Monika Bogdanowska została odwołana ze stanowiska Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Małopolsce.
Małopolski Konserwator Zabytków Monika Bogdanowska została odwołana

Monika Bogdanowska została odwołana ze stanowiska Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Małopolsce. Jej obowiązki przejęła Dominika Długosz.

Z dniem 9 września 2021 roku ze stanowiska Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków została odwołana Monika Bogdanowska – potwiedziło w komunikacje do mediów Biuro Prasowe Wojewody Małopolskiego informację, która wypłynęła do opinii publicznej kilka dni temu.

Z wnioskiem o odwołanie wystąpił 30 sierpnia wojewoda małopolski Łukasz Kmita. Główny Konserwator Zabytków wyraził zgodę na odwołanie. Obowiązki Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków będzie pełnić Dominika Długosz, dotychczasowa zastępczyni Moniki Bogdanowskiej.

Dr hab. Monika Bogdanowska jest autorką koncepcji działania na rzecz ochrony zabytków i opieki nad zabytkami w województwie małopolskim. Posiada wszechstronne wykształcenie z zakresu konserwatorstwa i ochrony zabytków. W 2005 roku obroniła z wyróżnieniem pracę doktorską. W 2012 roku uzyskała stopnień doktora habilitowanego w dziedzinie sztuk plastycznych, w dyscyplinie konserwacja-restauracja dzieł sztuki, na Wydziale Konserwacji-Restauracji Dzieł Sztuki ASP w Krakowie. Przez wiele lat pracowała czynnie jako konserwator, m.in. w Pracowni Konserwacji Rzeźby Drewnianej Polichromowanej na Wydziale Konserwacji Dzieł Sztuki ASP w Krakowie czy przy konserwacji wielu obiektów na terenie Krakowa (m.in. kościół p.w. Świętych Apostołów Piotra i Pawła, Teatr im. Juliusza Słowackiego, Collegium Novum UJ), poznając praktyczną stronę tego zawodu. Jako pracownik naukowy Wydziału Architektury PK zajmowała się zagadnieniami związanymi z szeroko rozumianą teorią i praktyką konserwacji, co znalazło odbicie w licznych publikacjach. Jest aktywnie zaangażowana w ochronę zabytków, regularnie włączając się w działalność organizacji społecznych działających dla dobra Krakowa i ochrony zabytków.

Powody odwołania Moniki Bogdanowskiej nie są zbyt jasne. Wiadomo tylko, że niedawno prowadzono kontrole  w Wojewódzkim Urzędzie Ochrony Zabytków, dotyczyła ona prowadzonych przez konserwatorów postępowań i wydawanych przez nich decyzji administracyjnych. Postępowanie zakończyło się oceną pozytywną, ale WUOZ został zobowiązany do naprawy wykrytych nieprawidłowości.

Barwna i kontrowersyjna postać Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków Moniki Bogdanowskiej miała też spory wpływ na zabytki w powiecie wadowickim. To właśnie ona wzięła w obronę restaurację zabytkowej kapliczki w Spytkowicach, budynek starej szkoły w Choczni, pałacu Bobrowskich w Andrychowie, czy budynków starego wadowickiego szpitala, krytykowała także mocno zaśmiecone reklamami Wadowice.

(MG)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze  

-8 #1 Gość 2021-09-10 09:14
Miejmy nadzieje że nowa osoba będzie rozsądniejsza i będzie miżna rozebrać szkołe w Choczni i stary szpital w Wadowicach. Bo działanie poprzedniczki było niepoważne.
-12 #2 gonzo 2021-09-10 10:35
jej z oczu źle patrzy
+19 #3 de facto 2021-09-10 11:32
Ciekawe czym podpadła. Pewnie nie wydała zgody na przebudowę jakiegoś dworku pisiorowi.
+4 #4 Ksu 2021-09-10 18:25
Pisiorskie mendy do pięt nie dorasta ją Pani Monice ! Akurat, to była właściwa osoba na właściwym miejscu !
-4 #5 Stachu 2021-09-12 12:40
Wszystkich tych urzędasów powinni ludzie wypier.... na zbity pysk a w szczególności konserwatorów. Jak znajdziesz na własnym podwórku łuskę to cię do pierdoła poślą ale jak przekręty robią z biznesmenami złodziejami to jest dobrze i morda w kubeł szary człowieku.
+2 #6 QWERTY 2021-09-13 15:30
Aaaa to już wiadomo dlaczego szpital walą,usunęli przeszkodę,i robią demolkę.
0 #7 Zbigniew 2021-09-19 13:25
Moja sprawa trwał u Pani konserwator 12 miesięcy. Dodaj ze był to bardzo łatwy temat . Wg. przepisów taka sprawa powinna zająć 2 miesiące . Przez ten okres materiały tak poszły do góry ze odpuściłem sobie remont - niech dalej będzie syf - to jest wygodniejsze dla urzędu . Niestety ta Pani nie potrafią kierować tym urzędem . Przewlekłość ze względu na brak decyzji w najprostszych sprawach spowodowały potężne zatory w urzędzie . Nie spodziewałem się po tej Pani sprawnego działania ze względu na jej doświadczenie . Praca na uczelni nie wymaga pracy w określonych terminach - w takich instytucjach czas płynie 3 razy wolniej niż dla szerego obywatela

Nie masz uprawnień do komentowania tego artykułu.