Zakończyła się kompleksowa renowacja kapliczki słupowej z żeliwnym krzyżem w Bachowicach. W 2021 ro
Bachowicka kapliczka jak nowa

Zakończyła się kompleksowa renowacja kapliczki słupowej z żeliwnym krzyżem w Bachowicach. W 2021 roku dzięki staraniom wójta , gmina Spytkowice otrzymała 10 tysięcy złotych  dofinansowania na jej renowację w ramach konkursu Kapliczki Małopolski 2021.

Kapliczka ta jest jednym z najstarszych zabytków sakralnych w miejscowości Bachowice (gmina Spytkowice). Napis umieszczony na tablicy znajdującej się na niej głosi: „Na chwałę Bogu Fundatorowie Wojciech i Rozalia Szewczykowie Rok 1882”. Można przypuszczać więc,  że kapliczka powstała ponad 100 lat temu, co jeszcze bardziej podkreśla jej wartość historyczną związaną z regionem. Jak twierdzą mieszkańcy wsi, kapliczka stała się dla nich świadectwem nie tylko pobożności, ale i historii, ponieważ nierozerwalnie wiąże się z życiem ludzi, będąc świadectwem niezwykłych wydarzeń, nie tylko jej fundatorów, ale całej społeczności sołectwa Bachowice i gminy Spytkowice.

Niezbędne prace renowacyjne wykonane zostały przez firmę KATANGA Wiktor Kwapisiewicz, zgodnie z pozytywnie zaopiniowanym przez Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków programem prac konserwatorskich. Całkowita wartość prac wyniosła niespełna 50 tysięcy złotych.

Kapliczki i krzyże przydrożne stanowią nieodłączny element naszego krajobrazu. Są przejawem ludowej pobożności i religijności i stanowią cząstkę dziedzictwa kulturowego. Na ogół mijamy je obojętnie, nie zastanawiamy się nad tym, dlaczego i kto je postawił.

Tymczasem każdy przydrożny krzyż czy kapliczka ma własną historię i swego fundatora. Stawiane były w dowód wdzięczności za doznane łaski i dla upamiętnienia ważnych wydarzeń w życiu majętnego fundatora. Wznoszono je też w określonej intencji, prosząc o łaskę Boga. Miały chronić przed chorobą, pożarem i powodzią.

Najwięcej powstawało ich w wieku XIX, w latach wojen, głodów i epidemii, które co jakiś czas dziesiątkowały ludność. Nie lokalizowano ich w miejscach przypadkowych – najczęściej na rozstajach dróg, przy dawnych szlakach drogowych i pątniczych.

Miejscowe kapliczki mają mniej lub bardziej wyszukaną formę. Najczęściej występują w postaci kamiennych słupów zwieńczonych figurą Matki Boskiej lub w formie murowanych słupów z wnękami na gipsowe figurki i obrazki z wizerunkami świętych. Kapliczki szczególnie malowniczo wyglądają w maju, kiedy zbierają się przy nich wierni, by odśpiewać pieśni religijne lub odprawić nabożeństwo majowe

(MG)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze  

-1 #1 fan wadzy 2022-01-13 09:56
Program prac konserwatorskic h zgodnie z estetyką Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków. Tylko z oryginałem nie mający nic wspólnego :D
Cytować
Dodaj komentarz

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.