Czy budynek przy Wadowickiego Centrum Kultury przy ulicy Teatralnej doczeka się w końcu porządnego rem
Budynek WCK doczeka się w końcu remontu i przebudowy?

Czy budynek przy Wadowickiego Centrum Kultury przy ulicy Teatralnej doczeka się w końcu porządnego remontu i przebudowy? Burmistrz Bartosz Kaliński oraz dyrektor placówki Piotr Wyrobiec przekonują, że tak.

W czwartek (8.02) wieczorem burmistrz Wadowic Bartosz Kaliński w swoich mediach społecznościowych zorganizował spotkanie na żywo z mieszkańcami. Włodarz pochwalił się zrealizowanymi inwestycjami, odpowiedział na kilka zadanych pytań a także porozmawiał z zaproszonymi gośćmi m.in.  z dyrektorem Wadowickiego Centrum Kultury Piotrem Wyrobcem.

Dialog poświęcony został w dużej części planom i pomysłom na nieco już nadgryziony zębem czasu budynek WCK przy ulicy Teatralnej, Nie da się ukryć, że jeśli chodzi o ofertę i formę realizacji projektów kulturalnych przez Wadowickie Centrum Kultury, nie mamy czego się wstydzić, bo  wszystko tutaj funkcjonuje świetnie, jednak jeśli chodzi o siedzibę, jest to chyba najbrzydszy z zewnątrz budynek domu kultury w regionie.

Przypomnijmy, że w 2014 roku pojawiły się informacje jak i wizualizacja dotycząca odświeżenia głównej siedziby wadowickiego domu kultury. Nie doszły one jednak do tej pory do skutku. Jak poinformował włodarz, głównie z tej przyczyny, że na czas remontu dom kultury za bardzo nie miałby się gdzie przenieść. Po uruchomieniu niedawno otwartej Stacji Kultura na wadowickim dworcu czy odnowionego centrum w budynku starej szkoły na Dzwonku już taka możliwość jest.

Jak się okazuje, poprzednia, kilkuletnia koncepcja nie za bardzo już jednak przystaje do obecnych standardów jakie wymaga się od takich placówek jak lokalne centra kultury w miastach a do tego stan techniczny budynku, od czasu, kiedy zaplanowano jego remont (10 lat temu) znacznie się pogorszył.

Przebudowa musi być dosyć gruntowna, połączona z wyburzeniem dużej części tego budynku. Ten budynek jest w stanie śmierci już takiej technicznej. Budynek, który powstał w XIX wieku, co już źródła podają, w latach trzydziestych ubiegłego wieku również pisano, że jest w złym stanie technicznym. W drugiej połowy lat czterdziestych tam nawet są takie wzmianki, żeby otoczyć budynek zabezpieczeniami jakimś, ponieważ odpadają gzymsy. Został  on bardzo gruntownie przebudowany na przełomie właśnie lat czterdziestych, pięćdziesiątych, zmieniono zupełnie fasadę, zmieniono zupełnie jego bryłę i powstał budynek, który służy nam w tym samym kształcie, bez praktycznie większych zmian – poinformował podczas rozmowy dyrektor Piotr Wyrobiec.

W budynku WCK trzeba wzmocnić fundamenty, trzeba więc dokonać gruntownej przebudowy zaś ta, która została zaplanowana nie obejmuje na przykład remontu sali teatralnej, która w obecnym czasie wymaga gruntownego remontu. Jak podkreślił szef WCK, doskonale zdaje on sobie sprawę, że część mieszkańców narzeka na przykład na salę kinową (m.in. na jej mały spadek jeśli chodzi o rzędy siedzeń) czy sanitariaty, ale w obecnej sytuacji, kiedy planowany jest remont, takie odświeżania  są marnotrawieniem publicznych pieniędzy, stąd wykonywane są tylko niezbędne prace umożliwiające funkcjonowanie.

Budynek jest w strefie konserwatorskiej, stąd trzeba przedstawić nową koncepcję, którą również zaakceptuje konserwator. Co prawda dzięki istniejącemu projektowi wykonano m.in. remont dachu (który przeciekał i woda lała się do holu) czy wymieniono główne drzwi, przez które wiatr nawiewał śnieg do środka  a także wzmocniono stropy, ale konieczne jest taka przebudowa, która spowoduje wzmocnienie fundamentów, ich nową być może budowę i wybudowanie całkowicie w części budynku, gdzie znajduje się obecnie sala kinowa, nowego budynku z nowymi funkcjonalnościami.

W planie więc jest nowy projekt uwzględniający m.in. nową, dużą i nowoczesną salę kinowa na ponad 400 miejsc, drugą, mniejszą salę kinową, aby umożliwić zwiększenie repertuaru wyświetlanych filmów, sale dydaktyczne, sale koncertowe (w podobnej formie jak obecna sala kameralna) itp. Co ważne i jak podkreślił dyrektor, zaprojektowanie nowej siedziby WCK ma odbyć się w nie w formie przetargu ale w drodze konkursu architektonicznego.

Według mnie nie może być najważniejszym kryterium wyboru projektu cena. Wtedy otrzymamy projekt, który nie będzie spełniał naszych oczekiwań czy wymagań. Jedynym rozsądnym rozwiązaniem na to jak ma wyglądać budynek Wadowickiego Centrum Kultury jest ogłoszenie konkursu architektonicznego – powiedział Piotr Wyrobiec.

(Marcin Guzik)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze  

+11 #1 Radek 2024-02-09 10:08
Pan Piotr Wyrobiec to jedna z nielicznych osób w Wadowicach, która jest na właściwym miejscu.
Cytować
+2 #2 Maniek 2024-02-09 10:13
Cytuję Radek:
Pan Piotr Wyrobiec to jedna z nielicznych osób w Wadowicach, która jest na właściwym miejscu.


Otóż ;) Nie od paraty jest tyle lad dyrektorem ;)
Cytować
0 #3 **-** 2024-02-09 11:42
Cytuję Maniek:
Nie od paraty jest tyle lad

Chyba jesteś absolwentem gimnazjum.
Cytować
+2 #4 M. 2024-02-12 11:55
Czy budynek będzie dostosowany dla ludzi z niepełnosprawno ściami/na wózkach inwalidzkich?
Cytować
Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.