Muzeum Miejskie w Wadowicach zaprasza nową wystawę, na której prezentowane są  rzeźby 34. artystów
Nowa wystawa w Muzeum Miejskim

Muzeum Miejskie w Wadowicach zaprasza nową wystawę, na której prezentowane są  rzeźby 34. artystów ludowych, wśród których jest wielu laureatów nagrody im. Oskara Kolberga, najważniejszego wyróżnienia w dziedzinie sztuki ludowej.

Muzeum Miejskie w Wadowicach zaprasza na wystawę rzeźby ludowej, będącej fragmentem prywatnej kolekcji Kazimierza Mazurka. Na ekspozycji prezentowane są  rzeźby 34. artystów ludowych, wśród których jest wielu laureatów nagrody im. Oskara Kolberga, najważniejszego wyróżnienia w dziedzinie sztuki ludowej.

Wystawiane prace gromadzone były głównie w latach 1971-1995 a znaczną ich część stanowią figury Chrystusa Frasobliwego, które nierozerwalnie kojarzone są z okresem wielkiego postu. Motyw ten związany z pobożnością pasyjną  przedstawia postać umęczonego Chrystusa, tuż przed śmiercią na Golgocie, który przysiada na kamieniu i pogrąża się w myślach nad światem. Jednym ze źródeł popularności tego wizerunku była rycina Albrechta Dürera z okładki wydanej na początku XVI wieku Małej Pasji, która stała się źródłem inspiracji bądź wzorem ikonograficznym dla wielu artystów również tych ludowych.

Na wystawie można również podziwiać figury świętych, pietę czy przedstawienia związane z obrzędowością ludową. Szczególnie interesująco prezentuje się „Tryptyk” autorstwa Jana Krajewskiego czy „Objawienie Pańskie” dłuta Anny Ficoń. Z właścicielem kolekcji muzeum współpracowało już przy okazji wystawy meteorytowej.  

Wernisaż wystawy zatytułowanej  W niefrasobliwym świecie frasobliwych świątków zaplanowany został w najbliższy piątek (31.03) o godzinie 17:30. Ekspozycję będzie można zwiedzać bezpłatnie do końca maja tego roku.


(AS)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl
Dodaj komentarz

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.