w dniach 14-15 maja 2011 roku i będą realizowana pod nazwą Twarze Małopolski. Dwanaście wybranych zabytków zostanie zaprezentowanych poprzez związane z nimi postacie – artystów, naukowców, możnowładców, przedstawicieli różnych stanów i grup narodowościowych – lub wydarzenia. Jak co roku dla ułatwienia zwiedzających zabytki zostaną podzielone na trasy – krakowską i trzy trasy wiodące w bliższe i odleglejsze rejony Małopolski.

Przedsięwzięcie będzie miało charakter festiwalowy, poza koncertami, pokazami, odczytami oraz innymi, licznymi wydarzeniami towarzyszącymi zwiedzaniu uczestnicy wydarzenia będą mieli także okazję obejrzeć cykl filmów dokumentalnych poświęconych zabytkom i postaciom, prezentowanych w obiektach, o których opowiadają.

Jednym z kilkunastu obiektów prezentowanych w ramach XIII Dni Dziedzictwa Kulturowego będzie pałac w Ryczowie. Postacią, o której przewodnicy opowiedzą w tym miejscu, będzie właściciel ryczowskiego dworu, bohater Legionów Polskich i dowódca Krakowskiej Brygady Kawalerii – Zygmunt Piasecki. U schyłku XIX stulecia pałac zamieszkiwał baron Mieczysław Korczak-Błażewski. Po utracie majątku przez barona Piasecki wykupił posiadłość. Jak głosi legenda, widmo zrujnowanego barona objeżdża konno dawne włości. Pokutuje w ten sposób za swoje winy: zamiłowanie do hazardu, niespłacone długi i samobójczą śmierć.

Ryczowski dwór będzie można zwiedzić zarówno w towarzystwie przewodnika, jak i właścicielki obiektu – córki generała – oraz obejrzeć stałą wystawę poświęconą generałowi. Drugiego dnia imprezy zostanie zorganizowany obóz kawalerii Szwadronu Niepołomice, w ramach którego przewidziano przejażdżki konne dla dzieci, naukę władania białą bronią, szablą i lancą oraz czyszczenie ułańskich koni. Szwadron zaprezentuje również szarżę i musztrę, do których nawiązaniem będzie wykład Szabla polska w II Rzeczypospolitej. Uczniowie szkoły podstawowej w Ryczowie zapraszają na występ wokalno-taneczny inspirowany tematyką historyczną. W pałacu będzie można zobaczyć wystawę sztuki niezależnej lat 80., w sobotę towarzyszyć jej będą warsztaty sztuki współczesnej dla dzieci.

Historii związanych z pałacem goście kolejnej edycji MDDK będą mieli okazję wysłuchać 14 (sobota) i 15 (niedziela) maja. W tym czasie, podobnie jak w kilkunastu innych miejscach Małopolski, będzie można bezpłatnie i wraz z przewodnikiem zwiedzić miejsca związane z małopolskim dziedzictwem kulturowym. Pałac w Ryczowie będzie jednym z trzech proponowanych przez organizatorów zabytków znajdujących się na trasie prowadzącej przez okolice Oświęcimia (zobacz Program TRASA: OKOLICE OŚWIĘCIMIA).


Program Twarzy Małopolski. XIII Dni Dziedzictwa Kulturowego:

Program TRASA: KRAKOWSKA
Program TRASA: OKOLICE OLKUSZA
Program TRASA: OKOLICE OŚWIĘCIMIA
Program TRASA: POŁUDNIOWA

 

(MG)
(zdjęcie: Marcin Łukaszewicz/Graphia)



Strona Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego: www.dnidziedzictwa.pl


NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze  

-2 #1 Wacek 2011-05-12 19:53
Fajnie. A ja lubię zamek w Suchej Beskidzkiej. Lubię tam jeździć latem. Siedzę w ogrodzie, jem pierogi w restauracji, oglądam eksponaty w domku na końcu ogrodu. Najwaźniejsze jednak są koncerty. Są po prostu ŚWIETNE.

Nie masz uprawnień do komentowania tego artykułu.