W roku setnej rocznicy urodzin świętego Jana Pawła II jest okazja do dzielenia się interpretacjami ut
Pochwal się własną interpretacją utworów poetyckich i dramatycznych Karola Wojtyły

W roku setnej rocznicy urodzin świętego Jana Pawła II jest okazja do dzielenia się interpretacjami utworów poetyckich i dramatycznych Karola Wojtyły.

W roku setnej rocznicy urodzin świętego Jana Pawła II, Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach wraz z Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Kalwarii Zebrzydowskiej, Biblioteką Publiczną im. Stanisława Wyspiańskiego i Wydawnictwem św. Stanisława BM w Krakowie zaprasza do dzielenia się interpretacjami utworów poetyckich i dramatycznych Karola Wojtyły.

Epizod literacki to wciąż mało znany wątek w życiu przyszłego papieża. Tymczasem w naszych zbiorach mamy rękopis pierwszego z jego wierszy. W 1938 roku na przyjęciu po maturze młody Karol wpisał się do pamiętnika swojego koleżance Danucie Pukło. Występowali razem w teatrze, ale jak się okazało - przyszły papież już wtedy nie tylko interesował się klasyczną literaturą, ale zaczął także pisać swoje teksty. Przez lata powstawały wiersze i dramaty. Aż do roku 1978, kiedy wraz z wyborem na następcę św. Piotra Jan Paweł II przestał publikować. Wyjątkiem, na który musieliśmy bardzo długo czekać, była w 2003 roku publikacja „Tryptyku rzymskiego” – jedynego dzieła literackiego podpisanego papieskim imieniem.

W ramach naszego projektu „Wojtyła od-czytany” co tydzień prezentujemy wykonanie jednego utworu przez naszych specjalnych gości. Zachęcamy, abyście także i wy wzięli do rąk te piękne, ale wciąż nieodkryte teksty. Czytajcie sami, w rodzinach i w przyjacielskich grupach. Chętnie damy się zaskoczyć interpretacjami amatorskich teatrów i aktorów – informuje nas Magdalena Maślona z papieskiego muzeum.

Do 18 lipca można to zrobić na stronie wydarzenia: https://www.facebook.com/events/919771491853939/?active_tab=about, a także oznaczając @domjp2 lub #wojtylaodczytany na profilach w mediach społecznościowych.

Pamiętajcie, aby zmienić status wpisu na publiczny, inaczej nie będziemy mogli tego zobaczyć i udostępnić także na naszym muzealnym profilu! Publikując filmiki pamiętajcie o zasadach obowiązujących na Facebooku i nie publikujcie występów i wizerunków innych osób bez ich zgody – dodaje Magdalena Maślona.

Wydarzenie odbywa się w ramach Święta Małopolski 2020.

(MG)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl
Dodaj komentarz

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.