W ramach Dyskusyjnego Klubu Książki Wadowicka Biblioteka Publiczna zaprasza na spotkanie autorskie z Ma
Biblioteka zaprasza na spotkanie autorskie z pisarzem i publicystą Mariuszem Urbankiem

W ramach Dyskusyjnego Klubu Książki Wadowicka Biblioteka Publiczna zaprasza na spotkanie autorskie z Mariuszem Urbankiem – pisarzem i publicystą.

Autor swoje życie zawodowe związał z dziennikarstwem i historią. Publikował m.in. na łamach „Gazety Wyborczej”, „Polityki” oraz wrocławskiego miesięcznika „Odra”. Popularność zawdzięcza jednak przede wszystkim swoim książkom. Na półkach księgarń zagościły m.in. biografie gen. Bolesława Wieniawy-Długoszowskiego, Leopolda Tyrmanda, Stefana Kisielewskiego, Jerzego Waldorffa, Władysława Broniewskiego czy Juliana Tuwima.

W 2014 roku ukazała się zbiorowa biografia jego autorstwa „Genialni. Lwowska szkoła matematyczna”, w której opisuje burzliwe losy naukowców, tworzących tzw. lwowską szkołę matematyczną. W książce przedstawia osiągnięcia Stefana Banacha, Hugo Steinhausa, Stanisława Ulama, Stanisława Mazura, Antoniego Łomnickiego i wielu innych, ich kariery naukowe i pozanaukowe. Ukazuje ich dramatyczne dzieje kończące się w wielu przypadkach śmiercią od kul hitlerowskich okupantów.

Biografie autorstwa Mariusza Urbanka są wyraziste, ciekawe i cieszą się dużą popularnością wśród polskich czytelników. Jaki jest przepis pisarza na sukces? Jak sam autor mówi: „Biografia musi wynikać z pasji i chęci dowiedzenia się, co jest za następnym zakrętem. Proces pisania jest już tylko dzieleniem się tą ciekawością z czytelnikami”.

Spotkanie odbędzie się w piątek (30.09) o godzinie 18:00.

Wstęp wolny!

(AS)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze  

-1 #1 Anna 2022-09-24 22:51
To dopiero gratka! Dla mnie "Broniewski. Miłość, wódka, polityka" jest na pierwszym miejscu spośród książek napisanych przez p. Urbanka. Potem są: Lwowska szkoła matematyczna, "Kisielewscy", "Waldorff, ostatni baron Peerelu", Tuwim, itd. Szkoda, że nie mogę być na spotkaniu. Zapytałabym, dlaczego "Profesor Weigl i karmiciele wszy" a nie "Profesor Weigl i karmiciele wesz"...Oczywiś cie książka również przeczytana, jednym tchem.
Cytować
Dodaj komentarz

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.