Na wadowickim rynku trwa półfinał Małopolskiego Festiwalu Smaku. Dla producentów żywności to świe
W ubiegłym roku wygrała rolada. Co zachwyci teraz?

Na wadowickim rynku trwa półfinał Małopolskiego Festiwalu Smaku. Dla producentów żywności to świetna okazja, by zaprezentować swoje smakołyki, więc rywalizacja o uznanie jury i smakoszy na pewno będzie zacięta. W ubiegłym roku wadowicki półfinał wygrała Rolada Polędwicowa z Wieprza. Co podbije serca smakoszy w tym roku?

Małopolski Festiwal Smaku to doroczne święto tradycyjnej kuchni. Podczas kiermaszów w czerwcu i lipcu (lokalne półfinały) oraz sierpniu (wielki finał w Krakowie) odbywają się konkursy dla najlepszych producentów żywności, których wybiera jury i publiczność, głosująca na najsmaczniejsze potrawy w kilu kategoriach.

Małopolski Festiwal Smaku jest cyklicznym przedsięwzięciem, realizowanym od 2005 roku. Jest największym wydarzeniem kulinarnym w regionie, ale też w Polsce. Stanowi zasadniczy elementem promocji małopolskich wyrobów i potraw regionalnych i ma na celu uhonorowanie najlepszych producentów żywności tego regionu.

W 2005 roku opierając się na doświadczeniu z organizacji "Święta Chleba", podjęto decyzję o organizacji pierwszej edycji Małopolskiego Festiwalu Smaku. Pierwszej i jedynej w Polsce imprezy w tamtym czasie, o charakterze targów żywności połączonych z konkursem i plebiscytem na najlepsze wyroby. Pierwsza edycja Festiwalu w 2005 roku składała się z 2 kiermaszów półfinałowych w Zakopanem i Tarnowie oraz finału krakowskiego.

Od 2006 roku w ramach Festiwalu organizowanych było już 6 kiermaszów, w tym 5 półfinałów w Krakowie (Święto Chleba), Oświęcimiu, Nowym Sączu, Zakopanem lub Nowym Targu oraz Tarnowie oraz finał. Od 2009 roku wprowadzony został półfinał w Miechowie, a w 2011 r. w Wadowicach. Całość wieńczy wielki finał w Krakowie.

W niedzielę (21.06) do godziny 18:30. Podczas niego swoje produkty i potrawy zaprezentują wystawcy z powiatów wadowickiego i suskiego. Nie zabraknie degustacji małopolskich produktów regionalnych i tradycyjnych, pokazów oraz wspólnego gotowania. Tradycyjnie restauratorzy wezmą udział w konkursie na najlepsze wadowickie flaki rywalizując o "Wadowicką Chochlę".

Oprócz kulinarnych doznań w programie również występy muzyczne i taneczne. Na scenie wystąpią dzieci z Ogniska Pracy Pozaszkolnej, uczniowie szkoły muzycznej „YAMAHA” z Wadowic, zespoły oraz soliści z Wadowickiego Centrum Kultury, zespół „Takt” z SP Nr 2 w Wadowicach, Lena Czechowicz i Filip Nowakowski a także zespół We mgle. Na zakończenie półfinału zagra wadowicki zespół Duży Ptak.

Organizatorami półfinału 11. Małopolskiego Festiwalu Smaku w Wadowicach są Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, Urząd Miejski w Wadowicach oraz Wadowickie Centrum Kultury.

 

AKTUALIZACJA (NIEDZIELA, 21 CZERWCA 2014 14:20)

(MG)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

-1 #1 kolo z daleka 2015-06-21 20:40
no braaaaawoooo n karelusie tak trzymaj
Cytować
0 #2 lolopat@poczta.fm 2015-06-24 08:16
Galeria zdjęć z małopolskiego festiwal smaku - https://picasaweb.google.com/106440564427323449383/WadowiceMaOpolskiFestiwalSmaku2015
Cytować
Dodaj komentarz

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.