W 2020 roku Sanktuarium Pasyjno-Maryjne w Kalwarii Zebrzydowskiej odwiedziło ponad trzysta tysięcy piel
Drukuj
Znaczny spadek odwiedzających kalwaryjskie sanktuarium. To przez koronawirusa

W 2020 roku Sanktuarium Pasyjno-Maryjne w Kalwarii Zebrzydowskiej odwiedziło ponad trzysta tysięcy pielgrzymów. W porównaniu do poprzedniego roku to niespełna jedna piąta zwykle przybywających pątników i turystów do Kalwarii. Powód? Koronawirus.

Jak informuje biuro prasowe Sanktuarium Pasyjno-Maryjne w Kalwarii Zebrzydowskiej, poprzedni rok naznaczony pandemią Covid-19 przyniósł duże zmiany w jego funkcjonowaniu. Wraz z wprowadzeniem obostrzeń sanitarnych, pojawiły się nowe wyzwania, także dla duszpasterstwa. Tętniące życiem modlitwy dróżki kalwaryjskie, szczególnie w czasie Wielkiego Tygodnia, nagle opustoszały.
 
Tradycyjne Misteria Kalwaryjskie w Wielkim Tygodniu zostały odwołane, a pielgrzymi łączyli się w modlitwie w domach za pośrednictwem transmisji na żywo odbywającej się drogą internetową. Wielkopiątkowa Droga Krzyżowa, której przewodniczył abp Marek Jędraszewski odbyła się w bazylice z udziałem zakonników i była transmitowana na antenie TVP3 w paśmie ogólnopolskim. W tym okresie zanotowano także największą oglądalność nabożeństw z bazyliki przez Internet sięgającą nawet stu czterdziestu tysięcy.

Ze względu na obowiązujące ograniczenia, forma wielu pielgrzymek została zmieniona na modlitwę w duchowej łączności z sanktuarium, uczestnictwo online, czy inne sposoby dostosowane do norm sanitarnych. Niektóre z nich zostały całkowicie odwołane. W czasie pandemii, 29 kwietnia, Arcybiskup Metropolita Krakowski Marek Jędraszewski dokonał aktu zawierzenia Archidiecezji Krakowskiej Matce Bożej Kalwaryjskiej przed Jej cudownym obrazem.

Nie znaczy to jednak, że pielgrzymi zapomnieli o Kalwarii, a Kalwaria o nich. W sanktuarium modlono się o ustanie epidemii przez wstawiennictwo Najświętszej Maryi Panny oraz świętego Szymona z Lipnicy, patrona w czasie epidemii. Rok 2020 był obchodzony w Kościele w Polsce pod hasłem ”Wielka Tajemnica Wiary”. Był to również czas jubileuszu setnej rocznicy urodzin św. Jana Pawła II. W miejscu bliskim Świętemu w ciągu roku odbywało się wiele inicjatyw mających na celu przypominanie i promowanie nauczania papieskiego oraz wyrażenie wdzięczności Bogu za życie i pontyfikat Jana Pawła II. W 2020 roku minęło czterysta lat od śmierci Mikołaja Zebrzydowskiego, fundatora sanktuarium i założyciela miasta. W tym czasie w sanktuarium odbyła się sesja naukowa poświęcona Zebrzydowskiemu.

Na przełomie czerwca i lipca miała miejsce w Kalwarii Zebrzydowskiej Kapituła Prowincjalna, która wybrała nowy Zarząd Prowincji oraz nakreśliła perspektywy życia i działalności bernardynów w przyszłości.
 
Uroczystości odpustowe ku czci Wniebowzięcia NMP zostały zorganizowane zgodnie z obowiązującymi normami i zasadami sanitarnymi. Odbywały się procesje i nabożeństwa w bazylice i na dróżkach, natomiast wydarzenia towarzyszące zostały odwołane.

Przez cały rok dla stróżów sanktuarium najważniejsze pozostało sprawowanie sakramentów. Według stałego porządku celebrowane były msze święte i nabożeństwa oraz spowiedź z zachowaniem norm sanitarnych.
 
Ilość pielgrzymów zarejestrowanych przez klasztorną furtę i zakrystię w 2020 roku to 18 326. Łączna suma pielgrzymów zarejestrowana przez Kalwaryjskie Centrum Informacji, zakrystię oraz Dom Pielgrzyma to 314 020.

Przypomnijmy, że manierystyczny zespół architektoniczno-krajobrazowy oraz park pielgrzymkowy w Kalwarii Zebrzydowskiej został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO 1 grudnia 1999 roku w Marakeszu (Maroko). Jest on świadectwem religijności i kultury oraz pierwszym założeniem typu „wielkich kalwarii” w Polsce. Kryterium decydujące o wpisie obiektu mówi o integralności naturalnego krajobrazu, który został wykorzystany do kultu Męki Pańskiej i Najświętszej Maryi Panny w formie alei i kaplic. Piękno krajobrazu i architektury łączy się harmonijnie z walorami duchowymi.

Sanktuarium powstało na początku XVII wieku z inicjatywy Mikołaja Zebrzydowskiego, który przekazał opiekę nad miejscem bernardynom. Sanktuarium jest jednym z największych miejsc kultu Męki Pańskiej oraz Najświętszej Maryi Panny. Z niesłabnącym zainteresowaniem pątnicy uczestniczą w Misterium Męki Pańskiej organizowanym w Wielkim Tygodniu oraz uroczystościach ku czci Wniebowzięcia NMP. Liczba nawiedzających pielgrzymów rocznie sięga dwóch milionów.

(MG)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Ostatnie artykuły z kategorii Kultura:

Koncert jubileuszowy. W szkole muzycznej zagra ceniony skrzypek z wadowickim rodowodem

Najnowszy projekt perkusisty Teo Oltera w Klubie jazzowym 69!

Finisaż wystawy „Naturalnie” w Starym Kinie

Kolejna rozmowa o fotografii w stryszowskim dworze

W weekend na wadowickim rynku po raz drugi Festiwal Czekolady