Zakład karny w Wadowicach miał swój wkład w karanie zbrodni popełnionych przez nazistów podczas II
Tajemnice wadowickiego więzienia. Film tylko dla dorosłych!

Zakład karny w Wadowicach miał swój wkład w karanie zbrodni popełnionych przez nazistów podczas II wojny światowej. O zbrodniarzach osadzonych w tyn więzieniu opowiada film zrealizowany przez Muzeum Miejskie. Z powodu drastycznych scen przeznaczony jest tylko dla dorosłych!

Muzeum Miejskie zaprasza na prapremierę filmu poświęconego nieznanej dotąd historii z najnowszych dziejów wadowickiego zakładu karnego, która odbędzie się w Kinie „Centrum” w poniedziałek (29.06). W sekretariacie Wadowickiego Centrum Kultury czekają wejściówki na ten wyjątkowy, jedyny kinowy seans.

Historii osadzonych w więzieniu w Wadowicach byłych funkcjonariuszy hitlerowskiego obozu zagłady Auschwitz – Birkenau, więźniów funkcyjnych i osób współpracujących w czasie II wojny światowej z niemieckim okupantem. Na przełomie lat 40. i 50. XX wieku przez mury wadowickiego więzienia przeszło blisko pół tysiąca zbrodniarzy wojennych, a co trzeci z nich stanął przed obliczem tutejszego Sądu Okręgowego. Sporo miejsca poświęcono w filmie Rudolfowi Hössowi, byłemu komendantowi obozu koncentracyjnego Auschwitz, który oczekując w Więzieniu w Wadowicach na mającą się odbyć w Oświęcimiu egzekucję, zdecydował się na nawrócenie i prośbę o przebaczenie swoich potwornych win.

O zbrodniarzach wojennych, ich pobycie w Wadowicach oraz sądzeniu i karaniu tych przestępców przez wadowicką Temidę opowiada Marcin Witkowski. Operatorem kamery i autorem zdjęć jest Janusz Gawron.

Ze względu na zamieszczone w filmie drastyczne materiały archiwalne przeznaczony jest on dla widzów dorosłych!

Od wtorku (30.06)  film będzie można zobaczyć na stronie Muzeum Miejskiego.

Zobacz: Zobaczcie jak wygląda Zakład Karny od środka

(JS)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl
Dodaj komentarz

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.