Wkrótce rozpocznie się remont pałacu Bobrowskich w Andrychowie. Obiekt odwiedzili przedstawiciele gmin
Wkrótce remont andrychowskiego pałacu. Zobaczcie jak teraz wygląda w środku!

Wkrótce rozpocznie się remont pałacu Bobrowskich w Andrychowie. Obiekt odwiedzili przedstawiciele gminy, wykonawcy i geodeci oraz dziennikarze Nowin Andrychowskich, dzięki którym możemy zobaczyć, jak obecnie wygląda wnętrze zabytku.

Pałac Bobrowskich w Andrychowie wkrótce czeka potżny remont, który potrwa według planów 2,5 roku. W środę (14.04) zabytek odwiedzili projektanci, wykonawcy, geodeci i przedstawiciele gminy Andrychów.

Najtrudniejsze będzie dostosowanie starej struktury architektonicznej do nowych funkcji. Niebagatelnym problemem będzie też sprostanie przepisom przeciwpożarowym, a bez spełnienia ich wymogów obiekt nie mógłby być dopuszczony do użytku – powiedzieli Nowinom Andrychowskim projektanci.

Dzięki dziennikarzom Nowin Andrychowskich, którzy również odwiedzili obiekt, możemy zobaczyć jak przed remontem prezentuje się wnętrze pałacu. Zobaczcie:

Planowany od dawna remont jest konieczny, bo na budowli widać ząb czasu i zaniedbania: jego stan techniczny pozostawia wiele do życzenia a bądź co bądź,  to stojąca w centrum miasta jego wizytówka i chyba najbardziej rozpoznawalny po samolocie obiekt.

Przypomnijmy, że kilka lat temu spadkobiercy rodziny Bobrowskich w postępowaniu administracyjnym odzyskali pałac w Andrychowie, który po wojnie odebrała im władza komunistyczna na mocy ustawy o reformie rolnej. Przez wszystkie te lata nieruchomość była we władaniu skarbu państwa, a w ostatnich dziesięcioleciach użytkownikiem była gmina Andrychów.

Burmistrz Andrychowa Tomasz Żak zaproponował wtedy, że gmina odkupi do Bobrowskich prawa do zamku. Zawarto porozumienie.  Spadkobiercy również wtedy formalnie przejęli pałac i odebrali od niego klucze, a następnie wynajęli gminie za symboliczną kwotę obiekt, który był do tej pory we władaniu Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie na mocy umowy dzierżawy.  W lipcu 2020 roku,p o pięciu latach negocjacji, Andrychów kupił od czterech spadkobierców  pałac wraz z innymi gruntami. Będzie to kosztować gminę ponad 4 miliony złotych w czterech ratach.

Po remoncie, w obiekcie znajdą tu swoje miejsce  m.in. Zbiory Historyczne Ziemi Andrychowskiej, sala koncertowa i wystawiennicza oraz Urząd Stanu Cywilnego a także swoje pomieszczenia będą mieć organizacje pozarządowe: – Towarzystwa Miłośników Andrychowa, Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich, Uniwersytetu Trzeciego Wieku i harcerze. Pałac będzie miejscem spotkań dla wszystkich mieszkańców : stąd projekt rewitalizacji nosi tytuł „Spotkajmy się pałacu”.

 

 

(MG)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl
Dodaj komentarz

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.