Podczas Kongresu po Kapitule Prowincji, na urząd kustosza Sanktuarium Pasyjno-Maryjnego w Kalwarii Zebrz
Kalwaryjskie sanktuarium ma nowego kustosza

Podczas Kongresu po Kapitule Prowincji, na urząd kustosza Sanktuarium Pasyjno-Maryjnego w Kalwarii Zebrzydowskiej został wybrany o. dr Cyprian Moryc OFM. Zastąpi na tym stanowisku o. Gracjana Kubicę.

Jak informuje biuro prasowe Sanktuarium Pasyjno-Maryjnego w Kalwarii Zebrzydowskiej, o. dr Cyprian Moryc OFM urodził się 19 czerwca 1968 roku w Myślenicach. Do Zakonu Braci Mniejszych OFM (OO. Bernardynów) wstąpił w 1988 roku. Po ukończeniu nowicjatu w klasztorze w Leżajsku, złożył pierwsze śluby zakonne 9 września 1989 roku. Profesję wieczystą złożył 4 października 1993 roku. W roku 1995 uzyskał magisterium z teologii i przyjął święcenia kapłańskie.

W latach 1997-2002 odbył studia w Instytucie Historii Sztuki KUL, zwieńczone tytułem magistra historii sztuki. W roku 2007 uzyskał stopień doktora nauk humanistycznych w zakresie historii sztuki na podstawie obronionej rozprawy: "Theatrum sacrum we wnętrzach kościołów bernardyńskich jako wyraz sarmackiej religijności polskich bernardynów", napisanej pod kierunkiem prof. dra hab. Jerzego Lileyki. Od października 2008 roku do 2019r. pracował w Instytucie Kulturoznawstwa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II i jednocześnie prowadził pracownię artystyczną św. Łukasza w klasztorze bernardynów w Lublinie.

W latach 2019 – 2022 był ojcem duchownym w Wyższym Seminarium Duchownym OO. Bernardynów w Kalwarii Zebrzydowskiej. Przy tutejszym sanktuarium prowadzi Pracownię Sztuki Sakralnej pw. ŚŚ. Bernardyna i Mikołaja. Pełni funkcję Prowincjalnego Konserwatora Zabytków. Na ostatniej Kapitule Prowincji ponownie został wybrany Definitorem Prowincji.

Przypomnijmy, że manierystyczny zespół architektoniczno-krajobrazowy oraz park pielgrzymkowy w Kalwarii Zebrzydowskiej został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO 1 grudnia 1999 roku w Marakeszu (Maroko). Jest on świadectwem religijności i kultury oraz pierwszym założeniem typu „wielkich kalwarii” w Polsce. Kryterium decydujące o wpisie obiektu mówi o integralności naturalnego krajobrazu, który został wykorzystany do kultu Męki Pańskiej i Najświętszej Maryi Panny w formie alei i kaplic. Piękno krajobrazu i architektury łączy się harmonijnie z walorami duchowymi.

Sanktuarium powstało na początku XVII wieku z inicjatywy Mikołaja Zebrzydowskiego, który przekazał opiekę nad miejscem bernardynom. Sanktuarium jest jednym z największych miejsc kultu Męki Pańskiej oraz Najświętszej Maryi Panny. Z niesłabnącym zainteresowaniem pątnicy uczestniczą w Misterium Męki Pańskiej organizowanym w Wielkim Tygodniu oraz uroczystościach ku czci Wniebowzięcia NMP. Liczba nawiedzających pielgrzymów rocznie sięga dwóch milionów.

 

(AS)
(zdjęcia: Sanktuarium Pasyjno-Maryjne w Kalwarii Zebrzydowskiej, Marcin Guzik

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze  

0 #1 Agnieszka 2023-05-28 10:43
Szczęść Boże,

brakuje mi w artykule informacji o tym, że o. Cyprian przez wiele lat był oddanym pasterzem w lubelskiej wspólnocie Odnowy w Duchu Świętym - późniejszej Wspólnocie Najświętszego Imienia Jezus. Dbał o rozwój duchowy wielu młodych ludzi z lubelskich uczelni, organizował rekolekcje, spotkania, wyjazdy, czuwania. Obecnie, choć z daleka Ojciec, towarzyszy nam duchowo i jest niezwykle oddanym Kapłanem, prawdziwym Ojcem w wierze. Bogu niech będą dzięki za Niego.
Cytować
Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.