Niedawno, przed wyborami, gmina Lanckorona udostępniła na dwa dni dla zwiedzających remontowane ruiny
Tłumy chętne na zwiedzanie lanckorońskiego zamku ale na razie to niemożliwe

Niedawno, przed wyborami, gmina Lanckorona udostępniła na dwa dni dla zwiedzających remontowane ruiny zamku. Chętnych nie brakowało. To była jedyna taka okazja, bo obecnie niestety nie jest to możliwe.

W grudniu ubiegłego roku,  tak jak planowano, zakończyły się dwa pierwsze etapy rewitalizacji ruin lanckorońskiego zamku.  W trakcie prac remontowych i konserwatorskich prowadzonych w obrębie zamku odkryto kilka nowych elementów, a pod zwałami zasypów ziemnych odsłonięto komory piwniczne oraz pozostałości po nowożytnych umocnieniach obronnych. Odsłonięto m.in. XV-wieczny dansker przekształcony później w tzw. piata forma oraz nowożytne umocnienia obronne: wieloboczna basteja północno-zachodnia o zaokrąglonych narożnikach i nietypowy bastion północno-wschodni z rozwartym kątem bastionowym. Te obronne obiekty połączone były kurtynami z danskerem. W pierwszej połowie XVII wieku wzniesiono przedbramie gdzie założono trzy niewielkie piwnice, a nad jedną z nich umieszczono zapadnię. Badania towarzyszące pracom konserwatorskim pozwoliły na zidentyfikowanie kilu innych elementów – wnęk ściennych i paleniskowych, starych tynków i posadzek ceramicznych. Historyczne cenną nawierzchnią jest bruk z rynsztokami na dziedzińcu i w sieni przejazdowej. W jednej ze ścian zachowało się stare przejście z kamieniarką. Natrafiono też na pozostałości średniowiecznego okna.

Wszystko to kosztowało do tej pory blisko 7 milionów złotych:  6096 659, 46 złotych - dotacja celowa z budżetu państwa, 509 835,00 złotych dotacja z Programu Ochrony Zabytków ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W przedwyborczy weekend władze Lanckorony udostępniły dla zwiedzających zamkowe wzgórze  i restaurowane  ruiny. Z tej możliwości skorzystali zarówno turyści jak i mieszkańcy. Chętnych do takiej przechadzki jest wielu, ale obecnie nie  jest to już możliwe. Jak poinformował Urząd Gminy Lanckorona, aktualnie zamek można zwiedzać tylko z zewnątrz. Jeśli będzie ponownie otwarty dla zwiedzających, będzie o tym informacja.

Dlaczego? Wykonano tutaj dopiero część prac. Przed gminą kolejne  etapy, a kiedy zostaną wykonane dalsze prace, zależy od dofinansowania. Tak więc na całkowity remont możemy poczekać jeszcze nawet 2 - 3 lata. Na razie, jak już informowaliśmy, gmina otrzymała kolejne pieniądze w kwoccie 468 tysięcy na  prace konserwatorskie  piwnicy odkrytej w 2023 roku w trakcie prac rewitalizacyjnych. Będzie on obejmował mechaniczne oczyszczenie, dezynfekcję, doczyszczenie chemiczne i parą wodną, odsalanie, impregnację wzmacniającą, iniekcję rozluźnionych spoin, uzupełnienie elementów kamiennych wątków, uzupełnienie spoinowania oraz miejscowe scalenie kolorystyczne.

(MG)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Nie masz uprawnień do komentowania tego artykułu.