Fundacja Apikultura oraz Przedsiębiorstwa Pszczelarskiego Łysoń z Kleczy Dolnej zorganizowali na wadow
Na wadowickim rynku królowała pszczoła

Fundacja Apikultura oraz Przedsiębiorstwa Pszczelarskiego Łysoń z Kleczy Dolnej zorganizowali na wadowickim  rynku obchody Dnia Pszczoły! Sporo tutaj się działo.

Światowy Dnia Pszczół obchodzony jest od  2018 roku, został ustanowiony na 20 maja przez ONZ z inicjatywy Słowenii. Celem jest podkreślenie znaczenia pszczół dla pozyskiwania żywności i zwrócenie uwagi na zagrożenia dla nich. Malejąca populacja wielu gatunków owadów zapylających – przede wszystkim pszczół – jest jednym z kluczowych dla bioróżnorodności problemów. Ponad 87% gatunków roślin na świecie jest zapylanych m.in. przez pszczoły. Powodem ich ginięcia jest nieprawidłowe i zbyt częste stosowanie środków ochrony roślin, wywołujące ich zatrucie. Warto więc o pszczoły dbać.

Fundacja Apikultura oraz Przedsiębiorstwa Pszczelarskiego Łysoń z Kleczy Dolnej wspólnie z gminą Wadowice zorganizowali z tej okazji w niedzielę (26.05) na wadowickim rynku obchody tego pszczelego święta.

Kto wybrał się na centralny plac miasta, poznał wiele ciekawostek na temat życia pszczół i ich znaczenia dla ekosystemu w prelekcji Mariusza Opoki „Jak zrozumieć i pokochać pszczoły”. Mieszkańcy mieli również okazję stworzyć swoje własne naturalne świeczki z wosku pszczelego. Powstała też wielka kolejka, po to aby odebrać roślinkę miododajną. Mieszkańcy otrzymali m.in. miętę, szałwię, melisę, tymianek, poziomki czy truskawki.

Każdy miał też szansę zakręcić miodowym kołem fortuny i wypróbować produktów pszczelich prosto z pasieki. Głównym celem Wielkiego Dnia Pszczoły jest zwiększenie świadomości społecznej na temat znaczenia pszczół. Organizatorzy pokazali, jak każdy z nas może przyczynić się do ich ochrony.

Każdy z nas może zrobić coś dla pszczół! Oto kilka prostych kroków: zasadź kwiaty miododajne – lawenda, koniczyna, szałwia i inne rośliny przyciągają pszczoły, unikaj pestycydów – chemikalia te mogą być szkodliwe dla pszczół, zbuduj hotel dla owadów – proste konstrukcje mogą pomóc zapylaczom znaleźć schronienie.

Portal WadowiceOnline.pl był patronem medialnym wydarzenia.

(MG)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl
Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.