W grudniu zakończyły się dwa pierwsze etapy rewitalizacji ruin zamku w Lanckoronie, jednak wejścia na
Wójt pochwalił się pracami konserwatorskimi na lanckorońskim zamku

W grudniu zakończyły się dwa pierwsze etapy rewitalizacji ruin zamku w Lanckoronie, jednak wejścia na zamkowe wzgórze nadal bronią tablice i taśmy. Wkrótce będzie można zwiedzać zabytek. Wójt Tadeusz Łopata z tej okazji zorganizował konferencję prasową w tym miejscu.

W grudniu, tak jak planowano, zakończyły się dwa pierwsze etapy rewitalizacji ruin zamku w Lanckoronie. Wykonywała je  Firma Konserwatorska Piotra Białko Zabytki Malarstwa, Rzeźby i Architektury z Krakowa. Podczas prac napotkano na kilka niespodzianek,  odkryto m.in.: sklepienie piwnic, historyczne tynki wraz z monochromiami, kamienne detale architektoniczne, fragmenty posadzki ceglanej oraz posadzki kamienne. Wszystkie ww. detale zostały zabezpieczone, a prace były wykonywane pod nadzorem dyplomowanego konserwatora zabytków i archeologa.

W piątek (1.03) wójt Lanckorony Tadeusz Łopata zorganizował na zamkowym wzgórzu briefing prasowy, na którym opowiedziano o pracach jak i planach co do dalszej rewitalizacji. W konferencji oprócz włodarza, uczestniczyli pracownicy Urzędu Gminy w Lanckoronie odpowiedzialni za tę inwestycję oraz przedstawiciele firmy wykonawczej jak i konserwatorzy.
 

 

Jak poinformował wójt, w weekend 6-7 kwietnia zamek będzie można bezpłatnie zwiedzać w godzinach od  10:00 do 16:00. O godzinie 10:00, 12:00 i 14:00 będzie darmowe zwiedzanie zamku z przewodnikiem. Dalsze informacje dotyczące zwiedzania ukażą się na stronie internetowej Urzędu Gminy w Lanckoronie. Ważna informacja dla mieszkańców i turystów jest taka, że skończy się "wolna amerykanka": zwiedzanie zamku będzie odbywać się jedynie w grupach zorganizowanych z przewodnikiem, po wcześniejszym umówieniu.

Warto pamiętać, że wykonano tutaj dopiero część prac. Przed gminą kolejne dwa etapy, a kiedy zostaną wykonane dalsze prace, zależy od dofinansowania. Wójt złożył wniosek do wojewody o finansowanie trzeciego etapu. Tak więc na całkowity remont możemy poczekać jeszcze nawet 2 - 3 lata.

Po jego zakończeniu  zostaną  przywrócone walory widokowe Góry Zamkowej, z której szczytu można podziwiać kilka krain geograficznych. Powstanie kilka punktów widokowych i urokliwych miejsc kontemplacji z  ławeczkami i zadaszeniami w wybranych miejscach, tablice edukacyjne, miejsca bird-watchingu oraz miejsca obserwacji płazów i gadów. Prace doprowadzą też do wyeksponowania elementów nowożytnej Twierdzy Lanckorona, która zachowana jest niemal w całości. Do jej zatarcia doprowadziła niewłaściwa gospodarka leśna i komunalna. Po przeprowadzeniu prac ponownie będzie można podziwiać elementy ogromnego zespołu warownego, np. wałów, ławek strzeleckich. Częściowa rekonstrukcja obejmie most zwodzony oraz bastiony i basteje pod zamkiem. Ruiny średniowiecznego zamku zostaną zabezpieczone oraz miejscowo nadbudowane i  uzupełnione. Wewnątrz jednej z wież powstanie platforma widokowa. Ponadto planowane jest wytyczenie ścieżek pątniczych oraz specjalna ekspozycja w ramach „Okna Mikołaja Zebrzydowskiego”.

Tak obecnie wyglądają  remontowane ruiny zamku w Lanckoronie:

A tak według wizualizacji ma wyglądać zamek i jego okolice po remoncie (wizualizacja Flexiforma):

 

 

 

 

 

(Marcin Guzik)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze  

+11 #1 M. 2024-03-02 11:17
Czy zamek i okolica będą chociaż trochę dostępne/dostos owane do zwiedzania dla ludzi z niepełnosprawno ściami/na wózkach inwalidzkich?
Cytować
+7 #2 Bolo 2024-03-03 08:42
Wójt Łopata od słynnej dziury-co on jeszcze robi na tym stanowisku, będąc mentalnie w PRL?Jak dobrze , że wkrótce wybory.
Cytować
0 #3 Aska 2024-03-06 08:50
Zrobią z tych ruin koszmarek. Taki jak zrobiono z zamkiem w Mirowie
Cytować
Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.