Wadowice szykują się do obchodów 102. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II. W tym roku odbędą się o
W 102. rocznicę urodzin św. Jana Pawła II dzień przyjaźni z Portugalią

Wadowice szykują się do obchodów 102. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II. W tym roku odbędą się one pod znakiem przyjaźni z Portugalią.

W środę (18.05) Urząd Miejski w Wadowicach, w ramach przygotowań do podpisania umowy partnerskiej z Fatimą (gmina Ourém), zaprasza mieszkańców do zapoznania się z kulturą tego wyjątkowego miejsca, tak mocno związanego z osobą Świętego Jana Pawła II. Okazją będzie 102. rocznica urodzin św. Jana Pawła II. Karol Wojtyła swój los i pontyfikat stale zawierzał Maryi. Totus Tuus – ta dewiza stała się jego zawołaniem biskupim już w czasach krakowskich. Wraz z wyborem na Stolicę Piotrową starał się szczególnie wypełniać wolę objawioną przez Matkę Bożą w Fatimie. Podpisanie umowy partnerskiej pomiędzy Wadowicami a Fatimą (Gmina Ourem) było planowane przez wadowickie władze dokładnie na dzień setnej rocznicy urodzin świętego Jana Pawła II. Niestety, z powodu wybuchu pandemii w roku 2020, wydarzenie musiało zostać przeniesione w czasie.

W tym roku obchody rocznicy urodzin patrona Wadowic rozpoczną się tradycyjnie Uroczystą Sesją Rady Miejskiej w Sali Teatralnej Wadowickiego Centrum Kultury, z projekcją filmu „Brat Papieża” i rozstrzygnięciem konkursu „Serce Roku”. O godzinie  12:00 w wadowickiej Bazylice Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny będzie miała miejsce uroczysta msza święta  pod przewodnictwem księdza Abpa Marka Jędraszewskiego. Przed mszą oficjalne delegacje złożą kwiaty pod pomnikiem świętego Jana Pawła II.

Po mszy zapraszamy serdecznie wszystkich Mieszkańców na Biesiadę Wadowicką, zorganizowaną przez Stowarzyszenie LGD Wadoviana wspólnie z gminnymi Kołami Gospodyń Wiejskich. Panie z kół gospodyń przygotują degustację potraw tradycyjnych, przyśpiewki oraz inne atrakcje. Gospodynie spróbują swych sił również w kuchni międzynarodowej i obiecały przygotować niespodzianki kulinarne z Portugalii i Ukrainy – informuje Urząd Miejski w Wadowicach

Kolejnym punktem wydarzenia będzie pokaz tradycyjnej kuchni portugalskiej wraz z degustacją potraw. Będzie można skosztować aż trzech portugalskich specjałów, przygotowanych przez restaurację TASCA Ruczajnik: zupy – caldo verde, przekąski – bifana oraz najbardziej znanego portugalskiego deseru – pastel de nata. Rozpoczęcie pokazu o godzinie 15:00.

Od 15:30 zaprezentuje się na scenie  Kinga Rataj z zespołem i wykonają dla zgromadzonych koncert portugalskiego fado.

Ostatnim punktem programu będzie tradycyjny koncert „Strażacy Ojcu Świętemu w hołdzie” – w tym roku o godzinie 18:00 wadowicki rynek zabrzmi dźwiękiem instrumentów ponad 60 strażaków z orkiestr OSP Chocznia, OSP Klecza, OSP Sucha Beskidzka i OSP Andrychów.

W tym dniu nie zabraknie również wystawy plenerowej poświęconej Fatimie i gminie Ourém, a ciekawostek o Portugalii i języku portugalskim będą mogli dowiedzieć się uczestnicy  od studentów Koła Naukowego Portugalistów Uniwersytetu Jagiellońskiego, którzy przyjadą ze swoim stoiskiem.

(AS)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze  

+2 #1 Ed 2022-05-10 06:57
Z okazji Świąt Wielkanocnych premier Morawiecki złożył swoim rodakom życzenia. Jak się okazuje, jego kancelaria sporo za to zapłaciła.Jak podaje serwis "Press", emisje telewizyjnych oraz radiowych spotów kosztowały łącznie podatników 650 tys. zł.Jak zauważa jednak serwis, nie we wszystkich popularnych stacjach pojawiły się spoty z życzeniami. Nie wybrano na przykład stacji TVN czy Radia Zet. Dlaczego?
Cytować
+7 #2 KingA 2022-05-10 09:10
I w pierwszym rzędzie znów zobaczymy ćwoków z pis-u Kaczyńskiego Filipiak i inne dobrodziejstwa z Wadowic.

Pewno znów zrobią sobie imprezę zamkniętą dla siebie za nasze pieniądze tak jak kiedyś.
Cytować
+2 #3 YOLO 2022-05-12 10:40
orkiestry strażackie wróciły! hura!. Będzie przy czym potańcować. Normalnie "synuś" filipiakowej kontynuuje jej dzieło jak mamusia kazała. Przeniesienie w czasie jak złoto
Cytować
+6 #4 Gość 2022-05-17 10:05
Muzyka gra a Tytanik TONIE...Inflacj a z Rosji. Drożyzna z Gwatemali. Koszt kredytu z Grecji. Ceny paliwa z Włoch. Wychodzi na to, że rząd PiS odpowiada tylko za zakup papieru toaletowego dla ministerstw.
Jakby ktoś nie wiedział dlaczego to wszystko tak drożeje. Niech każdy prominentny działacz Zjednoczonej Prawicy prawicy ma taką osobę w rodzinie której trzeba dużo płacić, za jej liczne ,,fuchy". PiS oligarchia, PiS drożyzna.
Polska oligarchia pączkuje.
Cytować
+4 #5 Eryk 2022-05-17 11:57
Od kiedy istnieje Orkiestra OSP ANDRYCHOW?
Chciałbym poznać założyciela tej oto orkiestry ktora oczywiscie ma grac na koncercie.
A ANDROPOL jest Orkiestra Miejska w Andrychowie
Cytować
+2 #6 Wadowiczaka 2022-05-17 20:50
Tak ja na pewno przyjdę ,moje koleżanki i koledzy na pewno teź urlopy sobie weźmiemy ,pozamykamy szkoły,przedszk ola,Banki,sklep y oj coś nie tak,oszczędnośc i widać kwiatów w mieście dalej brak,ale zdziwią się .Andrychów w kwiatach,Kalwar ia i Sucha toną w zieleni.
Cytować
Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.