Niszczejący zabytek, pomnik Emila Zegadłowicza stojący przed wadowickim liceum ma w końcu doczekać s
Pomnik Zegadłowicza przed liceum doczeka się w końcu remontu

Niszczejący zabytek, pomnik Emila Zegadłowicza stojący przed wadowickim liceum ma w końcu doczekać się remontu.

Pomnik Emila Zegadłowicza stojący na skwerze przy ulicy Mickiewicza  przy Liceum Ogólnokształcącym im. Marcina Wadowity od dawna prosi się o remont. Odsłonięty w 1968 roku wizerunek piewcy Beskidów w ostatnim czasie został mocno nadwyrężony przez ząb czasu i warunki atmosferyczne: swoje zrobił deszcz, śnieg i mrozy. Momument powoli zaczyna się niestety rozpadać.

Monument był częściowo łatany i silikowany. W 2013 roku przeszedł niewielki lifting: zajął się tym Kamil Suknarowski, syn rzeźbiarza profesora Franciszka Suknarowskiego, który pod koniec lat pięćdziesiątych osobiście wykonał rzeźbę Emila Zegadłowicza.  W marcu 2020 roku została ona co prawda  wpisana do rejestru zabytków ruchomych województwa małopolskiego, ale niestety w ostatnich latach ponownie jej stan coraz bardziej się pogarsza.
 
Dyrekcja I Liceum Ogólnokształcącego w Wadowicach starała się o dotację w kwocie 30 000 złotych właśnie na remont. Tymczasem w lipcu pomnik znalazł się na liście Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Władze województwa zaplanowały na to 117 600  złotych, przewidziany koszt całej inwestycji to 120 000 złotych.

Kwota ta pozwoli na wykonanie prac konserwatorskich, restauratorskich i estetycznych znacznie szerszych niż to co udałoby się zrobić za pieniądze od powiatu dla liceum.

W najbliższym czasie ma odbyć się przetarg na remont monumentu.

 

(MG)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze  

-14 #1 Tuareg 2023-09-14 17:06
Szkoda kasy. Lepiej go zburzyć. To nie zabytek.
0 #2 Waran Kojtyła 2023-09-14 17:46
Cytuję Tuareg:
Szkoda kasy. Lepiej go zburzyć. To nie zabytek.

Znalazł się burzyciel-obszc zymurek.

Nie masz uprawnień do komentowania tego artykułu.