Na wadowickim dworcu kolejowym oddano do użytku SOWA: Strefę Odkrywania Wyobraźni i Aktywności. Co to
SOWA. Co to takiego i kiedy można odwiedzić?

Na wadowickim dworcu kolejowym oddano do użytku SOWA: Strefę Odkrywania Wyobraźni i Aktywności. Co to takiego, kto i kiedy może ją odwiedzić?

Jak już informowaliśmy, w środę (6.12) odbyło się oficjalnie otwarcie odrestaurowanego dworca kolejowego w Wadowicach jak i uruchomienie w nim Mini Centrum Nauki Kopernik. Wszystko w ramach programu SOWA – Strefa Odkrywania Wyobraźni i Aktywności we współpracy z Centrum Nauki Kopernik.

SOWA znajduje się na terenie wyremontowanego dworca PKP, gdzie oprócz przytulnej poczekalni powstaje także Stacja Kultury, czyli kolejna siedziba Wadowickiego Centrum Kultury z salą konferencyjną oraz salą ekspozycyjną. W dalszej perspektywie powstanie tutaj klimatyczna restauracja i kawiarnia wraz ze strefą relaksu.

Co to takiego SOWA? Centrum edukacyjne SOWA zostało stworzone przy współpracy z Centrum Nauki Kopernik. SOWA składa się z przestrzeni wystawienniczej z 18 nowoczesnymi eksponatami. To właśnie tutaj zwiedzający zmierzą się m.in.: z logicznymi łamigłówkami, spróbują rysować na piasku, czy sprawdzą jak mogliby wyglądać gdyby ich twarze były idealnie symetryczne. Dodatkowo do dyspozycji zwiedzających jest również Majsternia, czyli przestrzeń swobodnego tworzenia, gdzie każdy bez względu na wiek może spróbować wykonać konkretne zadanie, zgodnie z wcześniej przygotowanym opisem i materiałami. Wszelkie działania, których realizacji podejmą się goście, będą oparte na samodzielnym poszukiwaniu, odkrywaniu i eksperymentowaniu.

To, co znamy jako szkolną teorię, w SOWA możemy poczuć i doświadczyć. Podczas wykonywania zadań w Majsterni goście mogą uzyskać małe podpowiedzi od animatorów, ale, co ważne, pełne rozwiązanie muszą uzyskać samodzielnie, dzięki wykorzystaniu swojej kreatywności. Cieszę się, że zyskujemy nową przestrzeń, jaką jest Stacja Kultury – nasza mapa kulturalnych aktywności stale się powiększa – podkreśla dyrektor Wadowickiego Centrum Kultury Piotr Wyrobiec.

Inicjatywa SOWA zakłada rozwój ogólnopolskiej sieci lokalnych centrów nauki, do których przenoszone są najlepsze doświadczenia edukacyjne i wystawiennicze Centrum Nauki Kopernik. Powstają one w całym kraju. SOWA w Wadowicach jest już 32 Strefą na terenie Polski. Nowopowstały obiekt daje jeszcze więcej możliwości do realizowania działań kulturalnych skupionych na potrzebach lokalnej społeczności. SOWA to idealne miejsce do organizacji wydarzeń edukacyjnych dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

 

Pomysł na powstanie całej sieci SOWA był strzałem w dziesiątkę. Widzimy niesamowity potencjał w tych miejscach, do których jeździmy. Wierzymy w to, że SOWA w Wadowicach będzie tętnić życiem i znajdzie się wśród pierwszej piątki najchętniej odwiedzanych Stref Odkrywania Wyobraźni i Aktywności. Mam nadzieję, że kultowe eksponaty, które są wykonane w naszym warsztacie, przez nasz zespół, będą pomagać w rozwoju społeczności oraz że będzie to miejsce nie tylko dla dzieci. Liczę na to, że całe rodziny będą spędzały czas w Majsterni rozwiązując różne ciekawe problemy i zagadki – zwraca uwagę dyrektor administracyjna w Centrum Nauki Kopernik Ewa Kloc.

SOWA będzie otwarta dla gości już od czwartku (7.12) głównie dla dzieci i młodzieży, ale także i dorośli znajdą tutaj coś ciekawego.  Wszystkie atrakcje dostępne w wadowickiej strefie są bezpłatne. Dla grup zorganizowanych obowiązkowa jest telefoniczna rezerwacja wejścia (530 793 247).

W niedzielę (10.12) odbędzie się dzień otwarty dla mieszkańców, podczas którego od godziny 11:00 do 15:00 będą mogli zwiedzać Stację Kultury, a także Strefę Odkrywania Wyobraźni i Aktywności w godzinach od 11:00 do 17:00. W poniedziałek (11.12) a zaplanowano konkurs na fanpage’u Faceboookowym SOWA na nazwę nowo powstałych sal w Stacji Kultury, która zacznie funkcjonować od stycznia.

Szczegółowe informacje dostępne są pod numerem telefonu: 530 793 247 oraz TUTAJ.

Godziny otwarcia wadowickiej Strefy SOWA:
Poniedziałek: NIECZYNNE
Wtorek - Piątek: 9:00 - 15:00
Sobota - Niedziela: 11:00 17:00

(MG)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl
Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.