Jubileuszowa Bajkolandia zakończyła się koncertem andrychowskiego zespołu Druga Strona Lustra. To ost
Andrychowski zespół Druga Strona Lustra zagrał ostatni raz w swojej karierze

Jubileuszowa Bajkolandia zakończyła się koncertem andrychowskiego zespołu Druga Strona Lustra. To ostatni występ w karierze kapeli, będący zarazem pożegnaniem z wierną publicznością jak i zmarłym przed rokiem przyjacielem i członkiem zespołu.

W niedzielę (26.06) podczas jubileuszowej Bajkolandii, w 20. rocznicę powstania zespołu i zarazem pierwszą śmierci Zygmunta Tomali andrychowski zespół Druga Strona Lustra zagrał po raz ostatni. To ładne uczczenie rocznicy, pożegnanie się z publicznością a także wspomnienie przyjaciela, który zmarł rok temu.

Zespół Druga Strona Lustra powstał w Andrychowie w roku 2002 z inicjatywy wokalistów Jarka Maxa Szklarczyka i Zygmunta Zigiego Tomali. Obaj byli członkami legendarnej już grupy Persona, której debiutancki album „Strefa Cienia” okazał się wielkim sukcesem na polskim rynku muzyki hip-hop. Chłopaków ciągnęło jednak w stronę muzyki reggae. Jamajskie rytmy były popularne już w szarej rzeczywistości PRLu lat ’80, ale z początkiem XXI wieku rozpoczęła się druga fala popularności tego gatunku w naszym kraju. Druga Strona Lustra była wówczas jednym z pionierów tej nowej fali.

Po wielu koncertach, nagranych i rozprowadzonych własnym sumptem utworach chłopakom udało się podpisać kontrakt z wytwórnią płytową „W Moich Oczach”. Debiutancki album „Język Żywiołów” ukazał się w roku 2006 i wywrócił do góry nogami świat młodych andrychowian. Swym gościnnym udziałem płytę wsparło wielu topowych wówczas artystów z gatunku reggae i hip-hop. Zespół ruszył w dwuletnią trasę koncertową, zagrał na największych polskich festiwalach muzyki reggae, takich jak Ostróda Reggae Festiwal, Regałowisko w Bielawie, Reggae Na Piaskach i wielu innych. W poszerzonym już składzie – z DJem Emiką, czyli Michałem Żuławińskim i wspomagającym wokalnie Lokiem, czyli Dawidem Balonem – chłopaki wystąpili w ponad 100 miastach i miasteczkach całej Polski. Teledysk do utworu promującego album „Głos Pokolenia” emitowany był przez telewizje muzyczne jak np. 4FunTv. Druga Strona Lustra wystąpiła także w programach „Kawa czy herbata” i „Kuba Wojewódzki”.

W 2008 roku skład zespołu poszerzył się. Zespół zaczął koncertować z tzw. „żywym składem”. Gitary, perkusja, żeńskie chórki i sekcja dęta stała się znakiem rozpoznawalnym dla marki DSL. W roku 2008 do sklepów muzycznych zawitał drugi album zatytułowany „Maxim Jammin”. Promowały go single „Okno na świat” oraz „A gdyby tak”. Muzyczne szaleństwo rozkręciło się na nowo. Trasa koncertowa po raz kolejny pozwoliła na to, by muzyka andrychowian rozbrzmiała w salach koncertowych i plenerach całej Polski – z zachodu na wschód, od Bałtyku do Tatr. Druga Strona Lustra ponownie gościła w stacjach telewizyjnych i radiowych.

Dziesiątą rocznicę powstania zespół świętował na wadowickim festiwalu Reggae Most. W tym samym roku rozpoczęły się też pierwsze nagrania na nową płytę. Kariera zespołu jednak spowolniła. Muzycy dojrzeli i zaczęli porządkować swoje prywatne życia, aspiracje i marzenia. Członkowie mocno rozbudowanego składu zaczęli się wykruszać. Powstał co prawda trzeci skład zespołu, który zagrał jeszcze kilkanaście koncertów, ale wspominana wcześniej druga fala popularności polskiej muzyki reggae wyraźnie wyhamowała.

W warunkach wymuszonego spokoju powstawał trzeci album grupy. Po raz kolejny wielu znamienitych gości zaszczyciło go swą obecnością. Płyta była wielokrotnie zmieniana, poprawiana, dogrywano nowe instrumenty, wokale, rodziły się coraz nowsze pomysły.

Ostatni koncert z udziałem Zygmunta Tomali miał miejsce w sierpniu 2020 roku w Wadowicach.

25 czerwca 2021 roku, po krótkiej lecz ciężkiej chorobie, Zigi zmarł. Nie doczekał albumu, w który włożył całe swoje serce i masę pracy. Było to momentem zwrotnym w karierze zespołu. Działalność artystyczna Drugiej Strony Lustra to nie tylko historia wspólnej muzyki, ale przede wszystkim historia wspólnej przyjaźni. Oczywistym stało się, że dalsza działalność zespołu nie powinna mieć miejsca.

Warto przytoczyć skład zespołu ww różnych okresach działalności:

Jarek Max Szklarczyk – wokal, gitara, klawisze
Zygmunt Zigi Tomala – wokal
Bartłomiej Breff Sołtysiewicz – wokal
Dawid Loko Balon – wokal
Ewa Krok – chórki
Joanna Mrzyk – chórki
Magdalena Rakowska – chórki
Bartek Staśkiewicz – gitara
Dawid Mańkowski – gitara
Mariusz Ślimak Tomczyk – perkusja
Tomek Młody Mańkowski – perkusja
Marcin Mrzyk – gitara basowa
Wojtek Kurtycz – gitara basowa
Szymon Klimkiewicz – gitara basowa
Robert Kaczmarczyk – saksofon
Bartek Balon – puzon
Dj Emika – gramofony

(AS)
(źródło: kultura.andrychow.eu)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Nie masz uprawnień do komentowania tego artykułu.