Miejska Orkiestra Dęta Andropol z Andrychowa zdobyła I miejsce i Grand Prix XXIV Małopolskiego Festiwa
Andrychowska Miejska Orkiestra Dęta Andropol najlepsza w województwie!

Miejska Orkiestra Dęta Andropol z Andrychowa zdobyła I miejsce i Grand Prix XXIV Małopolskiego Festiwalu Orkiestr Dętych. Trzecie miejsce wśród orkiestr małych zajęła Orkiestra Dęta OSP Nidek. W szranki stanęło tutaj 30 orkiestr.

W niedzielę (4.06) w amfiteatrze w  Więcławicach Starych (gmina Michałowice) odbył się XXIV Małopolski Festiwal Orkiestr Dętych. W muzyczbych zmaganiach brało tutaj udział 30 orkiestr z całego województwa.

I miejsce wśród orkiestr dużych zajęła Miejska Orkiestra Dęta Andropol z Andrychowa, która zdobyła również Grand Prix  festiwalu. Wśród orkiestr małych III miejsce zajęła Orkiestra Dęta oSP Nidek.

Przypomnijmy, że powstanie orkiestry w Andrychowie datuje się na lata 1922-1923 kiedy to przy Zakładach Bawełnianych Braci Czeczowiczka powstała Fabryczna Orkiestra Strażacka. Członkowie nowo powstałego zespołu grali początkowo w cywilnych ubraniach i na własnych instrumentach. A że grali dobrze, ówczesny właściciel zakładów zakupił mundury wzięte od strażaków i wprowadził etat kapelmistrza. Przez całe dwudziestolecie międzywojenne andrychowscy „dęciacy” uświetniali swoją grą najrozmaitsze uroczystości.

Po wybuchu II-ej wojny światowej w czasie okupacji orkiestra była zmuszona zawiesić swoją działalność. Zaraz po wojnie gdy zakład wznowił swoją działalność już pod nazwą Andrychowskie Zakłady Przemysłu Bawełnianego wznowiono także działalność  przyzakładowej  orkiestry dętej, która szybko zwiększyła swój skład i w 1947 roku liczyła już 25 osób.  W latach 60-tych i 70–tych orkiestra AZPB prezentowała bardzo wysoki poziom artystyczny. Była to zasługa w dużej mierze wybitnych dyrygentów, którzy w tym czasie prowadzili zespół.

Orkiestra AZPB „ Andropol”, jak wiele innych orkiestr działających przy różnego rodzaju państwowych zakładach przemysłowych, dotkliwie odczuła zmiany jakie miały miejscew Polsce po 1989 roku, a w szczególności proces prywatyzacji zakładów. Na szczęście w roku 1999  patronat nad orkiestrą przejęło Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie i mimo znacznego zmniejszenia liczebności zespołu – do 35 muzyków – orkiestra nadal mogła koncertować na wysokim poziomie, a co za tym idzie zdobywać nagrody na różnych przeglądach i festiwalach.  Od roku 2004 orkiestra działa jako stowarzyszenie, obecnie gra w niej prawie 30 muzyków a naukę gry na instrumencie pobiera kolejnych 10 osób. Orkiestra występuje prawie na wszystkich ważniejszych uroczystościach kościelnych oraz państwowych odbywających się na terenie gminy Andrychów i ma na koncie wiele nagród i wyróżnień.

(MG)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Nie masz uprawnień do komentowania tego artykułu.