Kino Centrum we wrześniu obchodzi 20-lecie istnienia! Z tej okazji Wadowickie Centrum Kultury przygotowa
20 lat Kina Centrum! Zobaczcie co przygotowano na obchody!

Kino Centrum we wrześniu obchodzi 20-lecie istnienia! Z tej okazji Wadowickie Centrum Kultury przygotowało sporo wydarzeń, obchody potrwają kilka dni! Zobaczcie co się będzie działo!

Czy pamiętacie swoje pierwsze kroki w Kinie Centrum w Wadowicach? Przeżyliście w nim chwile wzruszenia, śmiechu i napięcia? Przez ostatnie 20 lat wadowickie kino odwiedziło 647 147 widzów, wyświetlono 2 475 tytułów na 13 560 seansach. We wrześniu organizatorzy zapraszają na wspólne świętowanie jubileuszu placówki, podczas którego widzowie przeniosą się w podróż przez różne gatunki filmowe. Będzie groźnie, poruszająco, satyrycznie, śmiesznie i wzruszająco.

Świętowanie urodzin rozpocznie się w piątek 22 września o godzinie 19:00 kameralnym koncertem jazzowym „DUO – Dębski/Ścierańki”. Tych dwóch muzyków to ikony polskiej sceny jazzowej: Krzesimir Dębski - skrzypek jazzowy, dyrygent, aranżer i producent muzyczny, kompozytor między innymi muzyki filmowej do filmów „Ogniem i mieczem” czy „Kingsajz”. Z kolei Krzysztof Ścierański, od ponad trzydziestu lat uznawany jest przez miesięcznik Jazz Forum za najlepszego polskiego basistę. Koncerty Krzysztofa Ścierańskiego to dawka niesamowitej energii, ciepła i wrażliwości.

Kolejnym wydarzeniem w ramach urodzin Kina Centrum będzie Noc Horrorów. Dwa seanse: „Pajęczyna” i „Demeter: przebudzenie zła” zostaną wyświetlone w piątek 22 września od godziny 21:30. Podczas Nocy Horrorów odbędzie się konkurs na najlepsze przebranie, a Wolontariat WCK zadba o specjalną scenografię i atmosferę wydarzenia. Następnego dnia – w sobotę 23 września od godziny 20:30 widzowie będą mogli uczestniczyć w wieczorze z komedią, i to najlepszą, bo czeską! Czas umili dorosłym widzom degustacja „chmielowych trunków” zorganizowana przez Galicjankę.

Niedziela 24 września skierowana będzie do młodszej publiczności. Dzieci obejrzą bajkę „Titina” o godzinie 10:30, a dodatkowo przed seansem na milusińskich będą czekać zabawy, animacje i dużo niespodzianek! Po bajce o godzinie 13:00, organizatorzy zapraszają młodzież na film  „Lato, kiedy nauczyłam się latać”. Seans poprzedzony będzie interesującym spotkaniem i rozmową próbującą odpowiedzieć na pytanie „Czy trudno być nastolatkiem?”.  Dla młodszej widowni w wieku 9 – 13 lat przewidziano także warsztaty  „Wirtualna rzeczywistość - w teorii i praktyce”. To jeszcze nie koniec atrakcji tego dnia! O godzinie 16:00, również w niedzielę 24 września, publiczność obejrzy najnowszy koncert Andre Rieu „Miłość mieszka pośród nas”.”

Najważniejszym wydarzeniem, a zarazem wieńczącym obchody 20-lecia Kina Centrum będzie uroczysta urodzinowa gala we wtorek 26 września, połączona z przedpremierowym pokazem filmu „Święto ognia” z udziałem - Katarzyny Herman, Joanny Drabik oraz Pauliny Pytlak. To wyjątkowe wydarzenie poprowadzi – Marta Bizoń. A skoro to urodziny to nie może zabraknąć dla wszystkich gości urodzinowego tortu!

W trakcie jubileuszu nie zabraknie również wyjątkowych atrakcji. Kino Centrum przygotowało konkursy, nagrody i niespodzianki dla wiernych widzów. Będzie można spotkać się z innymi miłośnikami kina, dzielić wspomnieniami i rozmawiać o swoich ulubionych filmach.

To nie tylko jubileusz kina, ale także święto wszystkich widzów, którzy przez lata byli z Kinem Centrum i podzielali pasję do filmu! W tych dniach nie może nikogo zabraknąć!

 

Przypomnijmy, że niewiele brakło, aby w naszym mieście w ogóle nie było kina: zasłużona "Szarotka" znajdująca się przy ulicy Lwowskiej, w którym filmy oglądało kilka pokoleń wadowiczan, wiosną 2003 roku podzieliła niestety los innych tego typu placówek w regionie, bo niestety nie potrafiła przystosować się do nowych czasów.

Dzięki byłej burmistrz Wadowic Ewie Filipiak, ówczesnej Radzie Miejskiej oraz uporowi dyrektora Wadowickiego Centrum Kultury Piotra Wyrobca, Kino Centrum uruchomione 26 września 2003 roku, ulokowane w sali widowiskowo - teatralnej Wadowickiego Centrum Kultury powstało, przetrwało i ma się dobrze. Być może dlatego, że należy do Małopolskiej Sieci Kin Cyfrowych i wyświetla praktycznie większość nowych filmów.

Nasze kino zostało wybrane zresztą kilka lat temu jako przykład jednego z najlepiej funkcjonujących kin w niedużym mieście, doceniają go również widzowie, więc w dobie multipleksów nie mamy czego się wstydzić. Od marca tego roku kino stało się  bardziej przyjazne osobom niedowidzącym i  niewidomym, dzięki zainstalowanemu sprzętowi do audiodeskrypcji. Pierwszym filmem, który był wyświetlany z tą funkcją była "Sonata". Drugim ważnym elementem dla osób z dysfunkcjami są pętle indukcyjne umożliwiające korzystanie z oferty osobom z dysfunkcjami słuchu.

Zobacz: Jak wygląda kino od kuchni

 

 

(Marcin Guzik)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze  

+14 #1 Tuareg 2023-09-14 17:05
Po 20 latach sala kinowa wymaga generalnego remontu, w tym wymiany foteli i zwiększenia spadu.
+5 #2 Obiektywnie 2023-09-14 20:07
Budynek na zewnątrz to obraz nędzy i rozpaczy . Repertuar też pozostawia wiele do życzenia, brak spotkań z ludźmi kultury, podróżnikami np.itd.
+3 #3 Sata 2023-09-14 20:39
No ale włodarz naszego narodu tam był. On to właśnie kocha średniowiecze.
+1 #4 Ewa 2023-09-15 10:50
Cytuję Obiektywnie:
Budynek na zewnątrz to obraz nędzy i rozpaczy . Repertuar też pozostawia wiele do życzenia, brak spotkań z ludźmi kultury, podróżnikami np.itd.


Odnośnie stanu budynku na zewnątrz to pełna zgoda! Jednak w WCK od kilkunastu lat regularnie w 3 czwartek każdego miesiąca (z wyłączeniem wakacji) odbywają się spotkania z podróżnikami w Klubie Podróżnika "Bez Paszportu"- najbliższe już w przyszłym tygodniu;-) Wystarczy zapoznać się z ofertą!
0 #5 Katotaliban 2023-09-16 20:24
W Suchej Beskidzkiej wybudowano nowoczesne kino, a Wadowice jak zwykle dziadują

Nie masz uprawnień do komentowania tego artykułu.