2 kwietnia, w 18 rocznicę śmierci św. Jana Pawła II, na wadowickim rynku odbędzie się wielkie widow
W 18 rocznicę śmierci papieża na rynku wielkie widowisko. Scena już powstaje

2 kwietnia, w 18 rocznicę śmierci św. Jana Pawła II, na wadowickim rynku odbędzie się wielkie widowisko artystyczne. Wystapią m.in. Edyta Górniak, Łukasz Zagrobelny, Halina Mlynkova czy Mała Armia Janosika.

W niedzielę (2.04)18 rocznicę śmierci św. Jana Pawła II, na wadowickim rynku odbędzie się wielkie widowisko artystyczne "Nie zastąpi Ciebie nikt" organizowane przez Telewizję Polską Polskie Radio Program I, gminę Wadowice oraz Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach.

Rozpocznie się ono o godzinie 17:30 modlitwą przez wstawiennictwo Jana Pawła II. O godzinie 18:00 odbędzie się czuwanie z Janem Paweł Ii transmitowane przez TVP1. Tradycyjne pieśni i piosenki religijne „Matko, która nas znasz”, „Czarna Madonna”, „Siła jest w jedności” czy „Abba, Ojcze” wykonają polscy artyści: Edyta Górniak, Mała Armia Janosika, Alicja Węgorzewska, Łukasz Zagrobelny, Mateusz Ziółko, Janusz Radek, Sound'n'Grace, Halina Mlynkova, Magda Anioł, Olga Szomańska, Izabela Szafrańska, Marcin Sójka, Siewcy Lednicy, Promyczki Dobra. Prowadzenia Hanna Rybka oraz Tomasz Wolny.

O godzinie 20:00 w wadowickiej bazylice odbędzie się msza święta.

Karol Wojtyła urodził się 18 maja 1920 roku w Wadowicach. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1946 roku. Poeta i poliglota, a także aktor, dramaturg, pedagog i kapłan. W 1958 roku został biskupem, a w czerwcu 1967 roku kardynałem. Uczestniczył we wszystkich sesjach Soboru Watykańskiego Drugiego.

16 października 1978 roku został wybrany na papieża. Swój pontyfikat rozpoczął 22 października. Sześć lat po śmierci został beatyfikowany. Jego proces beatyfikacyjny był jednym z najkrótszych w historii Kościoła, rozpoczął się miesiąc po pogrzebie, a zakończył się sześć lat po śmierci, zaś proces kanonizacyjny zakończył się trzy lata po beatyfikacji, dziewięć lat po śmierci: w 2014 roku wraz z Janem XXIII, został uznany za świętego.

Jego pontyfikat trwał 27 lat i był trzecim pod względem długości w dotychczasowej historii Kościoła katolickiego. Jan Paweł II to pierwszy papież z Polski, pierwszy papież Słowianin i pierwszy papież pochodzący z kraju będącego wówczas pod rządami komunistów.

Jan Paweł II nazywany jest papieżem pielgrzymem. Odbył 104 podróże zagraniczne, odwiedził 129 krajów a także wszystkie zamieszkane kontynenty. Dziewięciokrotnie odwiedził ojczyznę. Odbył też 144 podróże po Włoszech. Wylicza się, że przebył ponad 1,6 miliona kilometrów, co odpowiada 40-krotnemu okrążeniu Ziemi wokół równika i czterokrotnej odległości między Ziemią a Księżycem.

2 kwietnia 2005 roku wieczorem, arcybiskup Leonardo Sandri ogłosił, że o godzinie 21:37 "Nasz Ojciec Święty powrócił do domu Ojca". Zmarł w 9666 dniu swojego pontyfikatu. Pogrzeb papieża odbył się 8 kwietnia 2005 roku. Jan Paweł II został beatyfikowany 1 maja 2011 roku, a następnie kanonizowany 27 kwietnia 2014 roku. Pierwotnie jego trumna spoczęła w podziemiach Bazyliki św. Piotra w Watykanie, a następnie od momentu ogłoszenia go błogosławionym we wnętrzu watykańskiej Bazyliki w ołtarzu św. Sebastiana.

W Wadowicach na wiadomość o śmierci Ojca Świętego tłumy mieszkańców zgromadziły się na rynku a także w bazylice. W ciszy i skupieniu zapalano znicze, modlono się.

(MG)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze  

+46 #1 Monika 2023-03-27 11:03
Na to pieniądze są, a żeby tak naprawić karuzele na placu zabaw w parku to pieniędzy nie ma, już rok stoi uszkodzona.
+24 #2 Jola 2023-03-27 11:31
Cytuję Monika:
Na to pieniądze są, a żeby tak naprawić karuzele na placu zabaw w parku to pieniędzy nie ma, już rok stoi uszkodzona.

A ja myślałam że spotkają się na rynku w kampanii przedwyborczej premier Morawiecki z premierem Tuskiem i będzie agitacja na wybory. To by była konfrontacja.
+53 #3 Franek 2023-03-27 11:36
Super super, wydawajcie nasze pieniądze na imprezę dla 5 osób.
Nie zapomnijcie o koncercie orkiestry dętej i przemówieniach.

Olejmy to, że to miasto to jeden wielki syf, z upadającymi sklepami, brakiem miejsc dla młodzieży i dorosłych, obskurnymi kamienicami, menelami i panoszącymi się dresami na osiedlach.

Ważne, że jest papież, wielka scena, wielkie przemowy i wielkie obietnice.

Nie jest wam wstyd? Andrychów się rozwija, Zator się rozwija, Kalwaria się rozwija, za to Wadowice się zwijają.
Pozostają miastem powiatowym tylko dlatego, że kiedyś urodził się tu Papież, tylko dlatego.

A z resztą, ja się natrudzę, napiszę trafny komentarz, który zostanie zminusowany przez pożytecznych idiotów, a następnie usunięte przez redakcję, bo jak to tak trafnie punktować śmietnik, w którym znajduje się nasze miasto.
+23 #4 Sroka 2023-03-27 12:09
Będą śpiewać . Karol wiedział nie powiedział.
+43 #5 Sroka 2023-03-27 12:44
Setki tysięcy zamkniętych firm małe sklepy upadają. Rząd pożycza na 13 tki
Inflacja blisko 20 procent kary za wyroki za łamanie prawa idą w setki milionów. A na tytaniku orkiestra gra. Fundacje Pisu dla swoich dostają miliony. PiS doji Polskę bez umiaru.spolki pprzelewsja miliony na kampanię PiS. Tak oto mamy dwie Polski
Polska PiS. I Polska biednych podatników.
+30 #6 Pracz 2023-03-27 13:30
Niestety jeszcze kilka miesięcy musimy znosić te chore pomysły rządzących- nie ma pieniędzy dla chorych, inwalidów -ale są na tego typu koncerty .
+19 #7 Hehe 2023-03-27 13:45
Cytuję Franek:
Super super, wydawajcie nasze pieniądze na imprezę dla 5 osób.
Nie zapomnijcie o koncercie orkiestry dętej i przemówieniach.

Olejmy to, że to miasto to jeden wielki syf, z upadającymi sklepami, brakiem miejsc dla młodzieży i dorosłych, obskurnymi kamienicami, menelami i panoszącymi się dresami na osiedlach.

Ważne, że jest papież, wielka scena, wielkie przemowy i wielkie obietnice.

Nie jest wam wstyd? Andrychów się rozwija, Zator się rozwija, Kalwaria się rozwija, za to Wadowice się zwijają.
Pozostają miastem powiatowym tylko dlatego, że kiedyś urodził się tu Papież, tylko dlatego.

A z resztą, ja się natrudzę, napiszę trafny komentarz, który zostanie zminusowany przez pożytecznych idiotów, a następnie usunięte przez redakcję, bo jak to tak trafnie punktować śmietnik, w którym znajduje się nasze miasto.


Bardzo trafnie napisane :) Dziura, w której ludzie żyją tylko dlatego bo polowa miasta robi w jednej większej lokalnej firmie XD To miasto jest ofiarą tego z czego jest znane + od lat nieudolni włodarze, zupełnie jak w rządzie :D Lepiej tu nie będzie, jak ktoś chce mieć lepiej to niech się lepiej uczy jezyków obcych, bo tam specjalistów doceniają (nie mylić z patusami jadącymi "za chlebkiem" bo sie nie nadaja do grabienia wody XD)
+22 #8 Cyrk 2023-03-27 14:06
Na takie koncerty są pieniądze na ludzi niema inflacja szaleje sklepie drogo stare babcie kradną żeby przeżyć nasz nie udolny rzad będzie koncerty zmarłemu Papieżowi robił i Ukrainie pomagał my Polaczki mamy zdychać z głodu.
+15 #9 Widz 2023-03-27 14:59
Nie wybieram się. Nudy...
+12 #10 adam 2023-03-27 15:11
Cytuję Monika:
Na to pieniądze są, a żeby tak naprawić karuzele na placu zabaw w parku to pieniędzy nie ma, już rok stoi uszkodzona.

Trzeba zaprosić kalinskiego na selfie to może coś zrobi !!!!
+12 #11 Wrr 2023-03-27 15:19
Cytuję Sroka:
Setki tysięcy zamkniętych firm małe sklepy upadają. Rząd pożycza na 13 tki
Inflacja blisko 20 procent kary za wyroki za łamanie prawa idą w setki milionów. A na tytaniku orkiestra gra. Fundacje Pisu dla swoich dostają miliony. PiS doji Polskę bez umiaru.spolki pprzelewsja miliony na kampanię PiS. Tak oto mamy dwie Polski
Polska PiS. I Polska biednych podatników.

Robią ludziom igrzyska, a o co innego tu biega!!! https://wojdabejda.wordpress.com/2023/03
+12 #12 adam 2023-03-27 15:30
Kiedy będą obchodzic rocznice rezolucji? czy będą koncerty,filmy, przemówienia ?
0 #13 Polexit 2023-03-28 10:30
https://youtu.be/H_DZZlPd07U
-2 #14 Ewa 2023-03-28 16:32
Koncert ku czci patrona pedofilów...
+6 #15 Yanek 2023-03-28 18:16
Co sie dziwic ze kase wydają, ratują sie jak mogą, Wadowice się kończą, papież sie kończy, mozemy pomarzyc o turystach sprzed choćby 10 lat, po co rozwijać miasto, po co strefy ekonomiczne, przecież mamy papieża
Hehe:)
-6 #16 Pelo 2023-03-28 19:45
Cytuję Ewa:
Koncert ku czci patrona pedofilów...

Oj odezwała się całą noc dyma jeszcze rano do pracy idzie !!!
+2 #17 K7 2023-03-29 16:53
Pontyfikat trwał 9666 dni - te 3 szóstki są niepokojące , nie jestem przesądny ,ale ....?
+1 #18 choinka 2023-03-30 20:56
Jestem przerażona tymi komentarzami. Czy wy jesteście Polakami? Co wam się w głowach porobiło?

Nie masz uprawnień do komentowania tego artykułu.