W najbliższych świątecznych dniach Kalwaria Zebrzydowska będzie częstym gościem w Telewizji Polskie
Kalwaria Zebrzydowska w telewizji. Do zobaczenia film i koncert

W najbliższych świątecznych dniach Kalwaria Zebrzydowska będzie częstym gościem w Telewizji Polskiej. Widzowie zobaczą dokument „Polska Jerozolima” a także koncert pieśni pasyjnych „W Jego ranach uzdrowienie”.

W świątecznych dniach Kalwaria Zebrzydowska będzie częstym gościem w Telewizji Polskiej. W Wielki Piątek (2.04) o godzinie 15:45 na antenie TVP1 zostanie wyemitowany koncert pieśni pasyjnych „W Jego ranach uzdrowienie”. Będzie można usłyszeć pieśni o Męce Pańskiej w wykonaniu polskich artystów.  Nagranie koncertu miało miejsce 10  marca tego roku w bazylice kalwaryjskiej.

 

Podczas koncertu wystąpili wybitni artyści: Beata Bednarz, Piotr Cugowski, Maciej Miecznikowski, Mieczysław Szcześniak, Olga Szomańska, TULIA, Artur Żmijewski, Orkiestra Wrocław pod kierunkiem Adama Skrzypka, Chłopięcy Chór Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu oraz Męski Zespół Muzyki Cerkiewnej IKOS.

Również w Wieli Piątek (2.04) będzie miała miejsce telewizyjna premiera filmu "Polska Jerozolima". Dokument będzie można zobaczyć w TVP Historia  o godzinie 18:40.  Film można również zobaczyć w TVP Kraków w Wielką Niedzielę (4.04) o godzinie 11:00.

Film powstał na podstawie scenariusza Mirosława Krzyszkowskiego i Joanny Zając, którzy także reżyserowali dzieło. Niezwykłym walorem projektu jest oryginalna muzyka Krzysztofa Odrobiny, w tym specjalnie napisana dla filmu piosenka „Pielgrzym” (słowa: Mirosław Krzyszkowski, muzyka: Krzysztof Odrobina). Film trwa 53 minuty.

 

Realizatorom obrazu udało się także pokazać – dzięki współczesnym zdjęciom z Jerozolimy, archiwaliom oraz korespondującymi z nimi malarskimi kadrami z Polskiej Jerozolimy (Kalwarii Zebrzydowskiej) – jak wiele łączy te miejsca w przestrzeni wpisanej w krajobraz historii, ale przede wszystkim w wymiarze duchowego i kulturowego dziedzictwa.

Twórcy sięgnęli w obrazie po ciekawy zabieg artystyczny, łącząc w animacyjnej narracji dzieła sztuki, karty starych ksiąg i elementów architektury z obrazami filmowymi, nadając im w ten sposób szczególny wyraz, w którym łączą się dwie rzeczywistości.

Film ukazuje głównego bohatera – Mikołaja Zebrzydowskiego, którego życie jest bogate w niezwykłe zwroty akcji, którym towarzyszą często przełomowe decyzje.

 

(MG)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

-6 #1 yanek 2021-04-02 14:47
dobrze wiedzieć że kalwaria to "polska jerozolima",
przynajmniej wiem że nie ma po co jechać do tej nie polskiej...
Cytować
-2 #2 berek 2021-04-03 13:36
Ta właściwa nie polska to miasto trzech religii.Ta polska to miasto jednej religii
Cytować
Dodaj komentarz

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.