Miejska Orkiestra Dęta Andropol zaprasza mieszkańców Andrychowa i okolic do Stanicy Hocuł w Sułkowic
Majówka z Miejską Orkiestra Dęta Andropol

Miejska Orkiestra Dęta Andropol zaprasza mieszkańców Andrychowa i okolic do Stanicy Hocuł w Sułkowicach-Łęgu na majówkę.

W sobotę (14.05) Miejska Orkiestra Dęta "Andropol" zaprasza mieszkańców Andrychowa i okolic z całymi rodzinami  do Stanicy Hocuł (ulica Turystyczna 77A w Sułkowicach-Łęgu), gdzie od godziny 16:00 do 18:30 muzycy będą przygrywać podczas majówki.

Ponadto będzie można skorzystać z dodatkowych atrakcji, takich jak przejażdżki bryczką, oprowadzanki na koniu czy bufet (lody, zimne napoje, gorące posiłki). Będą także okazja do zdobycia dwie nowy płyty CD z muzyką orkiestry

Wstęp wolny! W razie deszczu impreza odbędzie się pod dachem.


Przypomnijmy, że powstanie orkiestry w Andrychowie datuje się na lata 1922-1923 kiedy to przy Zakładach Bawełnianych Braci Czeczowiczka powstała Fabryczna Orkiestra Strażacka. Członkowie nowo powstałego zespołu grali początkowo w cywilnych ubraniach i na własnych instrumentach. A że grali dobrze, ówczesny właściciel zakładów zakupił mundury wzięte od strażaków i wprowadził etat kapelmistrza. Przez całe dwudziestolecie międzywojenne andrychowscy „dęciacy” uświetniali swoją grą najrozmaitsze uroczystości.

Po wybuchu II-ej wojny światowej w czasie okupacji orkiestra była zmuszona zawiesić swoją działalność. Zaraz po wojnie gdy zakład wznowił swoją działalność już pod nazwą Andrychowskie Zakłady Przemysłu Bawełnianego wznowiono także działalność  przyzakładowej  orkiestry dętej, która szybko zwiększyła swój skład i w 1947 roku liczyła już 25 osób.  W latach 60-tych i 70–tych orkiestra AZPB prezentowała bardzo wysoki poziom artystyczny. Była to zasługa w dużej mierze wybitnych dyrygentów, którzy w tym czasie prowadzili zespół.

Orkiestra AZPB „ Andropol”, jak wiele innych orkiestr działających przy różnego rodzaju państwowych zakładach przemysłowych, dotkliwie odczuła zmiany jakie miały miejscew Polsce po 1989 roku, a w szczególności proces prywatyzacji zakładów. Na szczęście w roku 1999  patronat nad orkiestrą przejęło Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie i mimo znacznego zmniejszenia liczebności zespołu – do 35 muzyków – orkiestra nadal mogła koncertować na wysokim poziomie, a co za tym idzie zdobywać nagrody na różnych przeglądach i festiwalach.  Od roku 2004 orkiestra działa jako stowarzyszenie, obecnie gra w niej prawie 30 muzyków a naukę gry na instrumencie pobiera kolejnych 10 osób. Orkiestra występuje prawie na wszystkich ważniejszych uroczystościach kościelnych oraz państwowych odbywających się na terenie gminy Andrychów i ma na koncie wiele nagród i wyróżnień.

(AS)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl
Dodaj komentarz

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.