W Sali Teatralnej Domu Katolickiego  odbędzie się koncert Chóru Chłopięcego Filharmonii im. Karola
Chór Chłopięcy Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie wystąpi w Domu Katolickim

W Sali Teatralnej Domu Katolickiego  odbędzie się koncert Chóru Chłopięcego Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie. Wydarzenie zostanie zorganizowane w ramach I Festiwalu Chórów Chłopięcych w Krakowie.

W czwartek (16.09) o godzinie 18:30 w Sali Teatralnej Domu Katolickiego (Wadowice, plac Jana Pawła II 1) odbędzie się koncert Chóru Chłopięcego Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie. Chór poprowadzą dyrygentki: Lidia Martynian oraz Maria Dziedzic-Król, a towarzyszyć im będzie pianistka Magdalena Żak de Carvalho. W programie dzieła H.J. Botora, B. Chilcotta, S. Moniuszki, P. Moszumańskiego, J. Wasowskiego i W. Widłaka. Wydarzenie zostanie zorganizowane w ramach I Festiwalu Chórów Chłopięcych w Krakowie.

Pierwsza edycja Festiwalu Chórów Chłopięcych, która odbędzie się w dniach 13 – 19 września powstała nie bez powodu. Wiosną 2022 roku Krakowska Filharmonia obchodzić będzie bowiem 70. rocznicę działalności Chóru Chłopięcego. Poza Wadowicami koncerty festiwalu zabrzmią także w Tarnowie i w Bazylice Mariackiej w Krakowie. Tym samym piękno śpiewu chórów chłopięcych wybrzmi nie tylko dla publiczności krakowskiej, a oferta koncertowa dotrze do szerszego grona odbiorców w całej Małopolsce.
 
Chór Chłopięcy Filharmonii Krakowskiej powstał w 1951 roku z inicjatywy pedagoga, muzyka i pasjonata w jednej osobie -  Józefa Suwary. Repertuar (wówczas ok. 70 osobowego) zespołu obejmował utwory oratoryjne i a cappella, głównie kompozytorów polskich. W 1967 roku opiekę nad zespołem powierzono (na kolejnych 28 lat)  powierzono asystentce Profesora - Bronisławie Wietrzny. W okresie tym zespół wykonywał nowopowstające dzieła Krzysztofa Pendereckiego (Pasja wg św. Łukasza, Jutrznia, Magnificat), koncertując w wielu krajach Europy, a także w Libanie i Syrii. Za nagranie płyty z Pasją wg św. Łukasza chór otrzymał nagrodę Grand Prix du disque. W latach 1991-93 chór prowadził Stanisław Krawczyński. Od 1993 roku dyrygentem i kierownikiem zespołu jest prof. Lidia Matynian.

Bezpłatne bilety na koncert odebrać można od piątki (10.09) w kasach biletowych muzeum (plac Jana Pawła II 5). Liczba miejsc ograniczona!

(AS)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl
Dodaj komentarz

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.