18 lutego 2021 roku przypada osiemdziesiąta rocznica śmierci Karola Wojtyły seniora, porucznika Wojska
Papieskie muzeum organizuje uroczystości z okazji 80. rocznicy śmierci Karola Wojtyły seniora

18 lutego 2021 roku przypada osiemdziesiąta rocznica śmierci Karola Wojtyły seniora, porucznika Wojska Polskiego, sługi Bożego Kościoła katolickiego i ojca papieża Jana Pawła II. Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach organizuje okolicznościowe uroczystości tej okazji.

Karol Wojtyła senior zmarł niespodziewanie w domu rodziny swojej żony, w którym mieszkał od 1938 roku wraz z synem. 18 lutego 1941 roku, kiedy młody Karol wrócił po pracy na Tyniecką 10 zastał ojca martwego. Było to dla niego bolesne doświadczenie, szczególnie dlatego, że ojciec był ostatnim żyjącym członkiem jego najbliższej rodziny. Kiedy Karol miał zaledwie 9 lat zmarła jego matka Emilia. Trzy lata później ojciec z synem pochowali Edmunda, pierworodnego syna Wojtyłów.

Moje lata chłopięce i młodzieńcze łączą się przede wszystkim z postacią ojca, którego życie duchowe po stracie żony i starszego syna niezwykle się pogłębiało. Patrzyłem z bliska na jego życie, widziałem, jak umiał od siebie wymagać, jak klękał do modlitwy. To było najważniejsze w tych latach, które tak wiele znaczą w okresie dojrzewania młodego człowieka. Ojciec, który umiał sam od siebie wymagać, w pewnym sensie nie musiał już wymagać od syna. Patrząc na niego, nauczyłem się, że trzeba samemu sobie stawiać wymagania i przykładać się do spełniania własnych obowiązków. Ten mój ojciec, którego uważam za niezwykłego człowieka, zmarł – prawie że nagle – podczas drugiej wojny światowej i okupacji, zanim ukończyłem dwudziesty pierwszy rok życia – tak Jan Paweł II w rozmowie z André Frossardem wspominał swojego ojca i jego śmierć.

Chcąc rozwijać pamięć o osobie Karola Wojtyły seniora Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach organizuje okolicznościowe uroczystości z okazji rocznicy jego śmierci. Odbędą się one we czwartek (18.02)  godzinie 16:00 na wojskowej części Cmentarza Rakowickiego w Krakowie, przy grobie rodziny Wojtyłów. W planie uroczystości przewidziano modlitwę prowadzoną przez  arcybiskupa Marka Jędraszewskiego oraz złożenie kwiatów przez przedstawicieli miejsc i instytucji związanych z osobą Karola Wojtyły seniora. W wydarzeniu wezmą udział m.in. płk. Marcin Żal, szef Sztabu Wojskowego w Krakowie – jednostki wojskowej, która otrzymała niedawno imię por. Karola Wojtyły seniora. Obecni będą także przedstawiciele lokalnych władz, m.in. członek Zarządu Województwa Małopolskiego Iwona Gibas  oraz burmistrz Wadowic Bartosz Kaliński.

Ze względu na obostrzenia związane z pandemią wydarzenie jest dedykowane dla zaproszonych gości. Na Facebooku i stronie internetowej Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach będzie dostępna relacja z wydarzenia.

(AS)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl
Dodaj komentarz

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.