Kalwaria Zebrzydowska zakończyła pracę nad filmem dokumentalnym „Polska Jerozolima”. Będzie go mo
Drukuj
''Polska Jerozolima'' – niezwykła filmowa opowieść  o niezwykłym miejscu i ludziach

Kalwaria Zebrzydowska zakończyła pracę nad filmem dokumentalnym „Polska Jerozolima”. Będzie go można otrzymać bezpłatnie w magistracie, obejrzeć w sieci, telewizji  czy na licznych pokazach.

W listopadzie 2020 roku ostatecznie zakończono prace nad filmem dokumentalnym „Polska Jerozolima”. Projekt był realizowany od roku 2019 z inicjatywy Fundacja Wiara i Prawda oraz klasztoru w Kalwarii Zebrzydowskiej. Od początku prac do działań twórców i producentów finansowo i merytorycznie dołączyła gmina Kalwaria Zebrzydowska, a projekt dofinansowano ze środków województwa ,ałopolskiego.

Film  stanowi cześć projektu „Zebrzydowski 2020” który gmina  zrealizowała wspólnie z Urzędem Marszałkowskim Województwa Małopolskiego. Poza nim wykonano jeszcze medal – kopię z 1601 roku  z wizerunkiem Zebrzydowskiego oraz monografię Mikołaja Zebrzydowskiego.

Film powstał na podstawie scenariusza Mirosława Krzyszkowskiego i Joanny Zając, którzy także reżyserowali dzieło. Niezwykłym walorem projektu jest oryginalna muzyka Krzysztofa Odrobiny, w tym specjalnie napisana dla filmu piosenka „Pielgrzym” (słowa: Mirosław Krzyszkowski, muzyka: Krzysztof Odrobina).

Prowadzenia widza przez tajemnice Polskiej Jerozolimy podjął się znany publicysta i dziennikarz Marek Zając, wchodząc w historyczną i współczesną rzeczywistość kreowaną na ekranie. Z offu towarzyszy mu głos znanego aktora Waldemara Barwińskiego.

Trwający 53 minuty film ukazuje głównego bohatera – Mikołaja Zebrzydowskiego, którego życie jest bogate w niezwykłe zwroty akcji, którym towarzyszą często przełomowe decyzje. Zebrzydowski to człowiek z krwi i kości, kochający mąż, zaangażowany polityk i żołnierz. Pozostawił po sobie wiele dzieł, które do dzisiaj przynoszą owoce - Kalwarię Zebrzydowską z skłaniającymi ku medytacji i modlitwie dróżkami, jest najważniejszym z nich. A także w Krakowie, Zebrzydowicach, Kalwarii Zebrzydowskiej czy Lanckoronie.

Narracja obrazu„Polska Jerozolima” to pasjonująca podróż przez XVII-wieczną historię Polski aż po współczesne obrazy i losy pielgrzymów i kontynuatorów dzieł fundatora Polskiej Jerozolimy Mikołaja Zebrzydowskiego. Takim wielkim Kalwaryjskim Pielgrzymem jest sam św. Jana Paweł II, który w roku 2020 (stulecie urodzin) został zgodnie z watykańskim dekretem Patronem Kalwarii Zebrzydowskiej – mówi reżyser Mirosław Krzyszkowski

Realizatorom filmu udało się także pokazać – dzięki współczesnym zdjęciom z Jerozolimy, archiwaliom oraz korespondującymi z nimi malarskimi kadrami z Polskiej Jerozolimy (Kalwarii Zebrzydowskiej) – jak wiele łączy te miejsca w przestrzeni wpisanej w krajobraz historii, ale przede wszystkim w wymiarze duchowego i kulturowego dziedzictwa.

Twórcy sięgnęli w obrazie po ciekawy zabieg artystyczny, łącząc w animacyjnej narracji dzieła sztuki, karty starych ksiąg i elementów architektury z obrazami filmowymi, nadając im w ten sposób szczególny wyraz, w którym łączą się dwie rzeczywistości.

Film powstawał w latach 2019–2020, a jego twórcy starali się towarzyszyć najważniejszym wydarzeniom i sytuacjom rozgrywającym się w Polskiej Jerozolimie, takim jak Wielkanocne Misteria, które gromadzą setki tysięcy pielgrzymów.

Początkiem 2020 roku, biorąc pod uwagę znaczenie projektu dla historii i kultury polskiej oraz europejskiej, do prac włączyło się Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego poprzez bezpośredni nadzór i wsparcie Narodowego Centrum Kultury.

„Polską Jerozolimę” będzie można wkrótce zobaczyć w telewizji, internecie oraz na licznych pokazach. Film zapisany na płycie DVD można też otrzymać bezpłatnie w Urzędzie Miasta Kalwarii Zebrzydowskiej (pokój nr 12).

(Marcin Guzik)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Ostatnie artykuły z kategorii Kultura:

9-latek z przyjaciółmi zagrał i zaśpiewał aby pomóc poszkodowanemu z Roczyn

Wadowickie Centrum Kultury podsumowało trudny 2020 na filmie. Zobaczcie jak wyszło!

Charyzmat ikony. Dwór w Stryszowie zaprasza na wystawę

WCK przygotowało ofertę wyjazdową warsztatów. Proponują, żeby zaprosić ich do siebie!

WCK zaprasza na „prawdziwe” zwiedzanie wystawy „Wadowickie Środowisko Artystyczne 2020