Mający blisko sto lat zabytkowy monument przed byłym budynkiem wadowickich koszar przy ulicy Lwowskiej
Wadowice ogłosiły przetarg na  remont pomnika  "dwunastaków" przed byłymi koszarami

Mający blisko sto lat zabytkowy monument przed byłym budynkiem wadowickich koszar przy ulicy Lwowskiej zostanie wyremontowany. Miasto ogłosiło przetarg na prace konserwatorskie. Mają zakończyć się one w maju przyszłego roku.

Pomnik "dwunastaków" stojący przed budynkiem byłych koszar przy ulicy Lwowskiej w Wadowicach od lat jest w coraz gorszym stanie. Nadgryzł go ząb czasu i poniekąd technika w jakiej został wykonany. Na początku tego roku władze Wadowic zadecydowały: zabytkowy postument będzie wyremontowany. Wykonano opracowanie dokumentacji projektowej rewitalizacji pomnika, uzyskało pozwolenie na budowę a także dofinansowanie zewnętrzne.

Jak poinformował w piątek (10.11) burmistrz Wadowic Bartosz Kaliński, uzyskało pozwolenie na budowę, dofinansowanie zewnętrzne, miasto właśnie ogłosiło przetarg na remont monumentu. Prace konserwatorskie mają zakończyć się w maju przyszłego roku.


Momument  odsłonięto 95 lat temu dzięki staraniom społeczeństwa miasta 11 listopada 1928 roku. Zaprojektowany został przez artystę-rzeźbiarza Józefa Jurę. Szczyt wykonanego z piaskowcowego cokołu zdobiła urna z emblematami Krzyża Walecznych i girlandą laurową. Na jego bokach umieszczono wykonane z brązu nazwy sześciu pól bitewnych, w których walczyli żołnierze „dwunastki”. W połowie pięciometrowego postumentu umieszczona została figura żołnierza z bronią u boku, częścią ekwipunku oraz Krzyżem Walecznych na piersi munduru.  W trakcie II wojny światowej Niemcy zbezcześcili monument usuwając z niego tablice. W 1975 roku władze komunistyczne przeniosły pomnik na cmentarz wojskowy. W 1981 roku wrócił on na swoje miejsce dzięki staraniom osób związanym z Solidarnością. Pod pomnikiem od lat odbywają się uroczystości państwowe: składane są tutaj  kwiaty, znicze.

(MG)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze  

+12 #1 Ryba 2023-11-10 20:12
Pięknie odrestaurowany pomnik będzie bardzo kontrastował z beznadziejnym stanem "prawdziwych" zabytków. Koszarami, na których tle stoi i kamienicy na którą jest zwrócony. Może przy tej okazji przypomnieć co to za obiekty?
+9 #2 Ryba 2023-11-10 20:12
Pięknie odrestaurowany pomnik będzie bardzo kontrastował z beznadziejnym stanem "prawdziwych" zabytków. Koszarami, na których tle stoi i kamienicy na którą jest zwrócony. Może przy tej okazji przypomnieć co to za obiekty?
+10 #3 Sata 2023-11-10 20:32
Biuro interwencji mieszkańca... Lwowska obywatele wydali pieniądze a burmistrz nic nie robi!!! Zapadnięta kostka i studzienki!!!
+8 #4 Sata 2023-11-10 21:27
Wadium zaginęło czy jest w Kleczy na kopcu Kalinski?????!! !!!!!!!!!!!!

Nie masz uprawnień do komentowania tego artykułu.