40 osób wzięło udział w warsztatach dla rodzin w Muzeum Miejskim, podczas których  każdy mógł za
W muzeum drukarstwo bez tajemnic

40 osób wzięło udział w warsztatach dla rodzin w Muzeum Miejskim, podczas których  każdy mógł zamienić się w drukarza i spróbować swoich sił w tej nie tak prostej sztuce.

W niedzielę (22.02) w ramach ferii zimowych w Muzeum Miejskim odbyły się otwarte warsztaty dla rodzin "I ty możesz zostać drukarzem", których głównym tematem było właśnie drukarstwo, zwłaszcza to sprzed kilkudziesięciu lat. Każdy kto odwiedził muzeum w godzinach od 12:00 do 15:00 mógł choć na chwilę zamienić się w drukarza i spróbować swoich sił w tej wcale nie tak prostej sztuce.

Na młodszych czekały szablony z wyciętymi już wzorami, które dzieci przy pomocy wałków namoczonych w kolorowych farbach odbijały na papier o różnej strukturze i wzorach. W ruch poszła także maszyna drukarska tzw. bostonka, pochodząca z końca XIX wieku, na której powielano świadectwa moralności, uzupełniane później gęsimi piórami maczanymi w kałamarzach z atramentem. Śmiechom, chichom i dziwom nie było końca - informują pracownicy Muzeum Miejskiego w Wadowicach.

Z kolei ci troszkę starsi mogli się sprawdzić w sztuce linorytu. Przy pomocy dłutek, którymi żłobiono w linoleach, spod ręki uczestników wychodziły małe cudeńka. Po wykonaniu linorytów uczestnicy smarowali je farbą drukarską i odbijali, przy pomocy prasy introligatorskiej. I tutaj nie obyło się bez śmiechów.

W sumie na warsztatach drukarskich bawiło się 40 osób.

(AS)
(źródło, zdjęcia: Muzeum Miejskie w Wadowicach)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

0 #1 grazia 2015-02-24 09:44
dziekujemy za warsztaty było bardzo fajnie
Cytować
+1 #2 To już było 2015-02-24 23:00
Taka wystawa już była na kościelnej dawno temu robił ją P. Kraus razem z P. Busiem! Nawet znam tą maszynę i też można było sobie coś wydrukować! Nic nowego!
Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.