Tradycja Podhalanina związana z obecnością wojska w latach 1956 - 1979 nie giną. Niedawno  w obiekci
Historyczne spotkanie w Podhalaninie

Tradycja Podhalanina związana z obecnością wojska w latach 1956 - 1979 nie giną. Niedawno  w obiekcie noclegowym Podhalanin miało miejsce uroczyste wspólne zebranie Prezydium Małopolskiego Zarządu Wojewódzkiego ZŻWP Kraków z członkami i sympatykami koła nr 14 Szarotka ZŻWP Wadowice.

Spotkanie było związane z powrotem do wadowickich koszar przy ulicy Wojska Polskiego 17 rzeźby Podhalańczyka wykonanej w 1972 roku przez miejscowego artystę rzeźbiarza Kazimierza Bliźniaka, który służył wtedy w Wadowicach w Samodzielnym Batalionie Strzelców Podhalańskich  tak bardzo związanych w owym czasie z miastem.

W zebraniu wzięli udział zarówno Zarząd Wojewódzki ZŻWP jak i była kadra i żołnierze, którzy służyli w wadowickiej jednostce w służbie zasadniczej oraz sympatycy koła nr 14 Szarotka pod przewodnictwem prezesa Andrzeja Pieczarki. Zaproszono również przedstawicieli władz miasta oraz historyka Michała Siwca-Cielebona, który to w krótkim wykładzie przedstawił historię wojskowości na terenie Wadowic i oczywiście o pobycie słynnych Podhalańczyków i ich udział w życiu miasta i okolic.

W przededniu spotkania przedstawiciele koła zapalili znicze na grobach dowódców i żołnierzy, którzy przewinęli się przez jednostkę a ich groby znajdują się na cmentarzach Wadowic.

(AS)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl
Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.